WHO: Nowa definicja bezpłodności

26.10.2016 15:08

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby, które nie mogą znaleźć partnerów seksualnych, a chcą mieć dziecko, powinny być klasyfikowane jako bezpłodne. Eksperci uważają, że zasady te nie powinny dyskryminować ludzi ze względu na płeć ani orientację seksualną. 

WHO: Nowa definicja bezpłodności fot. WHO: Nowa definicja bezpłodności

Do tej pory za bezpłodność uważano chorobę układu rozrodczego, która uniemożliwia zajście w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia seksualnego bez zabezpieczenia.

Autorzy tej definicji - eksperci z Międzynarodowego Komitetu Monitorowania Metod Wspomaganego Rozrodu (ICMART) - uważają jednak, że powinni ją zmienić. Dlaczego?

Mimo że w słowniku WHO opublikowanym w 2009 roku nadal obowiązuje powyższe znaczenie tej przypadłości, to według specjalistów przyszedł już czas na to, by przestać rozważać problem bezpłodności tylko pod względem medycznym i rozszerzyć go o kontekst społeczny.

Prawo do rozmnażania

bezpłodność
fot. East News

Jeśli jesteśmy fizycznie płodni, a nie możemy począć dziecka z innych przyczyn niż kwestie medyczne, to nasz problem może być już wkrótce uznany za "niepłodność społeczną". Według szerokiego grona autorytetów doradzających Światowej Organizacji Zdrowia:

"

Każda osoba ma prawo do rozmnażania się.

Prawa reprodukcyjne są niezależne od tego, czy mamy partnera czy nie. "

Przewodniczący ICMART - dr David Adamson - podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu w Salt Lake City - przekonywał, że nowa wersja definicji niepłodności zwraca uwagę na prawo każdego człowieka do posiadania rodziny i uwzględnia potrzebę płodzenia potomstwa zarówno przez samotne kobiety, mężczyzn oraz wszystkie osoby homoseksualne, bez względu na płeć. Jego zdaniem:

"

Równość płci działa w obie strony, więc uczciwość nakazuje, by z tego prawa

mogły skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. "

Na razie nie wyjaśniono, w jaki sposób miałoby być realizowane to prawo. Czy według nowych standardów osoby, które nie mają dzieci z powodu braku partnera, będą miały prawo np. do korzystania z pomocy matek zastępczych, ubieganie się o refundację procedury in vitro czy dostępu do materiału genetycznego z banków nasienia.

Według informacji podanych przez brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" w przyszłym roku do ministrów zdrowia na całym świecie mają trafić szczegółowe informacje dotyczące zmian w definicji niepłodności, które proponuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z nową definicją niepłodności zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia?

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π

Oceń