Zamknij

Wrzody żołądka - objawy [LISTA]. Gdzie boli? Na co zwrócić uwagę?

28.06.2022
Aktualizacja: 29.06.2022 11:46
Objawy wrzodów żołądka
fot. Shutterstock

Ból brzucha z głodu jest charakterystycznym objawem wrzodów żołądka. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu dyskomfort w nadbrzuszu lub uczucie rozpierania, to należy wykonać badania w kierunku choroby wrzodowej. Jak rozpoznać objawy wrzodów żołądka? Sprawdź, jak łagodzić ból i jak skutecznie leczyć wrzody.

 1. Wrzody żołądka: objawy. Na co zwrócić uwagę?
 2. Wrzody żołądka: leczenie. Jak łagodzić objawy?

Wrzody żołądka, a tak naprawdę choroba wrzodowa żołądka to schorzenie, które jest wynikiem zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi (kwas solny, pepsyna) i ochronnymi (prawidłowo ukrwiona pokryta śluzem błona śluzowa). Na skutek zachwiania tej równowagi tworzą się w żołądku wrzody trawienne - to ograniczony ubytek błony śluzowej, któremu towarzyszy naciek zapalny i martwica.

Najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Wrzody mogą być też wynikiem stosowania niektórych leków, a także palenia tytoniu. Na powstawanie wrzodów mają też wpływ czynniki genetyczne.

Wrzody żołądka można skutecznie leczyć i uniknąć groźnych powikłań. Jak rozpoznać wrzody? Sprawdź, jakie objawy powinny niepokoić.

Wrzody żołądka: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Wielu chorych na wrzody żołądka nie odczuwa żadnych objawów lub jedynie dyskretne symptomy, których nie kojarzą z chorobą wrzodową. 

Charakterystycznym objawem choroby wrzodowej jest ból brzucha i dyskomfort w nadbrzuszu występujące na czczo. Tzw. bóle głodowe występują przed snem, w nocy lub po przebudzeniu, a także 1-2 godziny po posiłku. Ból ustępuje po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny.

Objawem mogącym wskazywać na chorobę wrzodową jest też uczucie pełności lub rozpierania po posiłku. 

Inne objawy wrzodów żołądka:

 • wymioty,
 • nudności,
 • wzdęcia,
 • zaparcia na przemian z biegunkami,
 • brak apetytu,
 • pieczenie za mostkiem (zgaga),
 • spadek masy ciała,
 • niesmak w ustach,
 • gorzkie/kwaśne odbijanie.

W rzadkich przypadkach nieleczona choroba wrzodowa może prowadzić do zwężenia odźwiernika, krwawienia i perforacji wrzodu.

Wrzody żołądka: leczenie. Jak łagodzić objawy?

Występowanie objawów mogących wskazywać na wrzody żołądka wymaga konsultacji z lekarzem POZ i wykonania gastroskopii - podstawowego badania wykonywanego przy podejrzeniu choroby wrzodowej. Badanie pozwala na wykrycie wrzodów, a także na potwierdzenie lub wykluczenie obecności bakterii Helicobacter pylori.

Główną metodą leczenia choroby wrzodowej u osób zakażonych bakterią jest stosowanie antybiotyków i leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. W każdym przypadku chorzy na wrzody żołądka powinni spożywać regularne posiłki z wyłączeniem potraw, które nasilają lub wywołują dolegliwości, zaprzestanie palenia tytoniu oraz unikanie przyjmowania niektórych leków (kwasu acetylosalicylowego i innych NLPZ). Należy także ograniczyć spożycie kawy i mocnych alkoholi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)