Zamknij

Stłuszczenie wątroby: alkoholowe i niealkoholowe. Objawy, leczenie

04.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 14:53

Stłuszczenie wątroby, czyli odkładanie się tłuszczu w komórkach tego narządu, to choroba, która bardzo często dotyka osoby pijące alkohol. Może również występować u chorych na cukrzycę, WZW typu C, u osób z nadwagą. Jest to często występująca choroba w krajach rozwiniętych. Rosnąca częstość jej występowania koreluje z pandemią otyłości, cukrzycy typu 2, nadużywaniem alkoholu.

Stłuszczenie wątroby u otyłego mężczyzny
fot. Shutterstock

Stłuszczenie wątroby to pojęcie określające nagromadzenie kropli tłuszczu w obrębie wątroby. To choroba, która polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Stłuszczenie dzieli się na alkoholowe i niealkoholowe.

Choroba ta nie jest groźna i zupełnie uleczalna. Jednak w przypadku zaniedbań, niepodjęcia odpowiedniego leczenia, stłuszczenie wątroby może prowadzić do groźnych powikłań, w tym do rozwoju zapalenia wątroby i marskości tego narządu. 

Tłuszczenie wątroby najczęściej obserwuje się w badaniach obrazowych jamy brzusznej (USG), zmianach w badaniach laboratoryjnych (zwiększenie objętości erytrocytów, podwyższenie aktywności GGTP). Stosunkowo rzadko wykonuje się biopsję wątroby.

Stłuszczenie wątroby: przyczyny

Główną przyczyną stłuszczenia wątroby jest spożywanie alkoholu (alkoholowe stłuszczenie). 

U osób niespożywających alkoholu przyczyną stłuszczenia może być wirusowe zapalenie wątroby typu C, zmiany metaboliczne, skłonności genetyczne, stosowanie niektórych leków, cukrzyca typu II, nadwaga, otyłość i niewłaściwa dieta.

Stłuszczenie wątroby: objawy

Stłuszczenie wątroby w początkowym okresie przebiega bezobjawowo. Później mogą wystąpić objawy, które przez chorych nie są kojarzone z chorobą wątroby.

Do objawów stłuszczenia wątroby zalicza się:

  • zmęczenie;
  • osłabienie;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • uczucie pełności w brzuchu;
  • zaburzenia snu.

Chory po pewnym czasie może także zacząć odczuwać uporczywy ból po prawej stronie nadbrzusza nasilający się przy pochylaniu. Ból związany jest z powiększeniem wątroby i uciskaniem przez nią innych narządów.

Stłuszczenie wątroby: leczenie

Stłuszczenie wątroby można całkowicie wyleczyć, ale by to osiągnąć, trzeba zmienić styl życia. 

W przypadku stłuszczenia alkoholowego należy całkowicie odstawić alkohol. W momencie zaprzestania picia alkoholu choroba cofa się po około 4-6 tygodniach, ale w przypadku ciągłego spożywania alkoholu postępuje, powodując u 35 proc. pacjentów zapalenie wątroby i marskość.

Stłuszczenie niealkoholowe leczy się w zależności od przyczyny. Podstawą jest leczenie choroby podstawowej, na przykład cukrzycy typu II, czy zapalenia wątroby. Inną kwestią jest zmiana diety, stylu życia, przyzwyczajeń. Osoby, które mają stłuszczoną wątrobę, powinny przejść na dietę, wprowadzić aktywność fizyczną, zwracać większą uwagę na to, jakie produkty spożywają. 

Warto wiedzieć

Jak zapobiegać stłuszczeniu wątroby?

Zapobieganie stłuszczeniu wątroby polega na utrzymywaniu prawidłowej masy ciała, stosowaniu zdrowej diety (niezbyt bogatej w tłuszcze), utrzymywaniu aktywności fizycznej. Warto również zrezygnować ze spożywania alkoholu lub spożywać trunki okazjonalnie i w niewielkich ilościach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.