40-latka w 8. miesiącu ciąży przebiegła maraton. Internauci reagują

27.11.2019
Aktualizacja: 28.11.2019 09:18
Ciąża a bieganie. Historia 40-latki w ciąży.
fot. Shutterstock

Maratony to wyzwanie, a zarazem pasja. Dla wielu bieganie wiąże się z jakąś filozofią. 40-letnia Li Lili biega od dawna i postanowiła przebiec maraton w Szanghaju, będąc w ciąży. Zrobiła to dla siebie, ale chciała też udowodnić światu, że nic jej nie ogranicza. Miało to dla niej głębszy wymiar. W sieci jednak toczy się dyskusja, czy powinna to robić. 

Kobieta w ciąży przebiegła maraton

Li Lili w ostatnią niedzielę biegła w maratonie w Szanghaju, będąc 32. tygodniu ciąży. Ukończyła bieg z czasem 5 godzin i 17 minut. Był to trzeci maraton, który Li przebiegła, będąc w ciąży: pierwszy przebiegła w 8. tygodniu (z czasem 3:54:43), drugi w 22. tygodniu (z czasem 4:47:58). Lily jest zapaloną biegaczką, która do tej pory ukończyła 62 maratony. Jej historia odbiła się echem w sieci. 

pregnantlili

Li swoim udziałem w maratonie wywołała dyskusję na temat zalet i zagrożeń związanych z energicznym ćwiczeniem podczas ciąży. „Wiele osób martwi się, ponieważ tego nie rozumieją”, powiedziała bohaterka w wywiadzie dla serwisu Pear Video. „Ale większość z tych krytyków nigdy nie była w ciąży”, kontynuowała Li. „Faktem jest, że zrobiłam to, ponieważ mam bardzo głębokie zrozumienie własnego ciała. Przebiegłam ponad 60 maratonów, jestem bardzo dobrym biegaczem. Przebiegłam jeden z maratonów w czasie 3:28 - to doskonały wynik, nawet dla mężczyzn. Mam własne metody treningowe, trenuję od bardzo dawna i starannie przygotowuje się do tych biegów”.

Reakcje w sieci na historię Li były różne - od entuzjastycznych pochwał po jawne potępienie. "Łał! Podziwiam, jaka jest silna! Mówi się, że każda osoba wie, co jest dla niej właściwe" - pisze jedna z osób komentarz do postem Li Lili. Ale inne komentarze odnoszą się do tego, że bieganie w maratonie jest w rzeczywistości nieodpowiednie: "Kobiety w ciąży nie powinny intensywnie ćwiczyć ”.

Ważny jest jeszcze jeden aspekt. Działalność Li jest też sprzeczna z tradycyjnym, chińskim pojmowanie roli kobiety i matki. Lista nakazów i zakazów dla ciężarnych kobiet w Chinach jest długa i bardzo złożona. Niektóre postulaty są wręcz dziwaczne, np. zakazuje się kobietom w ciąży jedzenia ciemnych potraw, by ich dziecko nie miało ciemnej skóry. Bardzo wysoko na tej liście znajduje się nakaz, by unikały one wysiłku... nawet kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Jednak Li - co udowodniła swoim wyczynem - nie bierze sobie tych wytycznych do serca. Co więcej, zainspirowała wiele przyszłych mam do prowadzenia aktywnego trybu życia.

Co wy myślicie o 40-letniej kobiecie biegnącej w maratonie w ósmym miesiącu ciąży?

Przeczytaj: Dlaczego warto biegać? Poznaj 10 powodów zdrowotnych 

Źródło: whatsonweibo.com