Zamknij

10. tydzień ciąży: możesz być senna i rozdrażniona. Co jeszcze się zmienia?

11.12.2020
Aktualizacja: 11.12.2020 22:38
Młoda kobieta z lekko zaokrąglonym brzuszkiem ciążowym siedzi na fotelu.
fot. Shutterstock

10. tydzień ciąży to czas, gdy większość narządów twojego dziecka jest już ukształtowanych. Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie i jakie mogą pojawić się dolegliwości.

W 10. tygodniu ciąży zmiany u przyszłej mamy są jeszcze zwykle niezauważalne. Jednak dziecko rozwija się intensywnie. W tym okresie ciąży ryzyko wad rozwojowych zmniejsza się, więc ciężarna może odetchnąć z ulgą.

10. tydzień ciąży – USG i inne badania

10. tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie badań diagnostycznych i skonsultowanie się z lekarzem. W tym czasie każda przyszła mama powinna wykonać ogólne badanie moczu, cytologię i badanie ginekologiczne. Jeśli dopiero teraz potwierdziłaś testem ciążowym swój odmienny stan, wybierz lekarza ginekologa-położnika, który będzie się Tobą opiekował przez cały okres ciąży.

10. tydzień ciąży – brzuch przyszłej mamy

W tym czasie wielkość macicy jest porównywalna do grejpfruta. Jeśli nie jest to twoja pierwsza ciąża, brzuszek może być już lekko powiększony i zaokrąglony. Przy pierwszej ciąży na pojawienie się zaokrąglonego się brzuszka trzeba jeszcze trochę poczekać.

10. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

10. tydzień ciąży to czas, w którym kończy się organogeneza, czyli okres, w którym płód jest najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych. Pamiętaj jednak, że jest to nadal bardzo niebezpieczny czas dla twojego dzieciątka i musisz być bardzo ostrożna.

Objawy i dolegliwości, które mogą pojawić się w 10. tygodniu ciąży to między innymi nadmierna skłonność do płaczu, drażliwość. Osoby z twojego najbliższego otoczenia mogą dostrzec zmiany w twoim zachowaniu.

Inne objawy i dolegliwości pojawiające się w 10. tygodniu ciąży to:

10. tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W 10. tygodniu ciąży dziecko waży około 5 gram i mierzy około 3-4 centymetry. Rośnie błyskawicznie, jego długość ciemieniowo-siedzeniowa się podwoiła.

10. tydzień ciąży to także czas, w którym zarodek staje się płodem – oznacza to, że od tej chwili jest już małym człowiekiem. Znikają jego błony, które łączyły palce. Skleiły się i urosły jego powieki – dziecko wygląda tak, jakby cały czas spało. Rozwinęły się także jego ramiona, są one teraz wyraźne. Dodatkowo powoli zaczyna zaznaczać się zgięcie łokcia. Zbliżają się także do siebie rączki maluszka. Jego serduszko bije z częstotliwością 140 na 180 uderzeń na minutę, a ryzyko powstania wad rozwojowych jest znacznie mniejsze niż na początku ciąży.

10. tydzień ciąży a uciążliwe parcie na mocz

W tym okresie wiele kobiet ciężarnych uskarżą się na uciążliwe parcie na pęcherz. Częste wizyty w toalecie są jednym z objawów ciąży. Jednak tej dolegliwości nie należy lekceważyć. Częste oddawanie moczu może świadczyć także o zapaleniu pęcherza moczowego, o które nie jest trudno w ciąży, gdyż spada odporność organizmu. Upewnij się więc, jaka jest przyczyna uciążliwego parcia na mocz, wykonując badanie moczu.

10. tydzień ciąży: o tym warto pamiętać!

Jeśli jesteś w pierwszej ciąży, powinnaś o tym wiedzieć:

  1. Unikaj smażonych i tłustych potraw..
  2. Pamiętaj o tym, aby nie zmuszać się do jedzenia.
  3. Twój poranny posiłek powinien być lekki.
  4. Nie wstawaj gwałtownie z łóżka.
  5. Zanim wstaniesz z łóżka, postaraj się w nim zjeść pierwszy posiłek.
  6. Pij co najmniej dwa litry wody dziennie.
  7. Wybierz z lekarzem odpowiednie preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!

To ci się może przydać: