Zamknij

26. tydzień ciąży: jakie zachodzą zmiany u przyszłej mamy?

12.12.2020
Aktualizacja: 12.12.2020 20:32
Kobieta w ciąży siedzi na kanapie. Obok niej leży książka i owoce.
fot. Shutterstock

26. tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju maluszka. Jest to też ostatni dzwonek na rozpoczęcie odpowiedniej pielęgnacji skóry brzucha. Koniecznie sprawdź, o czym jeszcze powinna pamiętać przyszła mama w 26. tygodniu ciąży. 

W 26. tygodniu ciąży mogą cię zaniepokoić bolesne guzki na piersiach, które są spowodowane zatkanymi przewodami pokarmowymi. Na skórze mogą pojawić się także rozstępy. W tym czasie zmiany są także u maluszka - zaczyna on reagować na twoje ruchy!

26. tydzień ciąży – który to miesiąc?

26. tydzień ciąży to już 6 miesiąc. Powoli kończy się drugi trymestr ciąży, a do porodu zostało już tylko 3 miesiące. Jest to czas, w którym dziecko nadal się rozwija, a przyszła mama powinna powoli przygotowywać się do rozwiązania.

26. tydzień ciąży – waga dziecka i wzrost

Maluszek w 26. tygodniu ciąży waży już około jednego kilograma i ma około 30 centymetrów. Jego wielkość można porównać do rozwiniętej sałaty.

26. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym czasie skóra dziecka przestaje być zaczerwieniona – wpływ na to ma niewielka ilość tkanki tłuszczowej, która zdążyła się już odłożyć. Płód masę będzie nabierał do końca ciąży.

26. tydzień ciąży przynosi kolejne zmiany – płuca dziecka zaczynają  produkować surfaktant. Substancja ta odpowiada za zmniejszanie napięcia powierzchniowego w pęcherzykach płucnych i jednocześnie zabezpiecza je przed zapadnięciem i sklejaniem podczas wydechu. Płuca płodu zaczynają w przypominać uciśniętą i wypełniona płynem gąbkę.

Razem z pierwszym oddechem i krzykiem, które wykona noworodek zaraz po urodzeniu, płuca się rozprężą, a płyn zostanie wchłonięty. Jednak poród w tym czasie może spowodować niewydolność oddechową u dziecka, która w najgorszym wypadku może zakończyć się nawet śmiercią.

Maluszek ma już w pełni skoordynowane ruchy – potrafi już odbijać się od ścian macicy, ssać swoje kciuki, a także duże paluszki u stopy. Jest to bardzo ważne, gdyż ssanie paluszków wzmacnia mięśnie żuchwy. Ten proces przygotowuje do ssana piersi mamy zaraz po urodzeniu, a dla noworodka jest to czynność bardzo wyczerpująca.

W tym czasie nadal rozwijają się narządy zmysłu. Maluch zaczyna regularnie i w sposób przewidywalny reagować na konkretne dźwięki, muzykę oraz głosy. Jest to więc czas na rozpoczęcie włączania uspokajającej muzyki, którą posłucha także twoje dziecko.

Oprócz słuchania, dziecko w tym okresie aktywnie bawi się pępowiną. Z badań naukowych wynika także, że w 26. tygodniu ciąży dziecko energicznie reaguje na dotyk – spróbuj więc złapać się za brzuch i czekaj na reakcje dzidziusia.

Serce maluszka w tym czasie jest na tyle silne, że można wysłuchać jego bicie – wystarczy przyłożyć stetoskop do brzucha.

26. tydzień ciąży – brzuch

W 26 tygodniu ciąży brzuch jest już widoczny, a skóra na nim się napina i rozciąga coraz bardziej. Jest to ostatni dzwonek, aby zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Brzuszek ciążowy jest także twardszy, a powiększona macica przesuwa się coraz wyżej i powoduje, że jest on bardziej wysunięty do przodu.

26. tydzień ciąży – zmiany u przyszłej mamy

W 26. tygodniu ciąży mogą pojawić się rozstępy na piersiach. Pod koniec szóstego miesiąca piersi są coraz większe – jest to efekt zbliżającej się małymi kroczkami laktacji. W tym czasie możesz także zauważyć gęstą wydzielinę o żółtawym kolorze – nie stresuj się, jest to już pokarm. Na piersiach mogą pojawić się także niewielkie, zaczerwienione, twarde grudki. Są one bolesne. Ich pojawienie się to wynik zatkania przewodów pokarmowych.

Inne dolegliwości w 26 tygodniu ciąży:

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!