Oceń
Opryszczka narządów płciowych: jak dochodzi do zakażenia?
Opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus Herpes (HSV), najczęściej Herpes typu 2.
Do zakażenia wirusem dochodzi podczas stosunku seksualnego. Wirus przenosi się w wyniku kontaktu bezpośredniego ze skórą. Do zainfekowania wirusem może dojść podczas kontaktów waginalnych, analnych, orogenitalnych lub oroanalnych.
Opryszczka narządów płciowych: jakie są objawy?
Po wniknięciu wirusa do organizmu zaczynają pojawiać się objawy związane z zakażeniem pierwotnym.
Najbardziej charakterystycznym objawem opryszczki narządów płciowych są zmiany skórne w okolicach intymnych.
Jak to wygląda? Skóra jest mocno czerwona, a na powierzchni występują wykwity w różnych stadiach: od pęcherzyków i nadżerek, po strupy.
Przed pojawieniem się zmian na skórze zwykle odczuwane są objawy zwiastujące, takie jak świąd, ból, pieczenie okolic intymnych.
U kobiet opryszczka dotyczy warg sromowych, ściany pochwy, szyjki macicy lub skóry okolicy odbytu, lub pośladków. U mężczyzn natomiast zmiany umiejscowione są na napletku, żołędzi, skórze prącia, pośladku lub okolicy odbytu.
Oprócz zmian skórnych zakażeniu wirusem opryszczki może towarzyszyć gorączka, złe samopoczucie, bóle stawów i mięśni, bóle głowy, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych okolicy pachwinowej.
Uwaga, kontakty oralne z osobą zakażoną wirusem mogą powodować opryszczkowe zapalenie gardła.
Zobacz także: Kłykciny kończyste, czyli brodawki przenoszone drogą płciową
Opryszczka narządów płciowych: na czym polega leczenie?
Leczenie opryszczki narządów płciowych sprowadza się do stosowania leków przeciwwirusowych. Leki te nie eliminują wirusa z organizmu, ale skracają czas choroby i łagodzą objawy.
Warto wiedzieć, że po ustąpieniu objawów wirus opryszczki wciąż pozostaje w zwojach nerwowych w okolicy krzyżowej kręgosłupa, dlatego po pewnym czasie może dojść do nawrotu choroby, przy czym przebieg nie jest już tak burzliwy jak za pierwszym razem.
Wirus może zostać aktywowany przez promieniowanie UV, infekcje bakteryjne lub wirusowe, zmęczenie lub miejscowe urazy skóry, a nawet miesiączkę.
Oceń artykuł