Zamknij

32. tydzień ciąży: dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat

13.12.2020
Aktualizacja: 13.12.2020 16:41
32 tydzień ciąży - mężczyzna obejmuje kobietę ciężarną.
fot. Shutterstock

32. tydzień ciąży to trzeci trymestr i w tym czasie dziecko przygotowuje się do porodu – jest skierowane w dół, chociaż nie rezygnuje z ruchów. Koniecznie sprawdź, co zmienia się w organizmie przyszłej mamy w 32 tygodniu ciąży.

32. tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko intensywnie przybiera na wadze i gromadzi zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Zachowaniem oraz wyglądem zaczyna przypominać narodzone już dziecko – doskonali swoje umiejętności oddychania, ssania, połykania i kopania. Na badaniu USG w 32. tygodniu ciąży można zaobserwować już minę na twarzy maluszka!

32. tydzień ciąży – który to miesiąc

32 tydzień ciąży to początek ósmego miesiąca. Do porodu zostało około 8 tygodni. Jest to już ostatni, 3 trymestr ciąży, w którym dochodzi do wielu zmian u dziecka.

32. tydzień ciąży – waga dziecka

W tym czasie dziecko ważny około 1,8 kg i ma około 48 centymetrów wzrostu. Jego wielkość można porównać do dyni piżmowej. Wiele przyszłych mam bardzo martwi się o to, że ruchy maluszka są słabsze i mniej dynamiczne jednak jest to spowodowane jego wzrostem i wagą. Jest ono za duże na swobodne poruszania się. Warto jednak pamiętać, że kopniaki mogą być czasami bardzo bolesne – szczególnie gdy dziecko wyceluje w pęcherz moczowy lub żebra.

32. tydzień ciąży – USG i inne rekomendowane badania

Między 27. tygodniem ciąży a 32. tygodniem przyszła mama powinna wykonać następujące badania:

Jeśli któreś z tych badań nie zostało wykonane do 32 tygodnia ciąży – koniecznie musisz się skonsultować lekarzem prowadzącym ciążę.

32. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 32. tygodniu ciąży płuca dziecka są rozwinięte i mogą już samodzielnie oddychać. W ostatnim czasie dziecko przybrało na wadze – jest to efekt rozrastającej się pod skórą tkanki tłuszczowej. Dziecko jest mniej ruchliwe, gdyż nie ma na to miejsca. Tkanka tłuszczowa, która jeszcze w 29 tygodniu ciąży stanowiła około 4 procent całej masy ciała maluszka, aktualnie zajmuje mniej więcej jedną dziesiątą całej wagi.

W tym czasie nadal rozwija się mózg, a na paluszkach są już delikatne, malutkie paznokcie. Większość malców w tym okresie przyjmuje pozycję główkową, przygotowując się do zbliżającego się porodu.

W tym czasie maluszek w brzuszku coraz bardziej przypomina nie tylko wyglądem, ale także zachowaniem noworodka. Większość czasu spędza na ssaniu kciuka oraz na spożywaniu wody płodowej, robieniu typowych niemowlęcych min, poruszania rączkami i nogami, a także na siusianiu. Wszystkie te czynności dziecko odtwarza zaraz po urodzeniu.

32. tydzień ciąży – jak się czuje przyszła mama?

W 32. tygodniu ciąży brzuszek jest już bardzo duży i może być przyczyną zawahań równowagi. Proste czynności coraz częściej będą sprawiać ci trudności i będziesz potrzebowała pomocy. Pamiętaj, że jest to czas, w którym nie powinnaś dźwigać i podnosić ciężkich rzeczy, między innymi siatek z zakupami. 

W tym czasie przyszła mama bacznie powinna obserwować swoje ciało. Jeśli puchną ci nogi, miewasz bóle brzucha oraz bóle głowy, koniecznie zgłoś to dla swojego lekarza. Powyższe dolegliwości mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym, przy którym trzeba szybko reagować.

Kolejną dolegliwością towarzyszącą w 32. tygodniu ciąży jest zgaga. Sposobem na jej złagodzenie jest częstsze jedzenie, ale mniejszych porcji i picie dużej ilości wody mineralnej.

Inne dolegliwości ciążowe, które mogą wystąpić na tym etapie ciąży to także:

  • Niestrawność,
  • Wzdęcia,
  • Opuchlizna nóg,
  • Trudności w oddychaniu,
  • Ból żeber,
  • Hemoroidy,
  • Skurcze łydek,
  • Wzmożony apetyt,
  • Częste wizyty w toalecie.

32. tydzień ciąży to także ostatni dzwonek, aby zapisać się do szkoły rodzenia. Dzięki tym zajęciom razem z partnerem uzyskacie dużą ilość informacji nie tylko o samym porodzie, ale także o pierwszych dniach po narodzinach dziecka. Jest to także możliwość spotkania się z innymi parami i wspólne wspieranie się przed tym wielkim wydarzeniem.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!