Zamknij

Oparzenia: maść na oparzenia, jaką wybrać?

Marta Wilczkowska
10.04.2018 16:04

Maść na oparzenia, kremy, domowe sposoby na radzenie sobie z poparzoną skórą - wiele rozwiązań na radzenie sobie z bólem i pieczeniem przy oparzeniach. Sprawdź, który wybrać, żeby poparzona skóra zagoiła się odpowiednio!

maść na oparzenia
fot. shutterstock

Na oparzenia najbardziej narażone są dzieci, chociaż występują one dość często także wśród dorosłych. Jak sobie radzić z pieczeniem i bólem? Wybrać maść na oparzenia, inne preparaty? Czy może skorzystać z domowych metod na oparzenia? Wszystko zależy od stopnia oparzenia i stanu skóry po oparzeniu.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Po oparzeniu skóry, żeby załagodzić ból i pieczenie należy schłodzić poparzone miejsca. Zapobiegnie to także rozprzestrzenieniu się obrażeń. Ważne, aby chłodzić letnią wodą przechodząc w coraz zimniejszą. Po schłodzeniu oparzonego miejsca należy je dokładnie wysuszyć i nałożyć opatrunek z gazy.

Zobacz także: Oparzenia: pierwsza pomoc krok po kroku

Leczenie oparzeń

Leczenie oparzeń zależy od stopnia oparzenia. W przypadkach 3 i 4 stopnia oparzenia konieczna jest hospitalizacja. W szpitalu są dobierane specjalne leki, zabiegi lub operacje - wszystko uzależnione jest od przypadku pacjenta.

Przy oparzeniach 1 i 2 stopnia po udzieleniu pierwszej pomocy należy koniecznie obserwować oparzone miejsce i zapobiegać niepożądanym skutkom. W przypadku, gdy oparzeniu towarzyszy tylko zaczerwieniona skóra oraz świąd i pieczecie (1 stopień oparzeń), podrażnioną skórę można pielęgnować za pomocą domowych sposobów na oparzenia, np. okłady z ziół, ogórka, jogurtu i wiele innych. W takich przypadkach leczyć rany można w naturalny sposób i w domowym zaciszu.

Jeśli problem dotyczy oparzenia 2 stopnia - naturalne, domowe sposoby mogą być niewystarczające. Warto wtedy zaopatrzyć się w specjalne preparaty (maść na oparzenia, pianki, kremy), które zahamują powstanie niepożądanych defektów skóry.

Skutki oparzeń:

Oparzenia 1 i 2 stopnia mimo iż są mniej poważne niż 3, 4, mogą wywołać liczne niepożądane skutki, takie jak:

  • stany zapalne,
  • zakażenia,
  • blizny,
  • przebarwienia.

Jeśli domowe sposoby na poparzenia nie przynoszą pożądanych efektów, a oparzone miejsca wyglądają niepokojącą warto przejść się do lekarza lub zacząć używać specjalnych preparatów (maść na oparzenia, itp.).

Zobacz także: Oparzenia: stopnie oparzeń, leczenie i rodzaje

Maść na oparzenia - którą wybrać?

Wybór preparatów na oparzenia jest bardzo duży. Część z tych specjalnych środków można kupić bez recepty. Ważne, aby maść na oparzenia lub inne produkty przeznaczone do szybkiego gojenia ran po oparzeniach zawierały takie składniki jak: D-pantenol lub alantoinę. Zazwyczaj takie preparaty stosuje się przy oparzeniach 2 stopnia. Rana powinna wtedy być odpowiednio natłuszczona. W aptece można też dostać maść na oparzenia, która w swoim składzie ma antybiotyk. Jeśli oparzenie jest 1 stopnia można użyć lżejszych preparatów np. kremu na oparzenia - szybko się wchłonie, ale także zapewni odpowiednie nawilżenie. Kolejnym preparatem, który jest łatwy w nakładaniu i działa chłodząco są pianki (w aerozolu).

Przy silniejszych oparzeniach w wyborze farmaceutycznych preparatów skonsultuj się z lekarzem.

 

Autor: Sylwia Bagińska