Zamknij

25. tydzień ciąży: nie zapomnij o ważnych badaniach ciążowych

12.12.2020
Aktualizacja: 12.12.2020 20:20
Kobieta w ciąży siediz na łóżku. Jest uśmiechnięta od ucha do ucha.
fot. Shutterstock

W 25. tygodniu ciąży brzuszek przyszłej mamy jest zgrabny i zaokrąglony. Natomiast maluszek nadal intensywnie przybiera na masie. Sprawdź, jakie ważne badania diagnostyczne trzeba zrobić w tym okresie.

25. tydzień ciąży to idealny czas na wykonanie sesji zdjęciowej – twój brzuszek jest już widoczny, ale jeszcze nie jesteś na tyle zmęczona, żeby pozować przed aparatem. Przyszła mama musi także zadbać o swoją skórę, bo w tym okresie mogą pojawiać się pierwsze rozstępy.

25. tydzień ciąży – który to miesiąc

25. tydzień ciąży to 6. miesiąc – powoli kończy się drugi trymestr. Trzeci rozpocznie się już za dwa tygodnie. W tym czasie przyszła mama powinna jak najwięcej odpoczywać.

25. tydzień ciąży – waga dziecka

Maluszek w 25. tygodniu ciąży waży już ponad 700 gram i ma około 25-30 centymetrów. Jego rozmiar można porównać do główki kalafiora.

25. tydzień ciąży – brzuch

W tym okresie ciężarny brzuszek dalej rośnie, ale jest zgrabny i okrągły. Nie powoduje jeszcze problemów z wykonywaniem codziennych czynności. Jednak skóra na brzuchu może zacząć swędzieć  - wpływ na to ma nadmierne rozciąganie skóry. Jeśli bardzo ci to przeszkadza, warto smarować brzuch kremem nawilżającym – najlepiej kilka razy w ciągu dnia. Na tę dolegliwość poleca się także kąpiele w płatkach owsianych.

Zagotuj pół kilograma płatków owsianych w 3 litrach wody, a uzyskany płyn wlej do wody w wannie.

W 25. tygodniu ciąży mogą się pojawić rozstępy na brzuchu. Koniecznie zacznij wtedy stosować specjalne kremy przeciw rozstępom.

25. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko cały czas intensywnie rośnie.W tym czasie w jego organizmie dochodzi do kolejnych bardzo ważnych zmian. Pęcherzyki płucne są już prawie w pełni wykształcone i przystosowane do tego, aby dziecko mogło zaczerpnąć powietrza. Rozwinięte są także struny głosowe. Dziecko może miewać już także czkawki. Będziesz je odczuwała jako niewielkie, rytmiczne ruchy maleństwa w brzuchu.

Zaczynają się również otwierać nozdrza dziecka, które przez cały czas były zamknięte. Zaczyna on także ćwiczyć mechanizm oddychania nosem przez wody płodowe. Kiedy odpoczywasz, twój maluszek ożywia się, a uspokaja się wtedy, gdy jesteś w ruchu.

25. tydzień ciąży – dolegliwości

W 25. tygodniu ciąży mogą pojawić się już pierwsze skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa). Świadczy to o przygotowaniach macicy do zbliżającego się porodu. Skurcze w większości przypadków są nieregularne, krótkie i bezbolesne. U niektórych kobiet ciężarnych przypominają lekkie bóle miesiączkowe.

W tym czasie mogą pojawić się także skurcze łydek oraz stóp. Przyczyną ich pojawienia się są zaburzenia elektrolitowe lub gorsze krążenie krwi w mięśniach.

Inna dolegliwość, która towarzyszy przyszłym mamom w tym okresie są hemoroidy. Aby się z nimi uporać, skorzystaj ze specjalnych maści  lub czopków, które przepisze ci lekarz. Zadbaj o to, aby twoja dieta była bogata w błonnik – umożliwia to uniknąć zaparć.

Wiele kobiet ciężarnych uskarża się w 25. tygodniu ciąży na problemy z oddychaniem (może pojawić się duszność). Wpływ na tę dolegliwość mają ucisk macicy na przeponę i hormony, które rozpulchniają śluzówkę dróg oddechowych. Nie przejmuj się, jeśli zaczniesz w nocy chrapać, a dzień być bardziej senna.

25. tydzień ciąży – badania

25. tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie badań przewidzianych między 21. a 26. tygodniem ciąży. Jest to między innymi:

Zaleca się także wykonanie cytologii (jeśli tego nie robiłaś), badania na toksoplazmozę i badanie przeciwciał anty-Rh.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!