Oceń
Żylaki przełyku to poszerzone naczynia krążenia obocznego. Rozwijają się u osób z nadciśnieniem w układzie żyły wrotnej, inaczej nadciśnieniem wrotnym.
Żylaki przełyku: przyczyny
Najczęstszą przyczyną nadciśnienia wrotnego jest marskość wątroby, a także inne choroby wątroby oraz zakrzepica żyły wrotnej i śledzionowej, żył wątrobowych i guzkowy rozrost regeneracyjny.
Zmiana architektury wątroby powoduje nieprawidłowe mikrokrążenie w obrębie tego narządu, co przyczynia się do powstania nadciśnienia w większych naczyniach krwionośnych, w tym w żyle wrotnej, która doprowadza z jelit krew bogatą w składniki pokarmowe.
Wysoki opór w obrębie wątroby wymusza powstanie krążenia obocznego, czyli sytuacji, gdy krew stara się przepływać innymi naczyniami. Natomiast naczynia krążenia obocznego nie są przystosowane do takiego przepływu krwi i w efekcie dochodzi do ich poszerzenia, czego skutkiem jest powstawanie żylaków przełyku.
Żylaki przełyku: objawy
Często pierwszym objawem żylaków przełyku jest ich krwawienie, czyli najgroźniejsze powikłanie tego schorzenia.
Wczesnym sygnałem żylaków przełyku mogą być smoliste stolce, których powodem jest połykanie krwi i jej trawienie.
Żylaki przełyku: krwawienie
Poszerzone naczynia mogą pękać, co objawia się podkrwawianiem lub krwotokiem.
Krwotok jest sytuacją niezwykle poważną, bo może przebiegać dramatycznie i prowadzić do utraty dużej ilości krwi. Nawet 30 proc. krwotoków kończy się śmiercią.
Krwawienie z żylaków przełyku objawia się krwistymi, chlustającymi wymiotami, świeżą niestrawioną krwią.
Niestety, u osób, u których wystąpił już epizod krwotoku z żylaków przełyku, istnieje 70 proc. prawdopodobieństwo powtórnego krwawienia w najbliższym czasie.
Żylaki przełyku: badania/wykrywanie
Żylaki przełyku stwierdza się podczas badania endoskopowego – gastroskopii.
Żylaki przełyku: leczenie
Podczas gastroskopii możliwe jest wstrzyknięcie leków obkurczających i zamykających żylaki. Zabiegi wykonuje się w odstępie kilku dni, tygodni czy miesięcy, aż do całkowitego wyleczenia żylaków przełyku.
Inną metodą leczenia żylaków przełyku jest gumkowanie. Tzw. steny, czyli gumowe opaski, zmniejszają przepływ krwi i wywierają nacisk na żylaki, zmniejszając je i likwidując.
W niektórych przypadkach wykonuje się również śródwątrobowe zespolenie systemowe, które polega na stworzeniu połączenia między żyłą wrotną a inną żyłą, co obniża ciśnienie krwi.
Dużą rolę w leczeniu odgrywa również dieta. Jeśli w badaniu potwierdzono żylaki przełyku, należy spożywać produkty łatwe do przełknięcia (papki i zupy), unikać alkoholu, pieczywa pełnoziarnistego, mocnych kaw i herbat, grubych makaronów, kasz, surowych owoców, roślin strączkowych. Potrawy trzeba miksować, gotować, dusić.
Oceń artykuł