Oceń
Stłuszczenie wątroby to pojęcie określające nagromadzenie kropli tłuszczu w obrębie wątroby. To choroba, która polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Stłuszczenie dzieli się na alkoholowe i niealkoholowe.
Choroba ta nie jest groźna i zupełnie uleczalna. Jednak w przypadku zaniedbań, niepodjęcia odpowiedniego leczenia, stłuszczenie wątroby może prowadzić do groźnych powikłań, w tym do rozwoju zapalenia wątroby i marskości tego narządu.
Tłuszczenie wątroby najczęściej obserwuje się w badaniach obrazowych jamy brzusznej (USG), zmianach w badaniach laboratoryjnych (zwiększenie objętości erytrocytów, podwyższenie aktywności GGTP). Stosunkowo rzadko wykonuje się biopsję wątroby.
Stłuszczenie wątroby: przyczyny
Główną przyczyną stłuszczenia wątroby jest spożywanie alkoholu (alkoholowe stłuszczenie).
U osób niespożywających alkoholu przyczyną stłuszczenia może być wirusowe zapalenie wątroby typu C, zmiany metaboliczne, skłonności genetyczne, stosowanie niektórych leków, cukrzyca typu II, nadwaga, otyłość i niewłaściwa dieta.
Stłuszczenie wątroby: objawy
Stłuszczenie wątroby w początkowym okresie przebiega bezobjawowo. Później mogą wystąpić objawy, które przez chorych nie są kojarzone z chorobą wątroby.
Do objawów stłuszczenia wątroby zalicza się:
- zmęczenie;
- osłabienie;
- ogólne złe samopoczucie;
- uczucie pełności w brzuchu;
- zaburzenia snu.
Chory po pewnym czasie może także zacząć odczuwać uporczywy ból po prawej stronie nadbrzusza nasilający się przy pochylaniu. Ból związany jest z powiększeniem wątroby i uciskaniem przez nią innych narządów.
Stłuszczenie wątroby: leczenie
Stłuszczenie wątroby można całkowicie wyleczyć, ale by to osiągnąć, trzeba zmienić styl życia.
W przypadku stłuszczenia alkoholowego należy całkowicie odstawić alkohol. W momencie zaprzestania picia alkoholu choroba cofa się po około 4-6 tygodniach, ale w przypadku ciągłego spożywania alkoholu postępuje, powodując u 35 proc. pacjentów zapalenie wątroby i marskość.
Stłuszczenie niealkoholowe leczy się w zależności od przyczyny. Podstawą jest leczenie choroby podstawowej, na przykład cukrzycy typu II, czy zapalenia wątroby. Inną kwestią jest zmiana diety, stylu życia, przyzwyczajeń. Osoby, które mają stłuszczoną wątrobę, powinny przejść na dietę, wprowadzić aktywność fizyczną, zwracać większą uwagę na to, jakie produkty spożywają.
Oceń artykuł