Zamknij

Zespół leniwego jelita: zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha. Co robić?

11.03.2022
Aktualizacja: 11.03.2022 15:45

Leniwe jelita to dokuczliwa dolegliwość, której nie wolno lekceważyć. Nieleczone problemy z wypróżnianiem, wzdęcia, bóle brzucha będą się nasilać, prowadząc do przewlekłych zaparć, obniżenia jakości życia. Co robić, by pobudzić jelita do działania? Jak przywrócić prawidłowy rytm wypróżnień?

Zespół leniwego jelita
fot. Shutterstock
  1. Leniwe jelita: przyczyny
  2. Leniwe jelita: objawy
  3. Leniwe jelita: leczenie

Zespół leniwego jelita związany jest z postępującym spowolnieniem motoryki jelit. Leniwe jelita nie pracują tak, jak powinny, co powoduje zaparcia, wzdęcia, ciągłe uczucie pełności i ból w dole brzucha. 

Leniwe jelita: przyczyny

Leniwe jelita to dolegliwość cywilizacyjna związana w dużej mierze z siedzącym trybem życia, nieodpowiednią dietą, brakiem aktywności fizycznej.

Z zespołem leniwego jelita zmagają się też często osoby, które nadużywają środków o działaniu przeczyszczającym. Zazwyczaj zaczynają zażywać tabletki z powodu nieregularnych wypróżnień lub zaparć, ale jelita szybko przyzwyczajają się do takiego wspomagania i przestają prawidłowo funkcjonować. Tworzy się tzw. błędne koło, bo po pewnym czasie człowiek nie jest w stanie wypróżnić się bez pomocy środków przeczyszczających. Taką sytuację trzeba jak najszybciej przerwać i starać się naturalnie pobudzać motorykę jelit. 

Nadużywanie środków przeczyszczających prowadzi do szybkiej, niebezpiecznej utraty masy ciała i wypłukuje z organizmu cenne witaminy, minerały, składniki odżywcze niezbędne do prawidłowej pracy organów. 

Zespół leniwego jelita towarzyszy często chorobom tarczycy i bywa konsekwencją stosowania niektórych leków.

Leniwe jelita: objawy

 Zaburzenie motoryki jelit powoduje, że zmienia się cykl wypróżnień. Człowiek chodzi do toalety coraz rzadziej, choć czuje, że jest to niewystarczające. Pojawiają się wzdęcia i bóle brzucha będące konsekwencją gromadzenia się w jelitach resztek jedzenia. 

Leniwe jelita: leczenie

Leczenie leniwych jelit opiera się głównie na zmianie stylu życia. Należy wdrożyć konkretne działania, które będą wpływały na pobudzenie motoryki jelit.

Niezwykle ważne są ruch i dieta. 

Pracę jelit usprawnia spożywanie dużych ilości wody mineralnej w ciągu dnia, a także regularność posiłków, spożywanie surowych warzyw i produktów pełnoziarnistych, które są cennym źródłem błonnika pokarmowego, przyspieszającego pasaż jelitowy. Osoby zmagające się z leniwymi jelitami powinny zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych, tłustych o dużej zawartości węglowodanów, które dodatkowo spowalniają pasaż jelitowy.

Warto również wprowadzić do codziennego menu kiszonki wspierające układ odpornościowy i florę bakteryjną jelit, a także mleczne produkty fermentowane, które zawierają bakterie kwasu mlekowego i sprzyjają osiągnięciu równowagi wypróżnień.

Udowodniono także, że aktywność fizyczna usprawnia motorykę jelit, przeciwdziała zaparciom, normalizuje apetyt. Dlatego osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny częściej się ruszać. Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię. Wystarczą codzienne spacery (szybki marsz), wieczorna przebieżka po okolicy, wyprawa po zakupy rowerem lub inna ulubiona aktywność sportowa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zywieniemaznaczenie.pl