Zamknij

36. tydzień ciąży: ostatni dzwonek na przygotowanie się do porodu

13.12.2020
Aktualizacja: 13.12.2020 18:50

36. tydzień ciąży to czas, w którym należy intensywnie myśleć o porodzie. Koniecznie dowiedz się, jak do tego czasu rozwinęło się twoje dziecko!

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i trzyma w ręce telefon komórkowy. Obok niej leżą zdjęcia USG maluszka i małe buciki.
fot. Shutterstock

W 36. tygodniu ciąży twoje dziecko waży już ponad 2,5 kilograma. Jednak do porodu jego masa jeszcze znacznie wzrośnie. Jest to także ostatni dzwonek na spakowanie rzeczy do szpitala, karty ciąży oraz badań.

36. tydzień ciąży – waga dziecka

W 36. tygodniu ciąży dziecko waży już około 2700-2800 gramów i ma 50 centymetrów długości. Rozmiar i wagę dziecka można porównać do melona. Do czasu rozwiązania, dziecko nie powinno już rosnąć, jednak na pewno przybierze ono na masie (nawet kilogram więcej).

36. tydzień ciąży – który to miesiąc?

36. tydzień ciąży to początek ostatniego, dziewiątego miesiąca ciąży. Do porodu zostało już niewiele – zaledwie 4 tygodnie. Jest to ostatni moment, aby nacieszyć się ciążą i utrwalić ten piękny czas, aby to zrobić – możesz wybrać się na specjalne sesje ciążowe.

36. tydzień ciąży – brzuch jest coraz większy

W 36. tygodniu ciąży brzuch jest bardzo duży i przeszkadza przy wielu czynnościach. Należy pamiętać, że macica jest już 1000 razy większa niż przed zapłodnieniem.

Jest to także końcówka ciąży, co oznacza, że płyn owodniowy maleje, a macica się obniża. Nie myśl jednak, że poród będzie na dniach. Jest to jeden z objawów porodu, który może pojawić się nawet miesiąc przed rozwiązaniem.

36. tydzień ciąży – USG i inne badanie

W ostatnich tygodniach ciąży wizyty lekarskie powinny odbywać się mniej więcej co tydzień. Lekarz prowadzący ciążę musi regularnie oceniać dojrzałość szyjki macicy i próbować przewidzieć zbliżający się poród.

36. tydzień ciąży to także ostatni dzwonek na wykonanie ostatniego badania USG, dzięki któremu zostanie oszacowana waga dziecka. Dzięki informacji o szacunkowej masie płodu można określić szanse na poród naturalny. Przy bardzo dużych maluszkach rozważa się wcześniejsze wykonanie indukcji porodu lub cięcie cesarskie.

Masa płodu wyliczana jest dzięki specjalnym wzorom na podstawie wymiaru dwuciemieniowego, obwodu brzuszka, obwodu głowy i długości kości udowej. Należy więc pamiętać, że jest to tylko szacunkowa masa dlatego nie należy się martwić gdy dziecko urodzi się z inną. Może się ona różnić nawet o kilkaset gramów.

36. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Jest to czas, w którym dziecko jest już w pełni rozwinięte i może samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki. W 36. tygodniu ciąży prawidłowo ukształtowany jest układ krążenia, układ pokarmowy i układ mięśniowo-szkieletowy.

U dziecka zaczyna powoli zanikać meszek na twarzy oraz maź płodowa, które pokrywa jego ciało. Jest to także czas, kiedy maluszek powinien ostatecznie obrócić się główką do dołu. W następnych tygodniach może być już za ciasno na taki obrót.

36. tydzień ciąży – dolegliwości u przyszłej mamy

Dolegliwości, które towarzyszą kobiecie ciężarnej w 36. tygodniu ciąży to między innymi:

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!