Zamknij

Zapalenie wątroby może się rozwijać przez wiele lat. Jakie są wczesne objawy?

02.05.2021
Aktualizacja: 02.05.2021 21:56
Zapalenie wątroby objawy
fot. Shutterstock

Stan zapalny w wątrobie może utrzymywać się nawet kilka lat. Jego objawy początkowo przypominają objawy grypy lub niestrawności. Dowiedz się, jakie czynniki wywołują zapalenie wątroby.

Zapalenie wątroby może mieć charakter ostry lub przewlekły. Na pojawienie się stanu zapalnego mogą mieć wpływ m.in. alkohol, nieodpowiednia dieta i wirusy. Człowiek może chorować na zapalenie wątroby przez kilka lat i nawet o tym nie wiedzieć.

Zapalenie wątroby – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów zapalenia wątroby, m.in.:

 1. Wirusowe zapalenie wątroby.
 2. Alkoholowe zapalenie wątroby.
 3. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

Zapalenie wątroby – jakie mogą być przyczyny?

Do najczęstszych przyczyn zapalenia wątroby zaliczane są:

 • Substancje chemiczne

Zapalenie wątroby może być spowodowane substancjami chemicznymi, do których zaliczamy leki, alkohol, toksyny środowiskowe. Zbyt duże ilości tych substancji w organizmie nie są metabolizowane w wątrobie, odkładają się w niej i w ten sposób dochodzi do uszkodzenia tego narządu.

 • Wirusy

Wirusy są najczęstszą przyczyną zapalenia wątroby. Najbardziej znane wirusy, które powodują wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to wirusy:

 • HAV odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) – zarazić się nim możną drogą pokarmową przez spożycie zakażonej żywności i wody. Najczęściej ustępuję samoistnie w przeciągu 6 miesięcy.
 • HBV odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) – zarazić się nim można przez krew osoby chorej, ale do zakażenia może dojść także w trakcie pobierania krwi lub wizyty w studiu tatuażu. WZW typu B to najczęstsza przyczyna ostrego zapalenia wątroby.
 • HCV odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – podobnie jak przy WZW typu B zarazić można się przez krew osoby chorej lub w miejscach, gdzie nie są rygorystycznie przestrzegane zasady sterylizacji. WZW typu C częściej niż ostre powoduje przewlekłe zapalenie wątroby.
 • HDV odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu D (WZW D) – pojawia się tylko w przypadku wystąpienia u chorego WZW typu B. Pogarsza stan pacjenta i zaostrza przebieg WZW typu B.
 • HEV odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu E (WZW E) – przebieg tego zakażenia przebiega podobnie jak WZW typu A i tak samo można zarazić się drogą pokarmową. W Polsce rzadko odnotowuje się zachorowania na ten typ wirusowego zapalenia wątroby.
 • Niealkoholowe stłuszczenieniowe zapalenie wątroby

Spowodowane jest zbyt dużą ilością tłuszczy, które gromadzą się w wątrobie głównie u osób chorujących na cukrzycę, nadciśnienie, z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej, a także u osób otyłych.

 • Wrodzone zapalenie wątroby

Występuje razem z innymi chorobami wrodzonymi, są to np. choroba Wilsona, hemochromatoza.

 • Autoimmunologiczne zapalenie wątroby

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby powstaje w wyniku omyłkowego niszczenia wątroby przed układ odpornościowy. Konsekwencją tego schorzenia jest poważne uszkodzenie wątroby. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby często współuczestniczy z innymi chorobami autoimmunologicznymi.

Zapalenie wątroby – jakie są objawy?

Objawy zapalenia wątroby mogą być różne, zależne od przyczyn choroby. Zalicza się do nich:

Czasami zapalenie wątroby o gwałtownym przebiegu objawia się zaburzeniami psychicznymi i zwiększonym obwodem brzucha.

Zapalenie wątroby – kiedy należy się zgłosić do lekarza?

Pierwszy okres rozwoju zapalenia wątroby łatwo pomylić z grypą żołądkową lub zatruciem pokarmowym. Do lekarza trzeba zgłosić się gdy pojawiła się żółtaczka, ból brzucha jest długotrwały, kolor moczu jest ciemny, a także wtedy, kiedy wymioty i nudności nie ustępują.

Na wizytę lekarską należy się zgłosić także w przypadku, kiedy są podejrzenia, że doszło do wirusowego zapalenia wątroby, np. po bezpośrednim kontakcie z osobą narażoną.

Zapalenie wątroby – diagnostyka

Wykrycie zapalenia wątroby często ma miejsce przypadkowo, np. przed operacją, po badaniach okresowych lub w trakcie hospitalizacji z innego powodu.

Badania wykonywane w celu potwierdzenia diagnozy zapalenia wątroby:

 • morfologia krwi (w tym: całkowity poziom białek, poziom bilirubiny, wskaźnik protrombinowy, parametry AspAt i AIAT, fostfataza zasadowa),
 • biopsja wątroby,
 • zdiagnozowanie chorób wrodzonych,
 • oznaczenie przeciwciał i antygenów.

Zapalenie wątroby – jak wygląda leczenie?

Zapalenie wątroby wymaga interwencji lekarskiej. Leczenie jest uzależnione od przyczyny, która wywołała zapalenie wątroby.

Leczenie zapalenia wątroby wywołane przez choroby wrodzone polega na zapobieganiu lub zmiany dotychczasowego leczenia. Jeśli doszło do rozwoju autoimmunologicznego zapalenia wątroby, leczenie wymaga podawania steryd i azatriopryny i trwa kilka lat. Przy niealkoholowym stłuszczeniu wątroby należy leczyć otyłość.

Jeśli czynnikiem powodującym zapalenie wątroby jest WZW typu A i E zapobiega się przed odwodnieniem organizmu, a także zaleca się odpoczywanie, a także przejście na dietę wątrobową. Przy WZW typu B w postaci przewlekłej podaje się leki, a przy postaci ostrej leczenie jest takie same jak przy WZW A i E. Zapalenie wątroby, wywołane przez WZW typu C leczy się tak jak WZW B i WZW A.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!