Zamknij

Donowanoza, czyli ziarniak pachwinowy. Choroba weneryczna z tropików

02.11.2021
Aktualizacja: 02.11.2021 16:35

Donowanoza określana jest jako ''mięsozerna'' choroba weneryczna, ponieważ infekcja bakteryjna powoduje ciężkie, głębokie owrzodzenia w okolicach narządów płciowych. Owrzodzenia trudno się leczy i nawet po wyzdrowieniu może po nich zostać ślad. Jak rozpoznać donowanozę? Jak uniknąć zakażenia?

Donowanoza - choroba weneryczna
fot. Shutterstock
  1. Przyczyny donowanozy. Jak dochodzi do zakażenia?
  2. Objawy donowanozy. Jak rozpoznać chorobę?
  3. Leczenie donowanozy. Czy jest uleczalna?

Donowanoza, czyli ziarniniak pachwinowy to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową. Donowanozę określa się czasami ''mięsożerną'' chorobą weneryczną, bo charakteryzuje się występowaniem rozległych owrzodzeń okolicy narządów płciowych. 

Choroba występuje endemicznie w krajach tropikalnych i subtropikalnych, ale z powodu łatwości w przemieszczaniu się, może być diagnozowana na całym świecie.

Przyczyny donowanozy. Jak dochodzi do zakażenia?

Ziarniak pachwinowy (donowanoza) to choroba wywoływana przez Gram-ujemne bakterie z rodziny Enterobacteriaceae — Klebsiella granulomatis.

Bakterie przenoszą się głównie przez kontakt seksualny (drogą płciową), ale istnieje też możliwość ich przeniesienia poprzez używanie wspólnych ubrań, ręczników. Zakażeniu sprzyja też brak odpowiedniej higieny osobistej.

Jak uniknąć zakażenia bakteriami wywołującymi donowanozę? Przede wszystkim, stosując zabezpieczenie mechaniczne podczas stosunku. Prezerwatywy znacznie ograniczają ryzyko preznoszenia chorób drogą płciową. Zachorowania ciężko uniknąć, gdy spędza się czas z bliską osobą, która jest zakażona. Korzystanie ze wspólnego ręcznika, a nawet spanie w jednym łóżku może prowadzić do przeniesienia choroby.

Objawy donowanozy. Jak rozpoznać chorobę?

Donowanoza to choroba ciężka, która ma przewlekły przebieg ze skłonnością do nawrotów. Podstawą rozpoznania jest stwierdzenie ciałek Donovana w rozmazie tkanek objętych procesem chorobowym.

Ziarniniak pachwinowy może występować w czterech postaciach klinicznych: wrzodziejącej, brodawkowatej, śluzowej lub mieszanej. Najczęściej występuje postać wrzodziejąca. 

W miejscu wniknięcia bakterii do skóry po kilku lub kilkunastu dniach pojawia się grudka, która ulega rozpadowi i tworzy się niebolesne owrzodzenie. Zmiany skórne lokalizują się przede wszystkim w okolicach narządów płciowych i odbytu.

Owrzodzenie ma brzegi ostro odgraniczone od skóry zdrowej, z dnem pokrytym łatwo krwawiącą ziarniną.

Postać brodawkowata charakteryzuje się obecnością przerosłej tkanki ziarninowej.

Leczenie donowanozy. Czy jest uleczalna?

Podstawą leczenia donowanozy jest stosowanie antybiotyków, konieczne jest też leczenie partnera seksualnego.

Donowanozę można skutecznie leczyć, ale choroba ta ma tendencję do nawracania.

Nieleczona donowanoza może pozostawiać blizny, zmiany destrukcyjne narządów płciowych, może też prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zwężenie cewki moczowej, pochwy oraz odbytu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: wyborcza.pl; Medycyna Praktyczna (mp.pl); medycynatropikalna.pl