Zamknij

Żylaki przełyku a krwawienie. Przyczyny, objawy, leczenie

05.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 15:26

Żylaki przełyku to nadmiernie poszerzone żyły, które mogą pękać i powodować krwawienie. Przyczyną żylaków przełyku jest nadciśnienie wrotne i przeciążenie splotu żołądkowo-przełykowego nadmierną ilością przepływającej krwi. Zazwyczaj są one konsekwencją marskości wątroby. Dowiedz się, jak powstają żylaki przełyku, jak rozpoznać ich objawy i jak leczyć. 

Żylaki przełyku
fot. Shutterstock

Żylaki przełyku to poszerzone naczynia krążenia obocznego. Rozwijają się u osób z nadciśnieniem w układzie żyły wrotnej, inaczej nadciśnieniem wrotnym.

Żylaki przełyku: przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadciśnienia wrotnego jest marskość wątroby, a także inne choroby wątroby oraz zakrzepica żyły wrotnej i śledzionowej, żył wątrobowych i guzkowy rozrost regeneracyjny.

Zmiana architektury wątroby powoduje nieprawidłowe mikrokrążenie w obrębie tego narządu, co przyczynia się do powstania nadciśnienia w większych naczyniach krwionośnych, w tym w żyle wrotnej, która doprowadza z jelit krew bogatą w składniki pokarmowe.

Wysoki opór w obrębie wątroby wymusza powstanie krążenia obocznego, czyli sytuacji, gdy krew stara się przepływać innymi naczyniami. Natomiast naczynia krążenia obocznego nie są przystosowane do takiego przepływu krwi i w efekcie dochodzi do ich poszerzenia, czego skutkiem jest powstawanie żylaków przełyku.

Żylaki przełyku: objawy

Często pierwszym objawem żylaków przełyku jest ich krwawienie, czyli najgroźniejsze powikłanie tego schorzenia. 

Wczesnym sygnałem żylaków przełyku mogą być smoliste stolce, których powodem jest połykanie krwi i jej trawienie.

Żylaki przełyku: krwawienie

Poszerzone naczynia mogą pękać, co objawia się podkrwawianiem lub krwotokiem.

Krwotok jest sytuacją niezwykle poważną, bo może przebiegać dramatycznie i prowadzić do utraty dużej ilości krwi. Nawet 30 proc. krwotoków kończy się śmiercią.

Krwawienie z żylaków przełyku objawia się krwistymi, chlustającymi wymiotami, świeżą niestrawioną krwią.

Niestety, u osób, u których wystąpił już epizod krwotoku z żylaków przełyku, istnieje 70 proc. prawdopodobieństwo powtórnego krwawienia w najbliższym czasie.

Żylaki przełyku: badania/wykrywanie

Żylaki przełyku stwierdza się podczas badania endoskopowego – gastroskopii. 

Żylaki przełyku: leczenie

Podczas gastroskopii możliwe jest wstrzyknięcie leków obkurczających i zamykających żylaki. Zabiegi wykonuje się w odstępie kilku dni, tygodni czy miesięcy, aż do całkowitego wyleczenia żylaków przełyku.

Inną metodą leczenia żylaków przełyku jest gumkowanie. Tzw. steny, czyli gumowe opaski, zmniejszają przepływ krwi i wywierają nacisk na żylaki, zmniejszając je i likwidując.

W niektórych przypadkach wykonuje się również śródwątrobowe zespolenie systemowe, które polega na stworzeniu połączenia między żyłą wrotną a inną żyłą, co obniża ciśnienie krwi.

Dużą rolę w leczeniu odgrywa również dieta. Jeśli w badaniu potwierdzono żylaki przełyku, należy spożywać produkty łatwe do przełknięcia (papki i zupy), unikać alkoholu, pieczywa pełnoziarnistego, mocnych kaw i herbat, grubych makaronów, kasz, surowych owoców, roślin strączkowych. Potrawy trzeba miksować, gotować, dusić.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.