Zamknij

14. tydzień ciąży: mijają ciążowe dolegliwości. Jak rozwija się dziecko?

12.12.2020
Aktualizacja: 12.12.2020 16:16
Kobieta w 14 tygodniu ciąży siedzi na łóżku
fot. Shutterstock

14. tydzień ciąży to początek 4. miesiąca ciąży i rozpoczęcie drugiego trymestru ciąży. Jest to czas, w którym mijają ciążowe dolegliwości i przyszła mama może cieszyć się ciążą.

14. tydzień ciąży to rozpoczęcie drugiego trymestru ciąży. Jest to czas ogromnych wzruszeń, gdyż niebawem będziecie mogli poznać płeć swojego dziecka i bacznie obserwować jego rozwój. U większości mam w tym okresie zaczyna pojawiać się ciążowy brzuszek i jest to moment, w którym waga zaczyna wzrastać. 14. tydzień ciąży to także ostatni dzwonek na wykonanie badania USG genetycznego.

14. tydzień ciąży – który to miesiąc?

14. tydzień ciąży to rozpoczęcie czwartego miesiąca ciąży i także drugiego trymestru. Początek drugiego trymetru to w pewnym sensie czas na "odsapnięcie" emocjonalne i fizyczne. W tym czasie dolegliwości, które pojawiły się w pierwszym trymestrze ciąży, łagodnieją lub znikają całkowicie.

14. tydzień ciąży – brzuch

Rozpoczęcie 14. tygodnia ciąży to moment, w którym należy pożegnać się z figurą osy. Macica zaczyna przypominać piłkę (jej dno jest wyczuwalne poniżej pępka około 10 centymetrów). W efekcie zaczyna się uwypuklać brzuszek – luźna odzież zaczyna być niezbędna.

14. tydzień ciąży – waga

Od 14. tygodnia ciąży (czyli od drugiego trymestru) waga zaczyna się powiększać. Należy pamiętać, że brzuch to kwestia indywidualna, u niektórych kobiet widoczny jest długo po 14. tygodniu ciąży, a u niektórych nawet przed.

14. tydzień w ciąży – USG

14. tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie badania USG genetycznego płodu – jest to badanie, który umożliwia określenie ryzyka aberracji chromosomalnych. W tym czasie istnieje też niewielka szansa na to, aby poznać płeć dziecka, jednak największa możliwość jest od 16. tygodnia ciąży.

14 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Maluszek w 14. tygodniu ciąży jest bardzo ruchliwy – ma on jeszcze sporo miejsca w pęcherzu płodowym i chętnie z tego korzysta. W tym czasie na czubku głowy dziecka pojawiają się pierwsze włoski oraz zawiązki rzęsek, oraz brwi. Zaobserwować można również meszek płodowy.

W tym okresie tarczyca płodu zaczyna produkować hormony, u dziewczynek jajniki powoli zstępują z brzucha do miednicy, a u chłopców pojawia się prostata.

Dzieci w 14. tygodniu ciąży mogą zaczynać robić pierwsze minki i zaczynają ssać kciuk. Zarówno przełyk, tchawica, jak i struny głosowe, są już kompletne i gotowe do wydania pierwszego dźwięku po urodzeniu. Oczy płodu przesunęły się na odpowiednie miejsce u góry twarzy, uszy znajdują się po bokach głowy. W tym czasie szczęka malucha jest już wykształcona, a podniebienie zamyka się od przodu do tyłu.

14 tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

14. tydzień ciąży przyniesie ci trochę ulgi. Ustaną wcześniejsze wymioty oraz mdłości, powróci także apetyty na jedzenie. W tym czasie powinnaś być także spokojniejsza, gdyż wszystkie lęki o ciąże powinny cię opuścić.

Jeśli do tego czasu nie ogłosiłaś informacji o swoim stanie, jest to najlepszy czas, żeby pochwalić się ciążą! 

W tym czasie możesz odczuwać ogromny przypływ energii. Jest to też czas na zakup odpowiedniego stanika – piersi powoli przestają boleć, chociaż nadal się powiększają. Przykrą dolegliwością  w ciąży jest krwawienie dziąseł, a także ich ból oraz obrzęk.

W 14. tygodniu ciąży możesz mieć także problemy z oddychaniem – pamiętaj, że nie wielkie duszności w ciąży to nie jest powód do paniki. Jest to norma. W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem, są to między innymi: bezsenność oraz budzenie się w nocy. Zaburzenia snu najczęściej spowodowane są przez czynniki fizjologiczne i emocjonalne. Kobiety w ciąży często nie mogą zasnąć w okresie drugiego trymestru przez zgagę oraz problemy z oddychaniem (duszność w ciąży).

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!