Zamknij

39. tydzień ciąży: to już ostatnia prosta

13.12.2020
Aktualizacja: 13.12.2020 22:20
kobieta w ciąży
fot. Shutterstock

39. tydzień ciąży to już ostatni dzwonek przed porodem. Pewnie jesteś już zmęczona pytaniami o niego. Zadbaj o to, by dopiąć wszystkie sprawy na ostatni guzik i bądź w stałym kontakcie z lekarzem.

39. tydzień ciąży - to już prawie finał, a dokładniej czwarty tydzień 9. miesiąca. Książkowa ciąża trwa 40 tygodni, pozostał zatem tylko tydzień. Coraz częściej słyszysz pytanie o termin porodu, a w myślach analizujesz jego etapy. Wytrzymaj jeszcze trochę, każda dodatkowa chwila dziecka w twoim brzuchu działa na jego korzyść.

39. tydzień ciąży - waga i wielkość dziecka

W 39. tygodniu ciąży dziecko waży średnio 3200-3800 g, a jego wzrost to 48-52 cm. Należy jednak pamiętać, że wymiary dziecka zależą od wzrostu i wagi mamy. Jeśli kobieta jest drobna, może urodzić mniejsze dziecko.

39. tydzień ciąży - rozwój dziecka

Maluch ma coraz mniej miejsca w macicy i coraz trudniej mu się poruszać. Bardziej się wierci, niż kopie.

W 39. tygodniu ciąży szybko rozwija się mózg. Łożysko już nie dostarcza tyle krwi dziecku, powstają w nim skrzepy, a skóra dziecka zmienia kolor z różowego na biały.

Na tym etapie dziecko ma już rozwinięte wszystkie zmysły i rozpoznaje głos matki. Kiedy ty denerwujesz się i odliczasz ostatnie dni do porodu, ono spokojnie drzemie lub się bawi, choć nie ma już tak wiele miejsca na "akrobacje" jak we wcześniejszych etapach ciąży.

39. tydzień ciąży - ruchy dziecka

Jeśli masz wątpliwości, czy ruchy dziecka są wystarczająco częste, licz je pół godziny po każdym posiłku (3 razy dziennie). W 39. tygodniu ciąży częstotliwość ruchów dziecka to 8-10 razy na godzinę. U każdej kobiety to kwestia indywidualna, czasem maluszek daje o sobie znać np. dwie godziny po posiłku. Trzeba się do niego dopasować.

39. tydzień ciąży - brzuch i objawy

Brzuch w 39. tygodniu ciąży nie powiększa się już tak bardzo (ubywa wód płodowych) i może zmieniać swój kształt. Raz bardziej wypukła jest lewa strona brzucha, raz prawa. Jak to możliwe? Jego wielkość zależy teraz od ułożenia dziecka.

Skurcze Braxtona-Hicksa - w 39. tygodniu ciąży mogą być bardziej dokuczliwe niż wcześniej. Nie bój się, że pomylisz je z bólami porodowymi. Te drugie nie mijają nawet po zmianie ułożenia ciała.

Ciągłe wizyty w toalecie mogą cię męczyć, ale dobra wiadomość jest taka, że opuszczony brzuch ułatwi ci oddychanie.

39. tydzień ciąży - zalecenia

W 39. tygodniu ciąży przyszła mama powinna być w stałym kontakcie z lekarzem, który wykonuje USG, sprawdza tętno dziecka i szacuje jego wagę oraz wielkość. Dzięki badaniu lekarskiemu można ocenić, czy szyjka macicy się skraca i dzięki temu ustalić przypuszczalną datę porodu.

Obserwuj wydzielinę pochwową. Może zwiastować infekcję, więc jeśli zauważysz coś niepokojącego, skontaktuj się z ginekologiem.

Pod koniec 9. miesiąca ciąży regularnie trzeba wykonywać KTG, czyli badanie polegające na rejestracji czynności serca płodu. Jeśli przekroczysz termin porodu, powinnaś je robić co dwa dni.

39. tydzień ciąży to ostatni dzwonek, by omówić z położną plan porodu. Warto ustalić, w jakiej pozycji chcesz rodzić, czy rozważasz znieczulenie i co sądzisz o nacięciu krocza. Pamiętaj, aby spakować torbę do szpitala.

39. tydzień ciąży - kiedy poród

Poród jest już blisko. Warto wiedzieć, co go zwiastuje. Zwykle jest to odejście czopa śluzowego, czyli wydzieliny, która zamyka szyjkę macicy. Jeśli jest bezbarwny lub biały, poród nastąpi prawdopodobnie w ciągu kilku dni, jeśli czop jest zabarwiony krwią, jedź do szpitala. Każde krwawienie w ciąży trzeba skonsultować ze specjalistą.

To ci się może przydać:

Kalkulator tygodnia ciąży
Kalkulator daty zapłodnienia
Kalkulator daty porodu

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!