Oceń
- Uchyłki jelita grubego: przyczyny
- Uchyłki jelita grubego: objawy
- Uchyłki jelita grubego: diagnozowanie
- Uchyłki jelita grubego: leczenie
- Uchyłki jelita grubego: profilaktyka
Uchyłki jelita grubego to cienkościenne woreczki o średnicy ok. 1 cm, które uwypuklają ścianę jelita na zewnątrz. Uchyłki można porównać do kieszonek powstających ze ściany jelita.
Uchyłki są najczęściej zlokalizowane w esicy (okrężnicy esowatej), zlokalizowanej po lewej stronie brzucha. Liczba uchyłków waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu.
Na objawową chorobę uchyłkową okrężnicy choruje papież Franciszek, który przeszedł z tego powodu operację.
Uchyłki jelita grubego: przyczyny
Uchyłki powstają pod wpływem podwyższonego ciśnienia w świetle jelita grubego. Wyższe ciśnienie oddziałuje na osłabione tkanki i wypycha je, tworząc charakterystyczną kieszonkę. Uchyłki tworzą się u osób dorosłych po latach stosowania diety ubogoresztkowej. Tego typu pokarm słabo wypełnia jelito, zwiększa w nim ciśnienie i powoduje pogrubienie ściany jelita.
Ryzyko powstawania uchyłków rośnie z wiekiem, ale czynnikami ryzyka są również częste zaparcia, dieta uboga w płyny i błonnik, a także predyspozycje genetyczne.
Uchyłki jelita grubego: objawy
Uchyłki często pozostają bezobjawowe (nawet w 60 proc. przypadków) i wykrywane są przypadkowo podczas badań z innych wskazań.
Jeśli uchyłkom towarzyszą objawy, to taki stan nazywa się chorobą uchyłkową jelita grubego.
Do typowych objawów choroby uchyłkowej jelita grubego zalicza się:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcia),
- epizody zatrzymania stolca i gazów,
- gorączka,
- bolesny guz w lewej dolnej części brzucha.
Powikłana choroba uchyłkowa jelita grubego może przebiegać z:
- ostrym zapaleniem uchyłków,
- krwawieniem lub krwotokiem z uchyłków,
- przedziurawieniem ściany przewodu pokarmowego,
- ropniem jamy brzusznej,
- niedrożnością przewodu pokarmowego.
Objawy mogą wynikać z samej obecności uchyłków, ale także z utrzymującego się stanu zapalnego.
Uchyłki jelita grubego: diagnozowanie
Uchyłki można zdiagnozować podczas badania endoskopowego: kolonoskopii (przeciwwskazana u osób z podejrzeniem zapalenia uchyłków), a także podczas badań obrazowych jelit, takich jak wlew kontrastowy, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
Uchyłki jelita grubego: leczenie
Leczenie niepowikłanej choroby uchyłkowej jelita grubego polega przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych, wprowadzeniu odpowiedniej diety, przede wszystkim zwiększeniu ilości błonnika w diecie i ilości spożywanych płynów. Stosuje się również leczenie farmakologiczne, głównie leki rozkurczowe, czasami antybiotyki.
Zapalenie uchyłków może być leczone szpitalnie leżeniem w łóżku, ścisłą dietą, odpowiednim nawodnieniem i antybiotykami. Inne powikłanie wymagają niestety leczenia operacyjnego. Wskazaniem do operacji jest również nawracanie uchyłków, nawet bez dodatkowych powikłań.
Uchyłków nie da się wyleczyć, nawet operacja nie daje 100 proc. szans na całkowite pozbycie się uchyłków. Leczenie nakierowane jest na minimalizowanie objawów, poprawę jakości życia, unikanie powikłań.
Uchyłki jelita grubego: profilaktyka
Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka powstawania uchyłków jelita grubego jest stosowanie od dziecka diety bogatoresztkowej.
Oceń artykuł