Oceń
Nieprawidłowości w budowie szczęk stanowią nie tylko wadę estetyczną, ale mają także negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej. Począwszy od pojawienia się asymetrii w wyglądzie twarzy, przez trudności w przełykaniu czy oddychaniu, na zaburzeniach mowy kończąc, wady zgryzu powodują wiele problemów – w zależności od rodzaju i wielkości.
Zobacz także: Afty to powszechna dolegliwość u dzieci i dorosłych - sprawdź jak je leczyć domowymi sposobami!
Wiele wad można skutecznie skorygować, a im wcześniej podjęte kroki, tym większa szansa na powrót do pełni prawidłowości. Większość wad zgryzu diagnozuje się u dzieci, a ich przyczyny to najczęściej:
- nieprawidłowa budowa kości szczęki i/lub żuchwy
- wadliwy wzrost zębów
- podłoże dziedziczne
- niektóre leki przyjmowane przez matkę w czasie ciąży
- urazy mechaniczne (przy porodzie – np. poród kleszczowy, lub w trakcie życia – złamania)
- złe nawyki (przeżuwanie pokarmu tylko po jednej stronie, zgrzytanie zębami)
- nieprawidłowe układanie dziecka do snu (układanie główki na płasko, najczęściej na tym samym boku)
Skuteczne działania, podjęte na etapie wzrostu dziecka, kiedy kości i stawy są jeszcze elastyczne i podatne na formowanie, przynosi najlepsze efekty. Problem wad zgryzu dotyczy jednak nie tylko dzieci – równie często występuje także u dorosłych. Powody ich pojawiania się są podobne:
- podłoże genetyczne
- złe nawyki (bruksizm, przygryzanie przedmiotów – np. ołówków czy długopisów, otwieranie opakowań zębami i inne)
- nieprawidłowo założone wypełnienia zębów u dentysty – za płytkie lub zbyt wypukle, co wymusza niesymetryczne domykanie szczęki i wypacza „zawiasy” żuchwy.
Metoda korekcji wady zgryzu jest uzależniona od jego rodzaju.
Wady zgryzu – jak leczyć?
Najskuteczniejszą metodą leczenia wad zgryzu jest założenie aparatu ortodontycznego. Choć na efekty trzeba poczekać dość długo, to są to zmiany trwałe i pożądane. W skrajnych przypadkach stosowane jest leczenie chirurgiczne, z zakresu chirurgii twarzowo – szczękowej. Dotyczy to przede wszystkim silnie rozwiniętych wad genetycznych czy stanów po urazach mechanicznych (wypadkach, w tym zmiażdżeniach czy przesunięciach kości).
W przypadku wad wrodzonych lub nabytych, im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym większa szansa na szybkie i pomyślne skorygowanie nieprawidłowości. Im młodsze dziecko, tym większa podatność kośćca i stawów na formowanie, dlatego też statystycznie to właśnie wśród dzieci w wieku okołoprzedszkolnym i szkolnym efekty korekcji wad zgryzu widoczne są najszybciej.
Wady zgryzu u dorosłych – jak je korygować?
W przypadku dorosłych, u których kości i stawy są już wykształcone i nie są tak podatne na zmiany, „naprawienie” wad zgryzu jest trudniejsze. W przypadku niewielkich zmian założenie aparatu jest zwykle wystarczające, jednak czasem trzeba zastosować leczenie chirurgiczne. Pomagają także ćwiczenia mięśni mimicznych, czyli mioterapia. Tok leczenia dobiera się jednak każdorazowo indywidualnie, z uwzględnieniem konkretnej wady, a także wieku i stanu pacjenta.
Zobacz także: Zajady na ustach - możesz je zwalczyć domowymi sposobami!
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.
ezembed
Oceń artykuł