Zamknij

"Gang weneraków. Złap je wszystkie!" Nietypowa akcja poznańskiej przychodni

08.06.2022 09:16

W Polsce cały czas rośnie liczba diagnozowanych przypadków chorób wenerycznych. Poznańska przychodnia zachęca do badań w nietypowy sposób – rozdając pluszaki „weneraki”. Celem akcji jest popularyzacja profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.

Gang weneraków. Na czym polega nietypowa akcja profilaktyczna?
fot. Shutterstock

Choroby weneryczne są bardzo podstępne – często przebiegają bezobjawowo, przez co chorzy nawet nie podejrzewają, że zostali zakażeni. Zdarza się też, że mimo postępujących dolegliwości, niektórzy zwlekają z pójściem do lekarza, przez co choroby weneryczne wykrywane są w późnym stadium. Według WHO każdego dnia chorobami wenerycznymi zaraża się ponad milion osób.  Najczęściej występujące choroby weneryczne to opryszczka narządów płciowych, rzeżączka, kiła, rzęstkowica czy chlamydioza.Ogromnym problemem jest też przenoszony drogą płciową wirus brodawczaka ludzkiego HPV, który prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy.

Nieleczone choroby weneryczne mają wpływ na cały organizm i prowadzą do groźnych powikłań. Dlatego poza odpowiednimi zachowaniami dotyczącymi wyboru partnerów seksualnych czy stosowaniem zabezpieczenia podczas stosunku, ważne jest też przeprowadzanie badań. By wykryć choroby przenoszone drogą płciową, stosuje się m.in. badania serologiczne z próbki krwi i badania bakteriologiczne z wymazów z narządów płciowych.

Kiedy wykonać badania? Objawy, których nie wolno lekceważyć

Choć choroby przenoszone drogą płciową mogą nie dawać żadnych objawów (zwłaszcza w przypadku kobiet), niektóre z nich powodują dolegliwości, takie jak:

Nie wszystkie zmiany, które pojawiają się na skórze i błonie śluzowej narządów płciowych, wynikają z zakażenia podczas kontaktu seksualnego. Jedak, aby mieć pewność, należy wykonać badania zawsze gdy zaobserwujemy nietypowe objawy lub gdy jesteśmy aktywni seksualnie, z różnymi partnerami.

Gang weneraków – nietypowa akcja w poznańskiej przychodni

Przychodnia Stonewall to wspólna inicjatywa Grupy Stonewall i Poznańskiego Centrum PrEP. Ideą, jaka przyświeca temu miejscu, jest przede wszystkim popularyzacja dbania o zdrowie seksualne. Specjaliści pracujący w przychodni zajmują się leczeniem i wykrywaniem chorób przenoszonych drogą płciową, profilaktyką HIV/AIDS, szczepieniami przeciwko chorobom zakaźnym. Obecnie przychodnia zachęca do wykonywania badań w kierunku chorób wenerycznych, rozdając pluszaki.

Jakie są zasady programu „Gang weneraków”? To proste. Wystarczy dołączyć do programu lojalnościowego i zbierać pieczątki po każdej wizycie w przychodni. Za 10 pieczątek otrzymujemy pluszaka-weneraka.

Choć akcja „Gang weneraków” jest nietypowa i może wywoływać różne emocje, jest niezwykle ważnym krokiem w budowaniu świadomości społecznej na temat chorób wenerycznych. Każdy powód jest dobry do tego, by zadbać o zdrowie  – swoje i innych.

Źródło: heydoc.pl, grupa-stonewall.pl, przychodnia-stonewall.pl, mp.pl