Zamknij

Ureaplasma urealyticum: zakażenie może prowadzić do przedwczesnego porodu

09.11.2020
Aktualizacja: 09.11.2020 18:15

Ból podczas oddawania moczu, pieczenie, zaczerwienienie miejsc intymnych - to mogą być objawy zakażenia bakterią z rodzaju Ureaplasma. Statystyki wskazują, że zakażonych może być większość kobiet i mężczyzn czynnych seksualnie. Nieleczone zakażenie Ureoplasmą może prowadzić do przedwczesnego porodu, problemów z płodnością, zapalenia prostaty, jajników.

Zakażenie Ureaplasma urealyticum
fot. Shutterstock

Ureaplasma urealyticum to bakteria przenoszona głównie drogą płciową, rzadziej drogą wertykalną, czyli z matki na dziecko. Zakażenie to dotyka nawet 70 proc. czynnych seksualnie osób - kobiet i mężczyzn.

Ureaplasma urealyticum: objawy zakażenia

Zakażenie bakterią Ureaplasma urealyticum powoduje zapalenie cewki moczowej objawiające się zaczerwienieniem ujścia, bólem. Często infekcja przebiega bezobjawowo.

Zaczyna się zwykle niewinnie od świądu, dyskomfortu, wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Jednak bagatelizowany problem narasta: pojawia się ból, pieczenie cewki moczowej podczas mikcji, częstomoczem, parciem na pęcherz moczowy, a niekiedy także wyciekiem z cewki moczowej. 

U mężczyzn zakażenia również przebiega pod postacią nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Najczęstsze objawy to śluzowy, wodnisty, śluzowo-ropny bądź ropny wyciek z cewki moczowej oraz objawy świadczące o zapaleniu błony śluzowej cewki moczowej, pieczenie lub szczypanie w cewce moczowej, dyskomfort bądź ból podczas oddawania moczu, uczucie szczypania, mrowienia lub pieczenia w ujściu zewnętrznym cewki. Przy zajęciu najądrzy i gruczołu krokowego istnieje ryzyko rozwoju bezpłodności.

Warto wiedzieć

Jakie badania wykonać?

Wykluczyć lub potwierdzić obecność bakterii Ureaplasma urealyticum można przy pomocy wspomnianego PCR. Do bdania pobiera się wymaz z cewki moczowej, a u kobiet wymaz z szyjki macicy.

Ureaplasma urealyticum: powikłania

Kobiety zakażone Ureaplasma urealyticum narażone są na zapalenie błon płodowych, łożyska, co z kolei może prowadzić do przedwczesnego porodu i zakażenia układu oddechowego i nerwowego płodu. Bakteria może też utrudnić implantację zarodka w macicy. Zakażone kobiety mogą cierpieć na zapalenie jajników, jajowodów lub szyjki macicy.

U mężczyzn nieleczone zakażenie może wiązać się z problemami z płodnością, zapaleniem prostaty lub nerek jak również z zapaleniem najądrzy.

Ureaplasma urealyticum: leczenie zakażenia

Leczenia zakażenia bakterią Ureaplasma urealyticum leczy się odpowiednio dobraną antybiotykiem, zwykle z grupy tetracykliny lub erytromycyny.

Leczenie należy wprowadzić jak najszybciej to możliwe i prowadzić, aż do pełnego wyleczenia. Nieprawidłowe leczenia lub całkowity jego brak może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.