Zamknij

Zespół Reitera – czym dokładnie jest i jak się go leczy?

19.03.2019
Aktualizacja: 04.12.2020 11:55
Zespół Reitera – czym dokładnie jest i jak się go leczy?
fot. Shutterstock

Zespół Reitera nazywany inaczej reaktywnym zapaleniem stawów jest specyficzną jednostką chorobową występującą zazwyczaj u młodych mężczyzn. Jak się go leczy?

Zespół Reitera funkcjonuje także pod nazwą reaktywnego zapalenia stawów. Jego charakterystycznymi objawami jest nieropne zapalenie stawów, cewki moczowej i spojówek. Równie często towarzyszą im zmiany w obrębie narządów płciowych i skóry. Jak się leczy to schorzenie?

Zobacz także: Choroba Pageta atakuje kości. Jak się przejawia?

Zespół Reitera – co to?

Zespół Reitera to dość specyficzna jednostka chorobowa występująca najczęściej u młodych mężczyzn – zazwyczaj w wieku 20-30 lat. Dokładne podłoże zespołu Reitera nie zostało do końca znane. Wiadomo jednak, że w rozwoju tego schorzenia dużą rolę odgrywają dwa elementy. Są nimi bakterie i pewne skłonności genetyczne.

Choroba ta związana jest z zakażeniem układu moczowo-płciowego i układu pokarmowego i najczęściej pojawia się właśnie po przebytej infekcji bakteryjnej jednego z nich. Przyczyną infekcją są najczęściej takie bakterie jak Salmonella, Shigella czy Chlamydia trachomatis.

Zespół Reitera – objawy

Symptomy tego schorzenia to przede wszystkim nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawów, szczególnie kończyn dolnych. Potrafią one być tak dokuczliwe, że uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie. Mogą im towarzyszyć także takie objawy, jak gorączka, osłabienie oraz obniżenie nastroju.

Przy tym schorzeniu równie często rozwija się także zapalenie spojówek oraz inne zmiany zapalne narządu wzroku. Możliwe jest także pojawienie się zmian skórnych.

Oprócz tego, u kobiet może rozwinąć się zapalenie szyjki macicy lub pochwy. Z kolei u mężczyzn pojawia się stan zapalny jąder, gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz najądrzy.

Innymi objawami mogą być:

  • zmiany w układnie naczyniowo-sercowym
  • zapalenie jelita
  • zmiany w błonach śluzowych i na skórze

Zobacz także: Tularemia to ostra choroba zakaźna. Jak się ją leczy?

Zespół Reitera – leczenie

Aby rozpoznać to schorzenie, stosuje się podstawowe badania laboratoryjne. Są to wskaźniki stanu zapalnego. W diagnostyce stosuje się także badania obrazowe i mikrobiologiczne.

Terapia tego schorzenia obejmuje farmakoterapię (głównie leki przeciwzapalne) oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia w zależności od części ciała i organów objętych chorobą. Dużą rolę będzie także odgrywała fizjoterapia. Jest ona niezastąpiona w leczeniu chorób ruchu. O jej wdrożeniu zadecyduje lekarz prowadzący pacjenta.

Szacuje się, że ponad 80% chorych wraca do zdrowia w ciągu niespełna roku. Choroba ta jeśli nie jest leczona, prowadzić może do znacznego upośledzenia układu ruchu, a nawet do ślepoty.

Zobacz także:  Choroba Heinego-Medina – jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.