Oceń
Badania kliniczne z początku XXI wieku wykazały, że rak jamy ustnej i rak gardła związany jest z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV-OPC). Dotychczas wiadomo było, że ryzyko rośnie wraz z liczbą partnerów. Dzięki nowym badaniom udało się ustalić nieco więcej.
Seks oralny a rak
W badaniu naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wzięło udział 163 ochotników ze zdiagnozowanym rakiem jamy ustnej i gardła i 345 osób z grupy kontrolnej. Ponad połowę uczestników stanowili mężczyźni, większość miała od 50 do 69 lat, była heteroseksualna i pozostawała w związku małżeńskim lub mieszkała z partnerem.
Uczestnicy badania zostali poproszeni o wypełnienie szczegółowej ankiety dotyczącej życia seksualnego. Odpowiadali m.in. na pytania związane z wiekiem inicjacji seksualnej, liczbą partnerów oraz charakterystyką partnerów seksualnych.
Zobacz też: HPV to nie tylko kłykciny kończyste. Czym skutkuje zakażenie wirusem brodawczaka?
Analiza zebranego materiału wykazała trzy główne czynniki ryzyka rozwoju raka:
- Doświadczenie seksu oralnego przed 18. r.ż.
- Aktywne zaangażowanie w seks oralny powyżej 5 lat.
- Starsi partnerzy seksualni.
"Liczba partnerów seksualnych pozostaje silnym czynnikiem ryzyka HPV-OPC; jednak czas i intensywność seksu oralnego są nowymi niezależnymi czynnikami. Charakter zachowania sugeruje dodatkowe niuanse dotyczące tego, jak i dlaczego u niektórych osób dochodzi do rozwoju HPV-OPC" - napisali autorzy badania w podsumowaniu.
Wyniki opublikowano w "Cancer".
Źródło: "Timing, number, and type of sexual partners associated with risk of oropharyngeal cancer" Cancer
Oceń artykuł