Zamknij

12 najczęstszych objawów wczesnej ciąży. Masz je? Zrób test ciążowy

23.11.2021
Aktualizacja: 23.11.2021 15:55
Objawy wczesnej ciąży
fot. Shutterstock

Jakie objawy mogą sugerować ciążę? Podajemy listę 12 dolegliwości, które pojawiają się na etapie wczesnej ciąży i mogą świadczyć o tym, że kobieta spodziewa się dziecka.

Ciało kobiety w ciąży się zmienia. Zachodzą w nim procesy, które pozwalają mu adaptować się do nowych warunków, m.in. zmienia się poziom niektórych hormonów w organizmie (mogą one wzrosnąć nawet 10 razy w stosunku do okresu przed ciążą). W efekcie mogą pojawić się dolegliwości, objawy, które nigdy wcześniej nie pojawiały się, a które mogą wskazywać, że kobieta jest w ciąży (o ile jeszcze nie zrobiła testu ciążowego). Na jakie zmiany, dolegliwości warto zwrócić uwagę? Jakie są objawy ciąży na jej wczesnym etapie?

Poniżej 12 najczęstszych objawów wczesnej ciąży.

Zmęczenie

Pojawia się ono zwykle w pierwszym trymestrze ciąży. To nie powinno dziwić, bo w tym okresie organizm ciężarnej pracuje intensywniej niż wcześniej. Musi wytworzyć system podtrzymujący życie dziecka, czyli łożysko. Poza tym musi przygotować się zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym do wymagań ciąży. Ponieważ zmęczenie jest całkowicie uzasadnione, nie staraj się z nim walczyć. Twój organizm potrzebuje odpoczynku, więc zwolnij trochę tempo i odpocznij. Oczywiście nie rezygnuj z aktywności fizycznej, ale zamiast intensywnych ćwiczeń, idź na spacery czy wybieraj ćwiczenia rozciągające (skonsultowane z lekarzem). Zmęczenie prawdopodobnie ustąpi po 4. miesiącu ciąży i prawdopodobnie pojawi się w ostatnim, trzecim trymestrze.  

Poranne mdłości

Poranne mdłości pojawiają się u co drugiej ciężarnej. Wbrew nazwie "poranne mdłości" nie pojawiają się tylko rano, ale przez cały dzień (także po południu i wieczorem). Nudności zwykle mijają po pierwszym trymestrze, choć zdarza się – zwykle w przypadku ciąży mnogiej – że występują przez 9 miesięcy. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Wymienia się m.in. wzrost poziomu estrogenów w organizmie, stres, zmęczenie (może ono nasilać poranne mdłości i odwrotnie poranne mdłości mogą nasilać zmęczenie).

Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu to objaw, który pojawia się zwykle na początku i pod koniec ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży w organizmie zwiększa się ilość płynów, nerki pracują intensywniej i szybciej pozbywają się szkodliwych dla zdrowia produktów przemiany materii. Natomiast pod koniec ciąży mamy do czynienia z innym zjawiskiem – uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Nie należy jednak wpadać w panikę, jeśli nie zwiększyła się nam częstotliwość oddawania moczu. Sprawdźmy po prostu, czy pijemy odpowiednią ilość wody i czy nie pojawiają się takie objawy, jak opuchlizna, które mogą świadczyć o zatrzymywaniu wody w organizmie.

Metaliczny posmak w ustach

Wzrost estrogenu i progesteronu w organizmie ciężarnej może prowadzić do zmiany smaku. Wiele z nich skarży się na metaliczny posmak w ustach. Pocieszające jest to, że ten objaw mija po pierwszym trymestrze ciąży. Pomocne może się okazać jedzenie owoców cytrusowych lub kwaśnych landrynek (byle nie za wiele, bo zawierają one cukier i barwniki). Czasami za ten objaw mogą odpowiadać również preparaty witaminowe przyjmowane przez ciężarne, warto więc to skonsultować z lekarzem.

Zaparcia i wzdęcia

Zmiany hormonalne w organizmie mogą przyczyniać się do spowolnienia pracy przewodu pokarmowego i pojawienia się zaparć oraz wzdęć, których konsekwencją mogą być np. hemoroidy. Jeśli się te dolegliwości się pojawiły, warto zwiększyć ilość błonnika pokarmowego w pożywieniu, a także zadbać o odpowiednią ilość płynów w organizmie oraz o aktywność fizyczną, która pobudzi perystaltykę jelit.

