Oceń
Wrzody żołądka i dwunastnicy w ostatnich latach diagnozuje się coraz rzadziej. To dobrze, bo główna przyczyna tej choroby, czyli bakteria Helicobacter pylori, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za czynnik rakotwórczy grupy I, o udowodnionym wpływie rakotwórczym. Zakażenie tą bakterią uznano za czynnik rozwoju raka żołądka i chłoniaka żołądka. I właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę, jeśli podejrzewamy chorobę wrzodową.
Skąd się biorą wrzody żołądka i dwunastnicy?
Wrzody to ubytki błony śluzowej w żołądku lub dwunastnicy, które powstają gdy zaburzona jest równowaga pomiędzy czynnikami drażniącymi, czyli kwasem solnym, pepsyną, a ochronnymi, czyli prawidłowo ukrwioną pokrytą śluzem błoną śluzową. Najczęstszym powodem takich zaburzeń jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która jest w stanie przetrwać w kwaśnych warunkach żołądka (produkuje ona toksyny, które uszkadzają komórki błony śluzowej i wywołują jej zapalenie). Inne przyczyny choroby wrzodowej to niepożądane działanie przyjmowanych leków, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także czynniki genetyczne i palenie papierosów.
Jak są objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy?
Do głównych objawów wrzodów żołądka i dwunastnicy należą:
- piekący ból w górnej części brzucha
- dyskomfort w górnej części brzucha.
Objawy te występują na czczo (tzw. bóle głodowe, często w nocy lub wcześnie rano) lub 1–3 godziny po posiłkach i ustępują po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. Ból w nadbrzuszu (górnej części brzucha) nie jest charakterystyczny tylko dla wrzodów – nawet w 50 proc. przypadków jego przyczyną jest inna choroba.
Choroba wrzodowa może też mieć inne objawy, czyli:
- uczucie pełności lub rozpierania po posiłkach
- nudności i wymioty.
Warto wiedzieć, że choroba wrzodowa może również przebiegać bez typowych objawów klinicznych. Oznacza to, że można mieć wrzody, ale nie odczuwać żadnych dolegliwości z tym związanych.
Co robić gdy wystąpią objawy choroby wrzodowej?
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to poważne schorzenie, które może powodować potencjalnie niebezpieczne powikłania, dlatego przy podejrzeniach wrzodów, trzeba się zgłosić do lekarza. Zrób to, jeśli masz przewlekłe bóle brzucha – diagnostyka jest w takim przypadku jest konieczna.
U chorych na wrzody żołądka lub wrzody dwunastnicy mogą wystąpić powikłania – u niektórych pacjentów są one, niestety, pierwszymi objawami choroby.
Jak najszybciej zgłoś się do lekarza lub nawet na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), jeśli wystąpią:
- krwiste lub fusowate wymioty
- smoliste (czarne) stolce
- objawy wstrząsu (osłabienie, zimna, spocona skóra, spadek ciśnienia tętniczego)
- silny ból brzucha, któremu towarzyszy napięcie mięśni brzucha (niezależne od woli).
W takich przypadkach konieczna jest pilna hospitalizacja.
Źródło: Mp.pl
Oceń artykuł