Zamknij

Problem z zaparciami? Kup sobie… podnóżek!

15.01.2019 08:01
Na zaparcia może pomóc korzystanie z podnóżka
fot. Shutterstock

Jeśli zmagasz się z uporczywymi zaparciami i nawracającymi hemoroidami, spróbuj zmienić postawę ciała w trakcie siedzenia na sedesie. Naukowcy przekonują, że korzystanie z podnóżka toaletowego ma sens.

Badacze z Ohio poprosili grupę młodych ludzi, żeby przez dwa tygodnie notowali, na jakie kłopoty napotykają w toalecie. Choć wszyscy ochotnicy deklarowali, że są zdrowi, znakomita większość z nich zgłaszała problemy z zaparciami, obecność krwi w stolcu oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Badanie wykazało skalę problemu, ale i pomogło znaleźć jego nietypowe rozwiązanie.

Sposób na zaparcia

Naukowcy z Ohio State University College of Medicine postanowili sprawdzić, co stoi za komercyjnym sukcesem „produktów do modyfikacji postawy defekacyjnej”, czyli popularnych podnóżków toaletowych. Poprosili 52 rezydentów medycznych, aby wraz ze swoimi partnerami życiowymi dokładnie obserwowali rytm wypróżniania i notowali, na jakie problemy napotykają w toalecie. Średnia wieku uczestników badania wynosiła 29 lat. Choć wszyscy deklarowali, że są zdrowi, znakomita większość z nich zgłaszała rozmaite kłopoty z wypróżnianiem.

Następnie rezydenci zostali wyposażeni w podnóżki toaletowe. Po dwóch tygodniach podzielili się swoimi obserwacjami. Analiza ponad tysiąca sesji wypróżnień wykazała, że 90 proc. osób, które korzystały z podnóżka, wkładało mniej wysiłku w oddanie stolca, a 71 proc. miała lepszą perystaltykę jelit. Mniej osób odczuwało też uczucie niepełnego wypróżnienia, a niemal 2/3 badanych zadeklarowało chęć korzystania z podnóżka w przyszłości. Toaletowy gadżet chwalili szczególnie mężczyźni. Wyniki badania opublikowano w Journal Clinical of Gastroenterology.

Podnóżek toaletowy – działanie

Zdaniem dr. Petera Stanicha, koordynatora badań z Ohio, toalety produkowane w krajach zachodnich toalet są źle zaprojektowane, ponieważ wymuszają kąt 90 stopni pomiędzy tułowiem a udami. „W drodze od jelita do odbytu znajduje się pewien zakręt, a kucanie pomaga go wyprostować” – tłumaczył ekspert w time.com.

Dr Stanich twierdzi, że podnóżki toaletowe mogą stanowić rozwiązanie dla tych, którzy zmagają się z problemami z oddawaniem stolca, takimi jak przewlekłe zaparcia i zespół jelita drażliwego, mogą również zmniejszyć ryzyko problemów związanych z wysiłkiem, takich jak hemoroidy. Podkreśla jednak, że ludzie z problemami żołądkowo-jelitowymi powinni bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne problemy medyczne.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: time.com

-------------------------------- 

zdrowie.radiozet.pl/ka