Zamknij

W Austrii odkryto nowy szczep rzeżączki. Jest nieuleczalna

27.06.2022 10:16

U jednego z mieszkańców Austrii wykryto rzeżączkę oporną na większość antybiotyków. Naukowcy alarmują: to kolejny dowód na to, że wkrótce choroba ta może stać się nieuleczalna

Nowy szczep rzeżączki wykryty w Austrii
fot. Shutterstock

Rzeżączka to groźna choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez bakterie dwoinki rzeżączki. U kobiet rzeżączka może powodować zapalenie szyjki macicy. Choroba prowadzi też do rozwoju zapalenia cewki moczowej, infekcji gardła i odbytu. Nieleczona rzeżączka przyczynia się do bezpłodności. Z kolei u dziecka zakażonego rodzica może dojść do wystąpienia wielu wad rozwojowych. 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego roku bakterią zakaża się 78 mln ludzi. Niestety, u wielu zakażonych choroba przebiega bezobjawowo, co znacznie utrudnia rozpoznanie. Choć leki na rzeżączkę opracowano w latach 40. ubiegłego wieku, choroba cały czas ewoluuje. Obecnie w leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki, m.in. ceftriakson oraz azytromycyna. Niestety, w przyszłości rzeżączka może być nieuleczalna, co potwierdził ostatni przypadek mężczyzny zakażonego nowym szczepem tej choroby.

Bakterie oporne na antybiotyki to coraz większe zagrożenie

Czasopismo Eurosurveillance opisuje przypadek mężczyzny zarażonego szczepem "super rzeżączki". To 50-letni Austriak, który zgłosił się do szpitala po wystąpieniu bólu przy oddawaniu moczu. Mężczyzna skarżył się również na wydzielinę w cewce moczowej. Jak ustalono, kilka dni wcześniej pacjent odbył kontakt seksualny bez prezerwatywy z prostytutką z Kambodży. Wyniki wymazu z cewki moczowej wykazały zakażenie rzeżączką. Mimo szybkiego wdrożenia antybiotykoterapii, w organizmie mężczyzny nadal znajdowały się bakterie. „Super rzeżączka” wykryta w Austrii była odporna na pięć różnych antybiotyków. Mężczyzna przyjął  azytromycynę, cefitrakson, cefeksim, cefotaksim, ciprofoksacynę i tetracyklinę. Żaden z leków nie zadziałał. Lekarze musieli przeprowadzić wiele testów, aby dobrać leczenie. Nigdy wcześniej nie odnotowano zakażenia dwoinką rzeżączki, która byłaby oporna na leczenie tyloma antybiotykami na raz.

Ostatecznie, po wielu tygodniach bezefektywnego leczenia, pacjentowi podano amoksycylinę, która okazała się skuteczna.

Bakterie oporne na antybiotyki co roku zabijają ponad milion osób na świecie. Antybiotykooporność to cicha pandemia, która staje się coraz bardziej niebezpieczna. WHO apeluje: antybiotyki należy stosować oszczędnie, jedynie w sytuacjach, gdy wyczerpaliśmy inne możliwości leczenia. Wielu chorób można uniknąć, stosując odpowiednie zasady higieny.
Lista bakterii, które stały się oporne na antybiotyki, staje się coraz dłuższa. Neisseria gonorrhoeae, czyli dwoinka rzeżączki znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.

Źródło: mp.pl, insider.com