Zamknij

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) - to "cichy zabójca". Koniecznie sprawdź, jakie są powikłania!

Marta Wilczkowska
22.05.2018 16:10

WZW, czyli wirusowe zapalenie wątroby jest na 8 miejscu chorób, które najczęściej doprowadzają do śmierci! Powikłania WZW to m.in. nowotwór wątroby i marskość wątroby. Koniecznie sprawdź, jak wyglądają objawy!

Wirusowe zapalenie wątroby (wzw) leczenie
fot. shutterstock

WZW czyli wirusowe zapalenie wątroby  charakteryzuje się uszkodzeniem wątroby, które jest spowodowane przez wirusy zapalenia wątroby (wirusy hepatropowe). WZW zalicza się do chorób zakaźnych. Wirusowe zapalenie wątroby wywołują różne postacie wirusów, które przybierają różne objawy.

Zobacz także: Ból brzucha po lewej stronie to objaw wielu poważnych chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Występujące wirusy (najczęściej) to m.in.:

 1. Wirus HAV - odpowiada za WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A).
 2. Wirus HBV - odpowiada za WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B).
 3. Wirus HCV - odpowiada za WZW C (wirusowe zapalenie wątroby typu C).
 4. Wirus HDV - odpowiada za WZW D (wirusowe zapalenie wątroby typu D).
 5. Wirus HEV - odpowiada za WZW E (wirusowe zapalenie wątroby typu E).
 6. Wirus HGV - odpowiada za WZW G (wirusowe zapalenie wątroby typu G).

WZW (wirusowe zapalenie wątroby) - zarażenie

Do zakażenia wirusem wywołującym wirusowe zapalenie wątroby może dojść na kilka sposobów, są to m.in.:

 • Droga pokarmowa - zarazić się można wirusem HAV, który wywołuje WZW typu A oraz wirusem HEV, który wywołuje WZW typu E. Do zakażenia dochodzi przez spożycie skażonej wody i jedzenia. WZW A i WZW E inaczej nazywane są chorobami brudnych rąk.
 • Droga pozajelitowa (kontakt krwi osoby zarażonej z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi) - dotyczy wirusów: HBV odpowiedzialnego za WZW typu B, HCV, który odpowiada za WZW typu c oraz HDV, który wywołuje WZW typu D. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez zaniedbania zasad sterylizacji w służbie medycznej, ale także podczas wykonywania tatuażu, przekuwania uszu, lub korzystania z usług salonów kosmetycznych i fryzjerskich, które nie dbają rygorystycznie o sterylizacje narzędzi pracy. Bardzo rzadko droga pozajelitową można zarazić się wirusem HAV, który odpowiada za rozwój WZW typu A.
 • Zakażenie wertykalne (zarażenie wirusem nienarodzonego dziecka przez matkę) - dotyczy wirusów HBV, HCV, HGV oraz HDV, które odpowiada za WZW typu D.
 • Stosunek płciowy - charakterystyczny jest dla wirusów: HBV, HGV oraz HCV. Bardzo rzadko przez stosunek płciowy można zarazić się żółtaczką pokarmową, czyli WZW A.

WZW (wirusowe zapalenie wątroby) - objawy

Wirusowe zapalenia wątroby bardzo często rozwijają się bezobjawowo. Co 10 chora osoba na WZW typu C jest świadoma swojej choroby. Często zakażenie wirusem jest diagnozowane w momencie, kiedy doszło do rozwoju marskości wątroby.

Do częstych objawów WZW A należą m.in.: biegunka, wymioty, ból brzucha, utrata apetytu, bóle mięśniowo-stawowe, złe samopoczucie i osłabienie. Są to objawy, które często przypominają niestrawność lub grypę. Wirusowemu zapaleniu wątroby często towarzyszy też żółtaczka, która pojawia się razem z odbarwionym stolcem i moczem o ciemnym kolorze. U niektórych chorych WZW objawia się także wysypkami, a u dzieci kłębuszkowym zapaleniem nerek.

WZW (wirusowe zapalenie wątroby) - leczenie

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby uzależnione jest od rodzaju wirusa, który go wywołało, a także od czasu, który minął od zakażenia. Warto też pamiętam, że WZW to choroby zakaźne, które często ustępują samoistnie, np. WZW typu A.

Jednak przy każdym typie wirusowego zapalenia wątroby zalecane jest odpoczywanie, rezygnacja z aktywności fizycznej, a także przejście na specjalną dietę wątrobową. Dodatkowo organizm powinien być odpowiednio nawadniany. Wszystkie te zalecenia mają na celu odciążyć wątrobę.

WZW (wirusowe zapalenie wątroby) - powikłania zagrażające życiu

Wirusowe zapalenie wątroby niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne, które zagrażają życiu. Są to m.in.:

Marskość wątroby - to proces, w którym dochodzi do wyniszczenia oraz degeneracji wątroby. W rezultacie dochodzi, do niewydolności wątroby, które uniemożliwia życie. Marskość wątroby może początkowo rozwijać się bezobjawowo. To powikłanie jest charakterystyczne dla WZW typu B, C, D, a także G.

Nowotwór wątrobokomórkowy - to rak złośliwy wątroby, który zajmuje trzecie miejsce pod względem umieralności na świecie. Rak wątrobokomórkowy we wczesnym stadium podobnie jak marskość wątroby rozwija się bezobjawowo. Rak wątroby to powikłanie WZW typu B, C, D oraz G.

Inne powikłania zagrażające życiu:

Powikłania poniżej są charakterystyczne dla WZW typu A oraz E. Podobnie jak marskość wątroby i nowotwór wątrobokomórkowy są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do utraty życia. Są to:

 • żółtaczka cholestatyczna (charakteryzuje się zastojem żółci w organizmie),
 • anemia aplastyczna.
 • ostre zapalenie wątroby,
 • ostra niedokrwistość hemolityczna.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

 

Autor: Sylwia Bagińska