Zamknij

Migrena może dotyczyć też brzucha. Lekarka wymienia alarmujące objawy

22.11.2022
Aktualizacja: 22.11.2022 13:18

Silne bóle brzucha, które trwają przez kilka dni i pojawiają się bez konkretnej przyczyny mogą oznaczać migrenę brzuszną. To dolegliwość, która zwykle dotyczy dzieci. Niestety, u wielu z nich przez lata pozostaje niezdiagnozowana. Skąd bierze się migrena brzuszna i na czym polega leczenie? Wyjaśnia neurolożka, dr Ewa Czapińska-Ciepiela.

Migrena brzuszna: na jakie objawy zwrócić uwagę?
fot. Shutterstock
  1. Migrena brzuszna: kto jest najbardziej narażony? Najważniejsze objawy
  2. Migrena brzuszna: jak rozpoznać, że nadchodzi atak?
  3. Migrena brzuszna: co może pomóc?

Migrena brzuszna zwykle atakuje dzieci. Zaburza normalne funkcjonowanie i daje nietypowe objawy, które mogą przypominać różne choroby, co skłania rodziców do częstych wizyt u lekarzy. Pomiędzy napadami migreny dana osoba może czuć się zupełnie normalnie. Dokładny mechanizm pojawiania się ataków migreny brzusznej nie jest do końca poznany, co znacznie utrudnia rozpoznanie choroby. Jej przyczyn upatruje się w nieprawidłowych poziomach neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Migrena bardzo często jest mylona ze schorzeniami układu pokarmowego lub moczowego. U niektórych osób dochodzi nawet do interwencji chirurgicznej w związku z fałszywym podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego. Pacjenci często poddawani są zabiegom, takim jak gastroskopia czy kolonoskopia, jednak nie pomagają one w wykryciu migreny brzusznej.

Czynniki, które sprzyjają napadom migreny brzusznej przypominają “wyzwalacze” związane ze zwykłą migreną. Najczęściej migrena brzuszna jest wynikiem długotrwałego stresu, zaburzeń snu, głodu, nadmiernego wysiłku fizycznego. Migrena może być wywołana nagłą zmianą naturalnego rytmu dnia.

Ataki mogą być związane również z dietą; niektóre produkty mogą nasilać objawy. Szczególnie szkodliwy jest alkohol, kawa, sery dojrzewające, czekolada, owoce cytrusowe.

Migrena brzuszna: kto jest najbardziej narażony? Najważniejsze objawy

Jak wyjaśnia neurolożka, dr Ewa Czapińska-Ciepiela, migrena brzuszna najczęściej występuje u dzieci, jeszcze do niedawna uważano ją za chorobę wieku dziecięcego. Dziś wiemy, że migrena brzuszna może trwać nawet przez całe życie. U niektórych pacjentów z wiekiem przechodzi jednak zwykle w inne formy migreny. Charakteryzuje się nagłym, napadowym bólem zlokalizowanym w okolicy pępka. Poza tym, mogą pojawić się też inne objawy. Lekarka wymienia:

  • nudności
  • wymioty
  • brak apetytu
  • cienie pod oczami
  • nadwrażliwość na światło

Dolegliwości te najczęściej pojawiają się podczas snu lub nad ranem. Mogą trwać nawet 72 godziny, tak jak w przypadku klasycznej migreny. Jak tłumaczy dr Ewa Czapińska-Ciepiela, podczas ataku migreny brzusznej nie występują dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Migrena przebiega bez biegunki czy wzdęć.

Migrena brzuszna: jak rozpoznać, że nadchodzi atak?

W przypadku silnego bólu brzucha, tak jak w przypadku zwykłej migreny, również występuje tzw. aura (ból głowy, problemy z widzeniem, oczopląs, kłopoty z równowagą). Inne symptomy zwiastujące napad migreny brzucha, to niewyjaśniona zmiana nastroju, brak apetytu, problemy z widzeniem, nieuzasadniony lęk.

Migrena brzuszna: co może pomóc?

Z napadami migreny brzusznej możemy radzić sobie poprzez odpowiednie nawyki, takie jak odpoczynek, sen, zaciemnienie pomieszczenia, w którym przebywamy, przyjęcie środków przeciwbólowych. Leczenie profilaktyczne stosuje się zwykle, gdy u pacjenta występują też inne ataki migreny. U dzieci leczenie migreny brzusznej najczęściej opiera się na naturalnych metodach, takich jak aromaterapia czy napary roślinne.
Atakom migreny można zapobiegać: należy dbać o odpowiednią regenerację organizmu, unikać stresu, wysypiać się (ale nie spać za długo). Bardzo ważna jest również umiarkowana aktywność fizyczna. Ze względu na to, że u każdego pacjenta wyzwalacze migreny mogą się różnić, warto uważnie obserwować, co najbardziej nam szkodzi i starać się wyeliminować te czynniki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: ncez.pzh.gov.pl; okiemneurologa.pl; A.Winczewska-Wiktor, B.Steinborn, “Dziecięce zespoły okresowe”, neuroedu.pl, [dostęp 22.11.2022]; Angus-Leppan H, Saatci D, “Sutcliffe A et al. Abdominal migraine”, BMJ. 2018