Zamknij

16. tydzień ciąży: możesz poczuć ruchy swojego dziecka i poznać jego płeć

12.12.2020
Aktualizacja: 12.12.2020 17:02
Ciąża 16 tydzień - przyszła mama odpoczywa na łóżku
fot. Shutterstock

16. tydzień ciąży to czas, w którym można poznać płeć dziecka i odczuć jego pierwsze ruchy. Brzuszek kobiety ciężarnej jest coraz większy i zaokrąglony. Koniecznie sprawdź, jakie dolegliwości towarzyszą w 16. tygodniu ciąży.

16. tydzień ciąży to także okres intensywnego ruchu dziecka, który odczuwalny jest jako bulgotanie. Twarz maluszka jest już ukształtowana, ale oczka nadal zamknięte. Zaczynają się pojawiać pierwsze gruczoły potowe. Przyszła mama musi uzbroić się w cierpliwość i zwracać uwagę na to co je, gdyż w 16. tygodniu ciąży pojawiają się uporczywe zaparcia.

16. tydzień ciąży – brzuch coraz większy

W 16. tygodniu ciąży brzuch zaczyna się zaokrąglać i jest coraz większy. Można to zauważyć przy lekko za ciasnych ubraniach. W tym okresie przyszła mama powinna pamiętać o wybieraniu odpowiedniej pozycji do spania – najlepiej gdy będziesz zasypiać na boku. Jest to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla ciebie, ale także dla maluszka – dzięki tej pozycji twój kręgosłup odpoczywa i unikasz ucisku na macicę, który utrudnia dopływ świeżego tlenu dla dziecka.

16. tydzień ciąży – badanie USG

Badanie USG w 16. tygodniu ciąży pokaże rysy twarzy maluszka, jego wydatny nos, usta, czoło, a także oczy osadzone bardzo blisko siebie. Widoczne są także zewnętrzne narządy płciowe – lekarz ginekolog może więc ustalić płeć dziecka, o ile jest ono odpowiednio ułożone.

W tym czasie badanie umożliwia wykrycie wad fizycznych u dziecka. Lekarz prowadzący ciążę za pomocą metody Dopplera może sprawdzić także tętno, przepływ oraz ogólny stan płodu.

16. tydzień ciąży a rozwój dziecka

W tym czasie twoje dziecko ma już około 10 centymetrów (od szczytu głowy do pośladków), ale należy pamiętać, że długość jego nóżek to drugie tyle. Waży zaledwie około 100 gramów. Wielkość dziecka można porównać do awokado. Główka malucha nie jest już nieproporcjonalnie większa w porównaniu do tułowia – dziecko ma już naturalne proporcje.

16. tydzień ciąży to nadal są zamknięte oczka, przykryte powiekami. Otworzą się dopiero za jakiś czas, jednak gałki oczne malucha poruszają się już. W tym okresie dziecko odróżnia światło od mroku.

Skóra płodu nadal jest bardzo cieniutka i nie ma w niej żadnej podściółki tłuszczowej (dlatego też wydaje się ona całkowicie przezroczysta), ale pojawiają się na niej pierwsze gruczoły potowe.

Maluszek w tym czasie marszczy czoło, otwiera usta –  po prostu ćwiczy mięśnie twarzy. Słyszy także twój śmiech, śpiew oraz inne głośne dźwięki. Warto pamiętać, że w 16. tygodniu ciąży, dziecko jest bardzo wrażliwe na dotyk – potrafi wydać nawet z siebie dźwięk, gdy uderzysz się w brzuch.

16. tydzień ciąży a ruchy dziecka

Ruchy dziecka w 16. tygodniu ciąży są już skoordynowane i podyktowane sygnałami, które pochodzą z jego mózgu. Maluszek w tym czasie jest bardzo ruchliwy, ale przyszła mama nie odczuwa tych ruchów tak  wyraźnie. O zmianie pozycji płodu może świadczyć uczucie bulgotania i przelewanie się w podbrzuszu.

16. tydzień ciąży – co się dzieje u mamy?

Niektóre kobiety w 16. tygodniu ciąży odczuwają ruchy swojego dziecka. Najczęściej jest to jednak w 20. tygodniu ciąży, chyba że jest to kolejna ciąża, wtedy pierwsze ruchy mogą być odczuwalne w 18. tygodniu ciąży.

Wczesne i wyraźne ruchy dziecka zazwyczaj odczuwają szczupłe kobiety. Należy pamiętać, że pierwsze ruchy dziecka nie są odczuwalne jako kopnięcia – jest to bulgotanie, muśnięcia lub przelewania.

W tym czasie u ciężarnej kobiety dochodzi do nadprodukcji progesteronu. Może on doprowadzić do napięcia jelit, bólów brzucha, spowolnienia procesów trawiennych, a także nadmiernych gazów i ciągłego uczucia ociężałości.

16. tydzień ciąży to także czas na pojawienie się zaparć. Aby sobie z nimi poradzić, pamiętaj, aby unikać potraw, które wzdymają, są to między innymi: kapusta, rośliny strączkowe. Jedz dużo produktów spożywczych bogatych w błonnik, a do każdego posiłku pij pół szklanki jogurtu naturalnego lub kefiru.

Inne dolegliwości, które mogą się pojawić w tym czasie to także pajączki na nogach. Jednak kurację należy rozpocząć dopiero po porodzie. U wielu kobiet pajączki wchłaniają się samoistne. Jeśli popękane naczynia krwionośne będą coraz większe i wyraźne, skonsultuj się z lekarzem. W niektórych przypadkach stosuje się leki, które poprawiają przepływ żylny.

W 16. tygodniu ciąży uporczywe są także skurcze łydek – ta dolegliwość najczęściej jest spowodowana niedoborem magnezu oraz potasu. W takim przypadkach zaleca się zmierzenie poziomu tych pierwiastków mineralnych i w razie potrzeby uzupełnienie niedoborów. Lekarz na konsultacji lekarskiej zleci wykupienie odpowiednich preparatów i wyjaśni, kiedy i jak należy je stosować.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!