Zamknij

Oparzenia: maść na oparzenia, jaką wybrać?

Marta Wilczkowska
10.04.2018 16:04
maść na oparzenia
fot. shutterstock

Maść na oparzenia, kremy, domowe sposoby na radzenie sobie z poparzoną skórą - wiele rozwiązań na radzenie sobie z bólem i pieczeniem przy oparzeniach. Sprawdź, który wybrać, żeby poparzona skóra zagoiła się odpowiednio!

Na oparzenia najbardziej narażone są dzieci, chociaż występują one dość często także wśród dorosłych. Jak sobie radzić z pieczeniem i bólem? Wybrać maść na oparzenia, inne preparaty? Czy może skorzystać z domowych metod na oparzenia? Wszystko zależy od stopnia oparzenia i stanu skóry po oparzeniu.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Po oparzeniu skóry, żeby załagodzić ból i pieczenie należy schłodzić poparzone miejsca. Zapobiegnie to także rozprzestrzenieniu się obrażeń. Ważne, aby chłodzić letnią wodą przechodząc w coraz zimniejszą. Po schłodzeniu oparzonego miejsca należy je dokładnie wysuszyć i nałożyć opatrunek z gazy.

Zobacz także: Oparzenia: pierwsza pomoc krok po kroku

Leczenie oparzeń

Leczenie oparzeń zależy od stopnia oparzenia. W przypadkach 3 i 4 stopnia oparzenia konieczna jest hospitalizacja. W szpitalu są dobierane specjalne leki, zabiegi lub operacje - wszystko uzależnione jest od przypadku pacjenta.

Przy oparzeniach 1 i 2 stopnia po udzieleniu pierwszej pomocy należy koniecznie obserwować oparzone miejsce i zapobiegać niepożądanym skutkom. W przypadku, gdy oparzeniu towarzyszy tylko zaczerwieniona skóra oraz świąd i pieczecie (1 stopień oparzeń), podrażnioną skórę można pielęgnować za pomocą domowych sposobów na oparzenia, np. okłady z ziół, ogórka, jogurtu i wiele innych. W takich przypadkach leczyć rany można w naturalny sposób i w domowym zaciszu.

Jeśli problem dotyczy oparzenia 2 stopnia - naturalne, domowe sposoby mogą być niewystarczające. Warto wtedy zaopatrzyć się w specjalne preparaty (maść na oparzenia, pianki, kremy), które zahamują powstanie niepożądanych defektów skóry.

Skutki oparzeń:

Oparzenia 1 i 2 stopnia mimo iż są mniej poważne niż 3, 4, mogą wywołać liczne niepożądane skutki, takie jak:

  • stany zapalne,
  • zakażenia,
  • blizny,
  • przebarwienia.

Jeśli domowe sposoby na poparzenia nie przynoszą pożądanych efektów, a oparzone miejsca wyglądają niepokojącą warto przejść się do lekarza lub zacząć używać specjalnych preparatów (maść na oparzenia, itp.).

Zobacz także: Oparzenia: stopnie oparzeń, leczenie i rodzaje

Maść na oparzenia - którą wybrać?

Wybór preparatów na oparzenia jest bardzo duży. Część z tych specjalnych środków można kupić bez recepty. Ważne, aby maść na oparzenia lub inne produkty przeznaczone do szybkiego gojenia ran po oparzeniach zawierały takie składniki jak: D-pantenol lub alantoinę. Zazwyczaj takie preparaty stosuje się przy oparzeniach 2 stopnia. Rana powinna wtedy być odpowiednio natłuszczona. W aptece można też dostać maść na oparzenia, która w swoim składzie ma antybiotyk. Jeśli oparzenie jest 1 stopnia można użyć lżejszych preparatów np. kremu na oparzenia - szybko się wchłonie, ale także zapewni odpowiednie nawilżenie. Kolejnym preparatem, który jest łatwy w nakładaniu i działa chłodząco są pianki (w aerozolu).

Przy silniejszych oparzeniach w wyborze farmaceutycznych preparatów skonsultuj się z lekarzem.

 

Autor: Sylwia Bagińska