Zamknij

Zapalenie płuc u dzieci może doprowadzić nawet do śmierci. Jak się objawia?

07.09.2018 15:21
Zapalenie płuc u dzieci
fot. Fotolia

Zapalenie płuc to bardzo poważna choroba układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci. Objawia się między innymi podwyższoną temperaturą ciała oraz kaszlem. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie zapalenia płuc!

Zapalenie płuc u dzieci wywołują grzyby, bakterie lub wirusy. Choroba może być także następstwem grypy. Jej leczenie musi odbywać się zawsze pod kontrolą lekarską, gdyż powikłania, jakie niesie za sobą zapalenie płuc, są bardzo poważne.

Zobacz także

Zapalenie płuc u dziecka – rodzaje i objawy

 • Bakteryjne zapalenie płuc

Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci charakteryzuje się szmerami, które wyraźnie słychać w trakcie badania stetoskopem. Dodatkowo u dziecka pojawiają się dreszcze i nadmierna potliwość. Mały pacjent jest ogólnie osłabiony i ma wysoką gorączkę – powyżej 38 stopni C.

Maluchom doskwiera także suchy kaszel, a następnie mokry z odkrztuszaniem wydzieliny. Pojawiają się także duszności i ból w klatce piersiowej.

 • Wirusowe zapalenie płuc

Wirusowe zapalenie płuc bardzo często jest poprzedzone grypą, z którą bardzo często jest też mylone. Ostateczna diagnoza stawiana jest po wyniku badań RTG klatki piersiowej.

Charakterystyczne objawy wirusowego zapalenia płuc u dzieci to między innymi:

 • Duszności,
 • Ból w klatce piersiowej,
 • Apatia,
 • Brak apetytu,
 • Suchy kaszel.
 • Atypowe zapalenie płuc

Rozwój tego rodzaju zapalenia płuc u dzieci trwa bardzo długo, w niektórych przypadkach jest to nawet kilka tygodni. Początkowe stadium choroby jest łagodne, natomiast po około 2 tygodniach pojawia się męczący, suchy kaszel oraz podwyższona temperatura ciała.

Inne objawy towarzyszące to także:

 • Grzybicze zapalenie płuc

Główne objawy grzybiczego zapalenia płuc u dzieci to przyśpieszony oddech, podwyższone ciśnienie, duszności, a także brak apetytu i apatia.

 • Bezobjawowe zapalenie płuc

U niektórych dzieci zapalenie płuc rozwija się bez wyraźnych symptomów, mowa wtedy o bezobjawowym zapaleniu płuc. Objawy nie są tak widoczne jak w przebiegu innych przypadków, ale mali pacjenci często mają gorsze samopoczucie i przyśpieszony oddech. Czasami także pojawia się niewielki kaszel. Bezobjawowe zapalenie płuc mogą potwierdzić tylko wyniki badań RTG klatki piersiowej.

Zapalenie płuc u niemowlaka

Zapalenie płuc u noworodka najczęściej jest spowodowane przez zakażenie bakteriami pochodzącymi od matki. Zapalenie płuc u niemowlaka do 3. miesiąca życia z kolei wywołują bakterie pneumokoki (Streptococcus pneumoniae) lub gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). Przyczyną choroby u starszych niemowląt są natomiast infekcje wirusowe.

Zapalenia płuc u niemowlaka nie można lekceważyć, gdyż jest to sytuacja zagrażająca życiu dziecka. Najczęściej malutki pacjent wymaga hospitalizacji. Podaje mu się dożylnie antybiotyki.

Jak rozpoznać zapalenie płuc u niemowlaka? Dziecko może nie mieć wysokiej temperatury, ale jest apatyczne, nie chce jeść i pić, ma sine usta. Ten ostatni objaw świadczy o niedotlenieniu. Pamiętaj, by w razie powyższych symptomów, natychmiast jechać do szpitala.

Zapalenie płuc u dziecka – leczenie

Leczenie zapalenia płuc u dzieci uzależnione jest od rodzaju, a także stanu chorego. Bakteryjne zapalenie płuc wymaga leczenie antybiotykami. Lekarz zazwyczaj przepisuje lek, który skutecznie walczy z różnymi rodzajami bakterii. Gdy leczenie nie przynosi pożądanych efektów należy wykonać posiew plwociny z antybiogramem.

Przy wirusowym zapaleniu płuc leczenie skupia się na łagodzeniu objawów. Podaje się wtedy leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i łagodzące kaszel.

Chore dziecko powinno leżeć w łóżku, najlepiej jeśli będzie wysoko ułożone, umożliwia to łatwiejsze oddychanie i odkasływanie flegmy. Konieczne jest także wietrzenie pokoju i odpowiednim nawodnieniu. Leki, które można wykupić bez recepty, przed podaniem należy skonsultować z lekarzem.

Przy ciężkim przebiegu choroby (niezależnie od przypadku choroby), który objawia się złym stanem ogólnym dziecka i silnymi dusznościami, wskazaniem jest leczenie szpitalne.

Zapalenie płuc u dziecka – powikłania

Zapalenie płuc u dzieci wymaga leczenie. Powikłania po nieleczonej chorobie, które mogą się pojawić są bardzo groźne. Przy bardzo niskiej odporności dziecka, zbagatelizowane zapalenie płuc może doprowadzić do śmierci.

Powikłania po zapaleniu płuc to między innymi:

 • Nawrót choroby,
 • Zapalenie serca,
 • Zapalenie stawów,
 • Zapalenie mózgu,
 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • Chlamydiowe zapalenie płuc,
 • Zarostowe zapalenie oskrzelików,
 • Ropień płuca,
 • Wysiękowe zapalenie opłucnej.

Zobacz także:Astma - czy wiesz jak wygląda napad astmy i jak z nim walczyć?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!