Zamknij

Nieleczone wrzody żołądka grożą rakiem. Jak rozpoznać chorobę wrzodową?

10.09.2021
Aktualizacja: 10.09.2021 16:24

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Jej objawy są bardzo nieprzyjemne, ale można też… ich w ogóle nie odczuwać. Bardzo ważne jest, by leczyć wrzody żołądka, bo zaniedbanie tego może mieć poważne konsekwencje. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Pierwsze objawy wrzodów żołądka
fot. Shutterstock

Wrzody żołądka i dwunastnicy w ostatnich latach diagnozuje się coraz rzadziej. To dobrze, bo główna przyczyna tej choroby, czyli bakteria Helicobacter pylori, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za czynnik rakotwórczy grupy I, o udowodnionym wpływie rakotwórczym. Zakażenie tą bakterią uznano za czynnik rozwoju raka żołądka i chłoniaka żołądka. I właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę, jeśli podejrzewamy chorobę wrzodową.

Skąd się biorą wrzody żołądka i dwunastnicy?

Wrzody to ubytki błony śluzowej w żołądku lub dwunastnicy, które powstają gdy zaburzona jest równowaga pomiędzy czynnikami drażniącymi, czyli kwasem solnym, pepsyną, a ochronnymi, czyli prawidłowo ukrwioną pokrytą śluzem błoną śluzową. Najczęstszym powodem takich zaburzeń jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która jest w stanie przetrwać w kwaśnych warunkach żołądka (produkuje ona toksyny, które uszkadzają komórki błony śluzowej i wywołują jej zapalenie). Inne przyczyny choroby wrzodowej to niepożądane działanie przyjmowanych leków, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także czynniki genetyczne i palenie papierosów.

Jak są objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy?

Do głównych objawów wrzodów żołądka i dwunastnicy należą:

  • piekący ból w górnej części brzucha
  • dyskomfort w górnej części brzucha.

Objawy te występują na czczo (tzw. bóle głodowe, często w nocy lub wcześnie rano) lub 1–3 godziny po posiłkach i ustępują po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. Ból w nadbrzuszu (górnej części brzucha) nie jest charakterystyczny tylko dla wrzodów – nawet w 50 proc. przypadków jego przyczyną jest inna choroba.

Choroba wrzodowa może też mieć inne objawy, czyli:

Warto wiedzieć, że choroba wrzodowa może również przebiegać bez typowych objawów klinicznych. Oznacza to, że można mieć wrzody, ale nie odczuwać żadnych dolegliwości z tym związanych.

Co robić gdy wystąpią objawy choroby wrzodowej?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to poważne schorzenie, które może powodować potencjalnie niebezpieczne powikłania, dlatego przy podejrzeniach wrzodów, trzeba się zgłosić do lekarza. Zrób to, jeśli masz przewlekłe bóle brzucha – diagnostyka jest w takim przypadku jest konieczna.

U chorych na wrzody żołądka lub wrzody dwunastnicy mogą wystąpić powikłania – u niektórych pacjentów są one, niestety, pierwszymi objawami choroby.

Jak najszybciej zgłoś się do lekarza lub nawet na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), jeśli wystąpią:

  • krwiste lub fusowate wymioty
  • smoliste (czarne) stolce
  • objawy wstrząsu (osłabienie, zimna, spocona skóra, spadek ciśnienia tętniczego)
  • silny ból brzucha, któremu towarzyszy napięcie mięśni brzucha (niezależne od woli).

W takich przypadkach konieczna jest pilna hospitalizacja.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Mp.pl