Zamknij

Opryszczka narządów płciowych: przyczyny, objawy, leczenie

18.10.2019
Aktualizacja: 28.10.2020 15:30

Opryszczką narządów płciowych można zarazić się podczas stosunków seksualnych niezabezpieczonych prezerwatywą, ale także podczas stosunków oralnych. Czerwone, bolesne i swędzące wykwity pojawiają się po zakażeniu wirusem w miejscach intymnych. Leczenie jest konieczne, ale nie gwarantuje, że opryszczka nie powróci.

Opryszczka narządów płciowych
fot. Shutterstock

Opryszczka narządów płciowych: jak dochodzi do zakażenia?

Opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus Herpes (HSV), najczęściej Herpes typu 2.

Do zakażenia wirusem dochodzi podczas stosunku seksualnego. Wirus przenosi się w wyniku kontaktu bezpośredniego ze skórą. Do zainfekowania wirusem może dojść podczas kontaktów waginalnych, analnych, orogenitalnych lub oroanalnych.

Opryszczka narządów płciowych: jakie są objawy?

Po wniknięciu wirusa do organizmu zaczynają pojawiać się objawy związane z zakażeniem pierwotnym.

Najbardziej charakterystycznym objawem opryszczki narządów płciowych są zmiany skórne w okolicach intymnych.

Jak to wygląda? Skóra jest mocno czerwona, a na powierzchni występują wykwity w różnych stadiach: od pęcherzyków i  nadżerek, po strupy. 

Przed pojawieniem się zmian na skórze zwykle odczuwane są objawy zwiastujące, takie jak świąd, ból, pieczenie okolic intymnych.

U kobiet opryszczka dotyczy warg sromowych, ściany pochwy, szyjki macicy lub skóry okolicy odbytu, lub pośladków. U  mężczyzn natomiast zmiany umiejscowione są na napletku, żołędzi, skórze prącia, pośladku lub okolicy odbytu.

Oprócz zmian skórnych zakażeniu wirusem opryszczki może towarzyszyć gorączka, złe samopoczucie, bóle stawów i mięśni, bóle głowy, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych okolicy pachwinowej.

Uwaga, kontakty oralne z osobą zakażoną wirusem mogą powodować opryszczkowe zapalenie gardła.

Zobacz także: Kłykciny kończyste, czyli brodawki przenoszone drogą płciową

Opryszczka narządów płciowych: na czym polega leczenie?

Leczenie opryszczki narządów płciowych sprowadza się do stosowania leków przeciwwirusowych. Leki te nie eliminują wirusa z organizmu, ale skracają czas choroby i łagodzą objawy.  

Warto wiedzieć, że po ustąpieniu objawów wirus opryszczki wciąż pozostaje w zwojach nerwowych w okolicy krzyżowej kręgosłupa, dlatego po pewnym czasie może dojść do nawrotu choroby, przy czym przebieg nie jest już tak burzliwy jak za pierwszym razem.

Wirus może zostać aktywowany przez promieniowanie UV, infekcje bakteryjne lub wirusowe, zmęczenie lub miejscowe urazy skóry, a nawet miesiączkę.

Ważne

Opryszczka narządów płciowych a ciążą

Opryszczka narządów płciowych u ciężarnych niesie za sobą istotne zagrożenie. Zakażenie wirusem może doprowadzić do zakażenia wewnątrzmacicznego i wywołać poród przedwczesny lub wpłynąć na nieprawidłowy rozwój płodu. W trakcie porodu może dojść do zakażenia okołoporodowego lub poporodowego, co objawia się zmianami skórnymi, zajęciem rogówki oka, zapaleniem jamy ustnej, zapaleniem opon mózgowych i innych narządów wewnętrznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.