Zamknij

Ból brzucha po lewej stronie to objaw wielu chorób. Sprawdź jakich

31.12.2020
Aktualizacja: 12.01.2021 07:45
Ból brzucha po lewej stornie u kobiet
fot. Shutterstock

Ból brzucha po lewej stronie może mieć różny charakter i przebieg, np. skurczowy, pulsujący, długotrwały. Ból ten występujący razem z innymi objawami wymaga wizyty u lekarza, a w niektórych przypadkach jak najszybszej interwencji chirurgicznej. Koniecznie sprawdź, jakie choroby mogą kryć się za bólem brzucha z lewej strony.

Ból brzucha po lewej stronie ma wiele przyczyn. Może być spowodowany złym odżywaniem i wiązać się z koniecznością zmiany diety, ale może być też objawem wielu poważnych chorób, np. ostrym zapaleniem trzustki. Ból brzucha z lewej strony może sygnalizować, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, np. rozwój tętniaka aorty lub powiększenie śledziony. Pękniecie tętniaka jak i śledziony jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Ból brzucha po lewej stronie - zapalenie przydatków

Ból brzucha po lewej stronie o charakterze skurczowym u kobiety może być jednym z objawów zapalenia przydatków. Inne objawy występujące w trakcie zapalanie przydatków to wymioty, nudności, odczuwanie bólu w trakcie stosunku, gorączka i upławy o silnym, cuchnącym zapachu. Ból przy zapaleniu przydatków zazwyczaj jest rozlany i ma zmienne natężenie.

Ból może być odczuwany nie tylko po lewej stronie brzucha. Jeśli zauważyłaś niepokojące objawy i borykasz się z problemem bólu brzucha po lewej stronie, koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa. Długotrwałe zapalenie przydatków może doprowadzić do bezpłodności.

Ból brzucha po lewej stronie - zapalenie błony śluzowej i wrzody

Ból brzucha po lewej stronie może być spowodowane zapaleniem błony śluzowej żołądka, które oprócz bólu brzucha objawia się niestrawnością czasami krwawieniem. Czynnikami wywołującymi ból brzucha po lewej stronie mogą być wrzody (żołądka i dwunastnicy). Ból brzucha po lewej stronie na górze jest także objawem rozległego zawału serca. Jeśli chorujesz na cukrzycę i pojawił się u Ciebie ból brzucha po lewej stronie, to może to oznaczać, że w organizmie wystąpiła kwasica lub inne choroby metaboliczne.

Ból brzucha po lewej stornie o charakterze kłującym świadczy o tym, że organizmowi potrzebna jest zmiana w odżywianiu się.

Ból brzucha po lewej stornie - tętniak aorty brzusznej

Pulsujący ból brzucha po lewej stronie może powodować tętniak aorty brzusznej. Ból ma charakter pulsujący, rozrywający i może promieniować on do okolic krzyża, pachwiny, ud, pośladków. W razie wystąpienia tego rodzaju bólu brzucha po lewej stronie należy jak najszybciej udać się do szpitala. Pękniecie tętniaka aorty może doprowadzić do śmierci.

Ból brzucha po lewej stronie - problemy ze śledzioną

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być spowodowany przez nieprawidłowy stan śledziony. Jeśli śledziona jest większa niż powinna, zaczyna uciskać narządy obok, co w efekcie objawia się bólem z lewej strony pod żebrami. Powiększona śledziona towarzyszy przy marskości wątroby, a także jest objawem problemów z wątrobą, chorób zakaźnych, infekcji, ropni i nowotworów.

Nagły, silny ból pod żebrami z lewej strony może świadczyć także o pęknięciu śledziony (czynnikiem wywołującym jest za duża wielkość lub uraz), który wywołuje krwotok - w tym przypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna i usunięcie śledziony.

Ból brzucha z lewej strony pod żebrami może być spowodowany także ropniem podprzeponowym. Innymi objawami oprócz bólu brzucha jest gorączka, jadłowstręt, problemy z oddychaniem.

Ból brzucha po lewej stronie - zapalenie trzustki

  1. Ostre zapalenie trzustki. (Ból brzucha po lewej strony towarzyszący ostremu zapaleniu trzustki ma charakter stały, długotrwały - może trwać nawet kilka dni. Inne objawy to nudności i wymioty. Przy zapaleni trzustki bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ostre zapalenie trzustki wymaga hospitalizacji).
  2. Przewlekłe zapalenie trzustki. (Ból ma charakter przewlekły, zdarza się, że może promieniować w okolice barku i łopatki. Inne objawy przewlekłego zapalenia trzustki  jest uczucie pełności po jedzeniu, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia).

Ból brzucha po lewej stronie w trakcie ciąży

Każda przyszła mama zaczyna się niepokoić po wystąpieniu bólu brzucha. Jednak przyczyny bólu brzucha w ciąży po lewej stronie są różne i większość z nich nie jest groźna, mogą być powodowane m.in. przez skurcze, wzdęcia, orgazm w trakcie stosunku, rozciąganie się macicy.  Bóle brzucha w ciąży powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciąże, gdyż mogą świadczyć o przedwczesnym porodzie.

Inne przyczyny bólu brzucha po lewej stronie:

Ból brzucha po lewej stronie - leczenie

Do lekarza z bólem brzucha należy się zgłosić jeśli jest silny i nagły, długotrwały, kiedy razem z bólem brzucha występują inne niepokojące objawy (m.in. wymioty, biegunka, nudności, krwawienie). Aby poznać przyczynę bólu lekarz, na początku lekarz przeprowadzi wywiad, na którym pacjent opowie o dodatkowych objawach, a także o tym, kiedy ból się pojawił, ustępuje i nasila.

Żeby postawić jednoznaczną diagnozę, konieczne jest przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań, są to m.in. USG i RTG brzucha, morfologia krwi, stężenie glukozy i elektrolitów, parametry wydolności nerek i wątroby, gastroskopia, kolonoskopia, posiew i ogólne badanie moczu.

Leczenie bólu brzucha po lewej stronie zaczyna się od postawienia diagnozy (czyli poznanie przyczyny), a następnie leczenie czynników, schorzeń, chorób, które objawiają się bólem brzucha.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!