Zamknij

Zmiany na skórze mogą być objawem choroby jelit

18.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:37

Masz na skórze krostki? Od jakiegoś czasu zmagasz się z problematyczną cerą? Jeśli przyczyną nie są hormony, warto zgłosić się do gastrologa. Niewiele osób wie, że choroby jelit również manifestują się na skórze.

Zmiany skórne jako objaw choroby układu pokarmowego
fot. Shutterstock

Zmiany skórne kojarzone są zazwyczaj z problemem dermatologicznym lub endokrynologicznym. Tymczasem lekarze przekonują, że nawet co trzeci pacjent, który ma problemy skórne, może mieć chorobę układu pokarmowego.

– Skóra mówi dużo o kondycji naszego organizmu. Wiele chorób internistycznych można rozpoznać po kolorze i stanie skóry. Mogą się objawiać zasinieniem, zażółceniem lub bladością skóry. W wielu przypadkach różne objawy skórne wyprzedzają, nawet o wiele miesięcy, objawy chorób przewodu pokarmowego – twierdzi dr Magdalena Kędzierska z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Zapalenia jelit  to rumień

Zmiany skórne towarzyszą najczęściej nieswoistym zapaleniom jelit, czyli chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego.

Tej grupie chorób towarzyszy wiele zmian skórnych, które występują z różnym nasileniem i w różnych okresach trwania choroby podstawowej.

Do objawów skórnych najczęściej zalicza się:

  • Rumień guzowaty: bolesne guzy i guzki, które pojawiają się nagle, z reguły na przedniej powierzchni podudzi, częściej występują u kobiet.
  • Piodermię zgorzelinową: zapalne, czerwone guzki lub krosty, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Nieleczone mogą prowadzić do śmierci, leczone utrzymują się wiele miesięcy (czasami lat) i goją się, pozostawiając blizny.

Zespoły złego wchłaniania to nadżerki

Zmiany skórne mogą być konsekwencją upośledzonego wchłaniania pokarmów, a co za tym idzie – złego wchłaniania witamin i minerałów.

Na przykład niedobór cynku będący wynikiem nieodpowiedniej diety lub konsekwencją zaburzonego wchłaniania objawia się występowaniem na ciele rumieniowo-złuszczających zmian pokrytych nadżerkami i strupami (strup najczęściej występuje w części centralnej, a na obwodzie są pęcherzyki i krostki). Zmiany te zlokalizowane są w okolicy naturalnych otworów oraz na wewnętrznych częściach kończyn.

Co ciekawe, zmiany mogą również dotyczyć włosów, które przypominają wtedy ubarwienie zebry, z jasnymi i ciemnymi pasmami, co jest efektem zmian stężenia cynku w organizmie.

Zakażenie przewodu pokarmowego to trądzik różowaty

Zakażenia przewodu pokarmowego często objawiają się pod postacią zmian skórnych.

Jeśli chodzi o zakażenia pasożytami, takimi jak lamblia, owsik, glista, tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony, to jednym z objawów może być pojawienie się na skórze może zmian o charakterze bąbli pokrzywkowych. Natomiast zakażeniom bakteryjnym typu Salmonella, Shigella, może towarzyszyć rumień guzowaty.

Warto również wiedzieć, że zakażenie bakterią Helicobacter pylori, której nosicielami jest nawet 70-80 osób dorosłych, często objawia się zmianami na skórze twarzy przypominającymi trądzik różowaty – chorobę, która zwykle rozpoczyna się około 30. roku życia, a jej szczyt nasilenia przypada na wiek 40-50 lat.

Na początku zmiany skórne mają charakter rumieniowy, z przemijającym zaczerwienieniem skóry twarzy. W dalszym etapie pojawiają się wykwity grudkowe i krostkowe. Trądzik różowaty lokalizuje się w środkowej części twarzy (nos, policzki, czoło). 

Ważne

Zmiany skórne a rak

Rogowacenie ciemne dłoni, czyli brodawkowaty, symetryczny przerost skóry z towarzyszącym świądem, może współwystępować z rakiem żołądka. Również nagły wysiew licznych brodawek łojotokowych, z towarzyszącym świądem, może mieć związek z nowotworem, na przykład gruczolakorakiem przewodu pokarmowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl