Zamknij

40. tydzień ciąży: czas na poród!

13.12.2020
Aktualizacja: 13.12.2020 22:56
kobieta w ciąży
fot. Shutterstock

40. tydzień ciąży - za kilka dni twój dzidziuś prawdopodobnie przyjdzie na świat. Zobacz, jakie są pierwsze objawy porodu, żeby wiedzieć, czego się spodziewać!

40 tydzień ciąży to idealny moment na urodzenie dziecka. Twoje maleństwo jest już w pełni gotowe do samodzielnego życia i pcha się na świat, choć czasem trzeba mu w tym pomóc. Jeśli nie urodzisz do końca 40. tygodnia ciąży, lekarz określi twoją ciążę jako przenoszoną.

40. tydzień ciąży – który to miesiąc?

40. tydzień ciąży to koniec 3. trymestru i 9. miesiąca ciąży. Twój dzidziuś prawdopodobnie już za parę dni pojawi się na świecie. Przewidywany termin porodu pomoże określić kalkulator terminu porodu, choć warto pamiętać, że niewiele dzieci rodzi się w terminie wyznaczonym przez lekarza podczas pierwszej wizyty.

40. tydzień ciąży – waga dziecka i brzuch

W 40. tygodniu ciąży dziecko osiągnęło już swoją masę urodzeniową i może pojawić się na świecie. Maluszek waży około 3,5 kg (ma rozmiar dużej dyni) i ma około 48-56 wzrostu. Pod uwagę bierze się też obwód główki i klatki piersiowej.

W ostatnim etapie ciąży twój brzuch się obniżył i zmienił się środek ciężkości. Możesz mieć wrażenie, że poruszasz się jak kaczka. Uważaj, żeby się nie przewrócić!

40. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Wszystkie narządy dziecka są już w pełni rozwinięte, a w jego mózgu mnożą się komórki nerwowe. Ten proces trwa aż do ukończenia 1. roku życia.

Jak wygląda rozwój dziecka w 40. tygodniu ciąży?

  • Maluch jest ułożony w pozycji embrionalnej i zaczyna napierać główką,
  • Dziecko jest mniej aktywne, bo ma mało miejsca,
  • Może zapadać w drzemki (podobnie jak noworodek),
  • Jest "najedzone" i gotowe do porodu,
  • Zna świetnie twój głos.

40. tydzień ciąży – dolegliwości mamy

To już ostatnia prosta. Brzuch jest na tyle ciężki, że szybko się męczysz. Możesz czuć się wyczerpana, więc poproś o pomoc domowników, a ty skup się na relaksie i pozytywnym myśleniu. Tylko nieliczne kobiety są w stanie dopiąć na ostatni guzek zawodowe zobowiązania w 40. tygodniu ciąży.

To czas, kiedy mogą dokuczać ci skurcze łydek, obrzęk nóg, ból kręgosłupa i bezsenność

Inne objawy charakterystyczne dla 40. tygodnia ciąży:

40. tydzień ciąży – i nic się nie dzieje?

Jeśli nie urodzisz do końca 40. tygodnia ciąży, lekarz skieruje cię na badanie USG, podczas którego oceni stan dziecka i jego aktywność. Nie przejmuj się, jeśli prognozowany termin porodu minął, a u ciebie nadal nie było objawów porodu.  Dane podane przez lekarza podczas pierwszej wizyty ciążowej są tylko orientacyjne.

Pamiętaj, aby w 40. tygodniu ciąży co 2-3 dni robić w szpitalu badanie KTG (badanie czynności serca dziecka). Podczas takiego badania możesz zostać skierowana na test oksytocynowy. Chodzi o sprawdzenie tętna dziecka podczas skurczów porodowych. Jeśli okaże się, że tętno dziecka spada, konieczne może okazać się sztuczne wywołanie porodu.

40. tydzień ciąży – poród

Nie wiesz, czego się spodziewać przed rozwiązaniem? Te  objawy porodu musisz znać!

Odejście czopa śluzowego  czasem następuje parę godzin przed porodem, ale może się zdarzyć parę tygodni wcześniej. Jeśli czop ma barwę krwi, to najprawdopodobniej szyjka macicy zaczęła się rozwierać.

W 40. tygodniu ciąży możesz doświadczać plamień. To naturalne, ponieważ skraca się szyjka macicy, przygotowując do porodu. Jeśli jednak ubytek krwi byłby duży, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem!

Licz długość skurczów i odstępy między nimi. Jeśli skurcze staną się regularne, to znak, że zaczął się poród!

Odejście wód płodowych to znak, że zaczęła się akcja porodowa. Nawet jeśli nie czujesz jeszcze skurczów, jedź do szpitala!

To ci się może przydać:

Kalkulator tygodnia ciąży
Kalkulator daty zapłodnienia
Kalkulator daty porodu

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!