Zamknij

Zespół jelita drażliwego: jak sobie radzić? 7 ważnych wskazówek

Zespół jelita drażliwego: jak sobie radzić? 7 ważnych wskazówek
fot. Shutterstock

Zespół jelita drażliwego to schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Wiedzą o tym chorzy, którzy podczas kolejnych nawrotów choroby są zmuszeni rezygnować z codziennych aktywności. Jednak dzięki pewnym nawykom możliwe jest zredukowanie uporczywych objawów choroby. Co może pomóc w leczeniu zespołu jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego to schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Wiedzą o tym chorzy, którzy podczas kolejnych nawrotów choroby są zmuszeni rezygnować z codziennych aktywności. Jednak dzięki pewnym nawykom możliwe jest zredukowanie uporczywych objawów choroby. Co może pomóc w leczeniu zespołu jelita drażliwego?

Jelita wpływają na wiele procesów w naszym organizmie, a jakiekolwiek zaburzenia związane z ich funkcjonowaniem odbijają się na naszej kondycji. Nic dziwnego, ponieważ wnętrze jelit zasiedla ponad 100 milionów komórek nerwowych, a także pożyteczne szczepy bakterii, które chronią nas przed rozwojem poważnych schorzeń. Osoby, których flora bakteryjna jest uboga, mają znacznie większe ryzyko chorób układu krążenia, czy cukrzycy. Od sprawności jelit zależy również nasz nastrój. Dlatego osoby, które zmagają się z chorobami jelit (na przykład z zespołem jelita drażliwego), często mają problemy w wielu innych aspektach zdrowia. Częste biegunki, wzdęcia, bóle brzucha i zaparcia przyczyniają się do zaburzeń emocjonalnych. Wyniszczenie flory bakteryjnej jelit może też prowadzić do nadmiernej reakcji układu odpornościowego, co jest bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych układu pokarmowego. Dlatego o jelita warto dbać w każdej sytuacji, nawet jeśli dobrze się czujemy.

Odpowiednie nawyki zdrowotne są jednak szczególnie ważne w przypadku chorych na zespół jelita wrażliwego. Ich szybkie wdrożenie może znacznie złagodzić objawy tej przewlekłej choroby, z którą zmaga się niemal 10 procent światowej populacji.

Zespół jelita drażliwego: na czym polega? Objawy IBS

Zespół jelita drażliwego (inaczej IBS – irritable bowel syndrom) to przewlekła choroba jelit, która objawia się naprzemiennym występowaniem biegunek i zaparć. Problemy z nieregularnymi wypróżnieniami nawracają i nasilają się w czasie wzmożonego stresu. Chorym towarzyszą też bóle podbrzusza, gazy, burczenie, przelewanie się w brzuchu. Zespół jelita drażliwego może powodować również nudności, wymioty, zgagę. Pacjenci często skarżą się też na objawy ogólne, takie jak zmęczenie i ból głowy. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania.

Mimo wielu badań nadal nie ustalono przyczyn IBS. Objawy zespołu jelita drażliwego nie są bowiem spowodowane zmianami organicznymi, które byłyby wykrywalne w badaniach diagnostycznych. Leczenie IBS polega jedynie na łagodzeniu dolegliwości, dlatego chorzy powinni dbać o zdrowe nawyki. Jak żyć z zespołem jelita drażliwego? Oto 7 ważnych wskazówek:

Stosuj ćwiczenia relaksacyjne

Codzienny trening relaksacyjny redukuje stres i poprawia nastrój, co jest bardzo ważne w przypadku chorych na IBS. Ćwiczenia pomagają też dotlenić organizm, co wpływa pozytywnie na wszystkie procesy, w tym perystaltykę jelit. Jak ćwiczyć przy zespole jelita drażliwego? Rekomendowana aktywność to m.in. lekki jogging, joga, jazda na rowerze, pływanie. Trening powinien być zawsze dopasowany do stanu zdrowia chorego.

Jedz o tej samej porze

Najlepsze dla chorych na zespół jelita drażliwego jest częste spożywanie małych porcji (jedzenie 4-5 razy dziennie), o tych samych porach. Taki sposób jedzenia nie obciąża jelit i wpływa korzystnie na regulowanie wypróżnień. Należy jeść powoli i spokojnie. Badanie opublikowane w marcu 2022 r. w „European Journal of Clinical Nutrition” wykazało, że osoby, które przestrzegają stałego planu spożywania posiłków, mają mniejsze szanse zachorowania na IBS, a jeśli już zachorują, objawy choroby są u nich mniej nasilone.

Sięgnij po sprawdzony preparat

Nie ma jednego leku na zespół jelita drażliwego, a terapia polega na łagodzeniu objawów. Dlatego w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami warto wypróbować skuteczne środki, takie jak Silicolgel – nowość na rynku. Ten naturalny preparat tworzy warstwę ochronną w śluzówce żołądka i jelit, zapobiegając tworzeniu się stanów zapalnych. Jego cząsteczki usuwają patogeny i bakterie z przewodu pokarmowego, wiążą też gazy, redukując wzdęcia. Regularne przyjmowanie Silicolgel pomaga niwelować zgagę, biegunkę, bóle brzucha i dyskomfort w jelitach. Silicolgel jest szczególnie pomocny w okresach nasilonych objawów zespołu jelita drażliwego.

Zrezygnuj z obfitej kolacji

Jedzenie ciężkostrawnej kolacji przed snem obciąża jelita i zaburza ich pracę. Ostatni posiłek należy spożywać przynajmniej 2-3 godziny przed snem. Do kolacji nie należy pić herbaty czy napojów słodzonych.

Pamiętaj o nawodnieniu

By zapobiec zaparciom, które są częstym objawem IBS, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Co powinni pić chorzy na zespół jelita drażliwego? Niestety, należy zrezygnować ze wszystkich gazowanych napojów i znacznie ograniczyć spożywanie kawy i herbaty. Najlepsza będzie woda z dodatkiem cytryny. Regularne sięganie po wodę w ciągu dnia pomaga też zapobiec niebezpiecznemu odwodnieniu, które może pojawić się w wyniku biegunki. Warto całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, który zaostrza objawy.

Wyeliminuj produkty nasilające objawy IBS

Przy problemach z zespołem jelita drażliwego konieczne jest zastosowanie diety dopasowanej do indywidualnych objawów. U niektórych chorych występuje głównie biegunka, a u innych zaparcia (wtedy zalecana jest dieta bogata w błonnik pokarmowy). Jednak bez względu na dolegliwości, istnieje lista produktów zakazanych, które zawsze szkodzą jelitom. To między innymi żywność wysoko przetworzona (dania typu fast food, słodziki, słodycze), tłuste potrawy (smażone mięso, pasztety, konserwy). Warto wydłużyć czas gotowania produktów roślinnych i całkowicie zrezygnować ze smażenia. Pacjenci z objawami IBS powinni też unikać produktów wzdymających (cebula, czosnek, kalafior, brukselka, kapusta).

Postaraj się zredukować stres

Zespół jelita drażliwego to choroba o podłożu emocjonalnym. O ile nie jesteśmy w stanie wyeliminować z naszego życia wszystkich sytuacji wyzwalających stres, warto zastanowić się, w jaki sposób możemy ich unikać. Oprócz ćwiczeń relaksacyjnych pomóc może wsparcie najbliższych czy psychoterapia. Jeżeli stres przejął kontrolę nad naszym życiem, konieczna jest pomoc specjalisty. W niektórych przypadkach niezbędna jest farmakoterapia (przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych).

Materiał powstał we współpracy z Salveo, dystrybutorem wyrobu medycznego Silicolgel.