Tkliwość piersi

Tkliwość piersi jest efektem zmian zachodzących w obrębie gruczołów piersiowych. Piersi mogą być obrzmiałe i wrażliwe z powodu wzrostu ilości estrogenu i progesteronu. Zmiany te mają przygotować piersi do karmienia dziecka, gdy przyjdzie ono na świat. Tkliwość piersi zwykle mija po pierwszym trymestrze, choć oczywiście same piersi mogą się powiększyć w czasie ciąży nawet o kilka rozmiarów. Warto w tym okresie zainwestować w dobrze dopasowany i dobrze podtrzymujący biust biustonosz.

Bóle i zawroty głowy

W pierwszym trymestrze zawroty i bóle głowy mogą być efektem dysproporcji między gwałtownie powiększającą się objętością naczyń krwionośnych a objętością krwi. Dolegliwości te mogą się pojawić, gdy ciężarna gwałtownie zmieni pozycję, np. z leżącej na siedzącą czy stojącą. Czasami zawroty głowy bywają objawem odwodnienia  lub przegrzania organizmu (np. podczas jazdy zatłoczonym autobusem). Aby zminimalizować ryzyko zawrotów głowy, należy powoli zmieniać pozycję. Na ból głowy natomiast mogą pomóc kompresy. Przy zatokowych bólach głowy ciepły kompres należy położyć z przodu i na bokach twarzy lub czoła. Przy napięciowym bólu głowy trzeba położyć zimny kompres na kark.

Przegrzewanie się organizmu

Przegrzewanie się organizmu – ten objaw jest efektem wzrostu podstawowej przemiany materii u ciężarnych o około 20 proc. To dlatego – bez względu na porę dnia i temperaturę – kobiety w ciąży odczuwają gorąco i pocą się. Ma to oczywiście dobre i złe strony – pocenie się pomaga się ochłodzić i usunąć szkodliwe produkty przemiany materii z organizmu, ale chodzenie z plamami na plecach czy pod pachami już takie miłe nie jest.

Zgaga i niestrawność

Na początku ciąży organizm produkuje dużą ilość progesteronu i relaksyny. Powodują one rozluźnienie mięśni gładkich, z których zbudowany jest również przewód pokarmowy. W rezultacie pokarm przesuwa się wolniej, zalegając w nim i powodują niestrawność. Zgaga również występuje wtedy, gdy mięśniówka oddzielająca przełyk od żołądka kurczy się, pozwalając pokarmowi i sokom żołądkowym cofać się z żołądka do przełyku. Aby uniknąć lub złagodzić te dolegliwości, lepiej jeść mniejsze porcje, by nie obciążać zbytnio żołądka, a także jeść wolno, dokładnie przeżuwając małe kęsy i wyłączając z diety pokarmy, które powodują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czyli na przykład ostre, smażone lub tłuste potrawy, alkohol, czekoladę, kawę.

Zmienność nastroju

Podobno aż 7 na 10 kobiet w ciąży doświadcza zmienności nastroju. Objaw ten może występować w czasie całej ciąży, ale szczególnie zauważalny jest w pierwszym trymestrze. Jest to prawdopodobnie związane z wahaniami hormonów i o wiele częściej występuje u kobiet, które wcześniej doświadczały przedmiesiączkowej niestałości emocjonalnej. Niestety na te wahania nastroju niewiele można poradzić (trzeba je przetrzymać), ale można złagodzić je, wykluczając z diety cukier i kofeinę, a także dbając o zrównoważoną zdrową dietę i zachowanie balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Uczucie ucisku w dolnej części brzucha

Niektóre kobiety czują ucisk, czasami opisywany jako lekki ból w dolnej części brzucha. Może być on związany z implantacją, zwiększonym przepływem krwi, tworzeniem się wyściółki macicy, a nawet jej powiększeniem. Jeśli czujesz niepokój z powodu tej dolegliwości, porozmawiaj z lekarzem.

Plamienie, skąpe krwawienie

Czasami zdarza się, że u kobiet w ciąży pojawia się plamienie, lekkie krwawienie przypominające miesiączkę. Oczywiście może to być objaw poronienia, ale nie zawsze. Lekkie krwawienie, przez jeden, dwa dni, pojawia się w momencie przyczepienia się zapłodnionej komórki jajowej do ścianki macicy. Drugim powodem mogą być zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w ciąży. W takim przypadku krwawienie jest lekkie, ale u niektórych kobiet może przypominać menstruację. Tak czy inaczej, jeśli wiesz, że jesteś w ciąży i pojawi się plamienie, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Wymienione powyżej objawy dość często występują w pierwszym trymetrze ciąży. Jeśli pojawiły się u ciebie, a nie masz pewności, czy jesteś w ciąży, zrób test lub pójdź do ginekologa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.