Zamknij

Zmiany na skórze mogą być objawem choroby jelit

18.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:37
Zmiany skórne jako objaw choroby układu pokarmowego
fot. Shutterstock

Masz na skórze krostki? Od jakiegoś czasu zmagasz się z problematyczną cerą? Jeśli przyczyną nie są hormony, warto zgłosić się do gastrologa. Niewiele osób wie, że choroby jelit również manifestują się na skórze.

Zmiany skórne kojarzone są zazwyczaj z problemem dermatologicznym lub endokrynologicznym. Tymczasem lekarze przekonują, że nawet co trzeci pacjent, który ma problemy skórne, może mieć chorobę układu pokarmowego.

– Skóra mówi dużo o kondycji naszego organizmu. Wiele chorób internistycznych można rozpoznać po kolorze i stanie skóry. Mogą się objawiać zasinieniem, zażółceniem lub bladością skóry. W wielu przypadkach różne objawy skórne wyprzedzają, nawet o wiele miesięcy, objawy chorób przewodu pokarmowego – twierdzi dr Magdalena Kędzierska z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Zapalenia jelit  to rumień

Zmiany skórne towarzyszą najczęściej nieswoistym zapaleniom jelit, czyli chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego.

Tej grupie chorób towarzyszy wiele zmian skórnych, które występują z różnym nasileniem i w różnych okresach trwania choroby podstawowej.

Do objawów skórnych najczęściej zalicza się:

  • Rumień guzowaty: bolesne guzy i guzki, które pojawiają się nagle, z reguły na przedniej powierzchni podudzi, częściej występują u kobiet.
  • Piodermię zgorzelinową: zapalne, czerwone guzki lub krosty, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Nieleczone mogą prowadzić do śmierci, leczone utrzymują się wiele miesięcy (czasami lat) i goją się, pozostawiając blizny.

Zespoły złego wchłaniania to nadżerki

Zmiany skórne mogą być konsekwencją upośledzonego wchłaniania pokarmów, a co za tym idzie – złego wchłaniania witamin i minerałów.

Na przykład niedobór cynku będący wynikiem nieodpowiedniej diety lub konsekwencją zaburzonego wchłaniania objawia się występowaniem na ciele rumieniowo-złuszczających zmian pokrytych nadżerkami i strupami (strup najczęściej występuje w części centralnej, a na obwodzie są pęcherzyki i krostki). Zmiany te zlokalizowane są w okolicy naturalnych otworów oraz na wewnętrznych częściach kończyn.

Co ciekawe, zmiany mogą również dotyczyć włosów, które przypominają wtedy ubarwienie zebry, z jasnymi i ciemnymi pasmami, co jest efektem zmian stężenia cynku w organizmie.

Zakażenie przewodu pokarmowego to trądzik różowaty

Zakażenia przewodu pokarmowego często objawiają się pod postacią zmian skórnych.

Jeśli chodzi o zakażenia pasożytami, takimi jak lamblia, owsik, glista, tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony, to jednym z objawów może być pojawienie się na skórze może zmian o charakterze bąbli pokrzywkowych. Natomiast zakażeniom bakteryjnym typu Salmonella, Shigella, może towarzyszyć rumień guzowaty.

Warto również wiedzieć, że zakażenie bakterią Helicobacter pylori, której nosicielami jest nawet 70-80 osób dorosłych, często objawia się zmianami na skórze twarzy przypominającymi trądzik różowaty – chorobę, która zwykle rozpoczyna się około 30. roku życia, a jej szczyt nasilenia przypada na wiek 40-50 lat.

Na początku zmiany skórne mają charakter rumieniowy, z przemijającym zaczerwienieniem skóry twarzy. W dalszym etapie pojawiają się wykwity grudkowe i krostkowe. Trądzik różowaty lokalizuje się w środkowej części twarzy (nos, policzki, czoło). 

Ważne

Zmiany skórne a rak

Rogowacenie ciemne dłoni, czyli brodawkowaty, symetryczny przerost skóry z towarzyszącym świądem, może współwystępować z rakiem żołądka. Również nagły wysiew licznych brodawek łojotokowych, z towarzyszącym świądem, może mieć związek z nowotworem, na przykład gruczolakorakiem przewodu pokarmowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl