Zamknij

30. tydzień ciąży: zwróć szczególną uwagę na swoją wagę

12.12.2020
Aktualizacja: 12.12.2020 21:51
Kobieta trzyma różowe bucki dla noworodka. W tle widać jej ciążowy brzuszek.
fot. Shutterstock

30. tydzień ciąży to czas, w którym u wielu przyszłych mam pojawia się „instynkt wicia gniazda”. Dziecko natomiast zaczyna przygotowywać się do życia poza macicą.

W 30. tygodniu ciąży wiele przyszłych mam jest wykończona nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. W tym czasie zaleca się dużo odpoczywać i myśleć o tym, że do szczęśliwego rozwiązania zostało już tylko 2,5 miesiąca.

30. tydzień ciąży – który to miesiąc?

30. tydzień ciąży to 7 miesiąc (dokładnie jego połowa) i trzeci trymestr. Do porodu zostało tylko 10 tygodni. Twoje dziecko powoli przygotowuje się do życia po drugiej stronie brzuszka!

30. tydzień ciąży – waga dziecka

Twoje dziecko waży już około 1400-1500 gram i mierzy około 40 centymetrów. Maluszek w tym czasie intensywnie przybiera na masie. Zaczyna się także układać w pozycję główkową. W końcu za 10 tygodni twoja ciążą będzie zakończona.

30. tydzień ciąży – brzuch przyszłej mamy

W 30. tygodniu ciąży większość brzuchów przyszłych mam jest mocno zaokrąglony i sporych rozmiarów. Powoduje on wiele problemów przy wykonywaniu codziennych czynności. Kobiety ciężarne mają ogromny problem w wygodnym ułożeniem się do snu. Dodatkowo, kiedy mama odpoczywa, dziecko w brzuchu zazwyczaj jest nadmierne aktywne. Jeśli wstajesz rano niewyspana, zaleca się, abyś dużo odpoczywała i robiła sobie drzemki w ciągu dnia.

Nie tylko brzuch jest coraz większy. Wzrasta też twoja waga – w tym okresie możesz przytyć nawet 1,5 kilograma na tydzień. Koniecznie zwracaj uwagę na to co jesz i kiedy.

30. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twój maluszek intensywnie rośnie i nieustannie przygotowuje się do życia poza brzuchem. Dodatkowo ma coraz lepiej rozwinięte płuca. Powiększa się także jego mózg i zaczyna lepiej funkcjonować. W 30. tygodniu ciąży zaczyna kontrolować już swoją temperaturę ciała.

Maleństwo bardzo dobrze słyszy i może reagować na dźwięki. U dziewczynek wyraźnie już widać łechtaczkę. Natomiast u chłopców jądra powoli zaczynają zstępować do moszny.

Nie martw się, jeżeli odczujesz lekkie i regularne skurcze brzucha – twoje dziecko najprawdopodobniej ma czkawkę.

30. tydzień ciąży – USG

W tym okresie lekarz prowadzący ciąży wykonuje ogólne badanie USG. Umożliwia ono ocenę rozwoju płodu, a także jego anatomię. Lekarz sprawdza także, czy w tym czasie nie pojawiły się żadne nieprawidłowości, ocenia ilość wód płodowych i pracę serca.

30. tydzień ciąży – uciążliwe dolegliwości

Coraz to większy brzuszek powoduje nie tylko problemy ze snem, ale także codzienne funkcjonowanie. Macica, która podchodzi w górę, zaczyna uciskać przeponę. Może to powodować problemy z oddychaniem.

Rosnący brzuch naciska także na inne organy. Dlatego możesz często chodzić do toalety, mieć zgagę, zaparcia i wzdęcia. U niektórych kobiet może nawet dojść do pojawienia się hemoroidów. Przy takich problemach zaleca się zadbać o odpowiednią dietę – powinnaś jeść pokarmy bogate w błonnik, które mają działanie rozwalniające.

Inne dolegliwości, które pojawiają się na tym etapie to także obrzęki stóp oraz dłoni. U niektórych kobiet ciężarnych zaczynają się pojawiać pierwsze wycieki pokarmu z piersi.

30. tydzień ciąży a „instynkt wicia gniazda”

30. tydzień ciąży to czas, w którym oprócz zmiany nastroju możesz doświadczyć tzw. instynktu wicia gniazda. Objawia się ono nagłą chęcią zrobienia remontu w domu, nadmiernymi zakupami i potrzebą ustabilizowania sytuacji zawodowej oraz finansowej (twojej i partnera).

Bardzo łatwo w tym czasie wyprowadzić cię z równowagi – nerwówka może pojawić się zaraz po tym, jak zobaczysz bałagan w kuchni. Do tego dochodzą jeszcze inne uciążliwe dolegliwości ciążowe. Nie daj się zwariować i pozwól sobie pomóc. Rozmawiaj dużo z bliskimi, szczególnie z mamą lub inną bliską ci kobietą, która ten etap ma już za sobą.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!