Zamknij

28. tydzień ciąży: zadbaj o odpoczynek

12.12.2020
Aktualizacja: 12.12.2020 21:22
Kobieta w zaawansowanej ciąży siedzi na kanapie. Jest uśmiechnięta.
fot. Shutterstock

28. tydzień ciąży to moment, w którym kobieta ciężarna może odczuwać nie tylko fizyczne zmęczenie, ale także psychicznie. Koniecznie zadbaj wtedy o relaks.

W 28. tygodniu ciąży twój maluszek jest coraz większy. Rozwija się jego mózg oraz płuca. Doskonali także nabyte już umiejętności takie jak np. ssanie. Jednak w tym czasie brzuch przyszłej mamy jest coraz większy i zaczyna powodować problemy z wykonywaniem codziennych czynności.

28. tydzień ciąży – który to miesiąc?

28. tydzień ciąży to 7 miesiąc, to trzeci trymestr. Do porodu coraz bliżej – to już tylko 12 tygodni. Jest to ostatni dzwonek, aby podjąć decyzje, gdzie urodzisz swojego dziecko.

28. tydzień ciąży – waga dziecka

W tym okresie twój maluszek waży już ponad kilogram i mierzy około 40 centymetrów. Istnieje szansa, że urodzone wcześniaki w 28. tygodniu ciąży zostaną uratowane. Chociaż do normalnego terminu porodu zostało 12 tygodni.

28. tydzień ciąży – brzuch

28. tydzień ciąży to czas, w którym niektóre przyszłe mamy zaczynają odczuwać dolegliwości związane z noszeniem dużego brzucha. Obwód w pasie jest coraz większy, a ty sama cięższa. Duży brzuch powoduje ból pleców, trudności z poruszaniem się i obrzęki nóg.

W tym czasie nadal możesz odczuwać świąd brzucha – wpływ na to ma rozciągająca się skóra. Koniecznie zadbaj o odpowiednią pielęgnacji tej partii ciała, używając oliwy z oliwek lub nawilżającego kremu.

28. tydzień ciąży – rozwój dziecka

28. tydzień ciąży to czas, w którym maleństwo dalej intensywnie rośnie i przybiera na wadze. W tym okresie rozwijają się także mózg oraz płuca. Tworzą się pęcherzyki płucne, które są odpowiedzialne za produkcje surfaktantu.

U niektórych dzieci pojawiają się włoski na głowie. Na twarzy można już zauważyć nie tylko brwi, ale także rzęsy. Dziecko jest coraz większe. W 28. tygodniu ciąży uczy się także mrugać oczami i nadal rozwija odruch ssania, aby zaraz po narodzeniu potrafić spożywać pokarm z piersi mamy.

28. tydzień ciąży – uciążliwe dolegliwości

U przyszłych mam w 28. tygodniu ciąży mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hickensa. Nie ma czym się martwić, gdyż nie są one na tyle silne, aby doprowadzić do porodu. Nie zagrażają kobiecie ciężarnej ani maluszkowi. Jest to znak, że macica przygotowuje się już do zbliżającego się porodu. Należy pamiętać, że skurcze porodowe są inaczej odczuwalne i trudno je pomylić z czymś innym.

Jednak nie wszystkie skurcze są takie same. Do lekarza należy zgłosić się wtedy, gdy występują one systematycznie lub są bardzo bolesne.

Ból mogą sprawiać także ruchy dziecka. Z czasem są one silne i regularne, a mocne kopnięcie np. w żołądek może wystraszyć niejedną mamę. Aktywność dziecka zazwyczaj się zwiększa przy intensywnych emocjach, smakach i zapachach.

Inne dolegliwości, które występują w 28. tygodniu ciąży to także ból kręgosłupa, obrzęki i problemy ze snem, hemoroidy, nadwrażliwość zębów i krwawienie z dziąseł. Warto też pamiętać, że jest to także czas, w którym kobieta ciężarna może odczuwać zmęczenie psychiczne. Każda przyszła mama powinna zadbać o relaks i odpowiednią dietę.

28. tydzień ciąży – badania

28. tydzień ciąży to ostatni dzwonek, aby zapytać lekarza prowadzącego ciąże o szczegóły dotyczące wszystkich badań, które należy wykonać w trzecim trymestrze ciąży. Są to:

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!