Zamknij

Skaza białkowa, czyli uczulenie na krowie mleko

27.12.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 06:54

Skaza białkowa to potoczna nazwa uczulenia na białko mleka krowiego i jaja kurzego. Uczulenie powoduje objawy skórne (zapalenie skóry) głównie u małych dzieci, do 3. roku życia. Leczenie skazy białkowej polega głównie na eliminacji alergenów z diety dziecka. Pocieszające jest to, ze większość dzieci ,,wyrasta'' z uczulenie i w późniejszym wieku może spożywać mleko i wyroby z mleka krowiego.

Uczulenie na mleko krowie nazywane jest skazą białkową
fot. Shutterstock

Skaza białkowa to uczulenie na białka mleka krowiego, pochodzące ze spożywanych produktów mlecznych. Ta przypadłość dotyczy głównie małych dzieci. Szacuje się, że od 2 do 3 proc. dzieci w wieku wczesnodziecięcym (do 3. roku życia) ma objawy uczulenia na krowie mleko.

Eksperci przekonują, że alergie pokarmowe u dzieci występują rzadziej, niż się powszechnie uważa. Większość dzieci ma także szansę ,,wyrosnąć'' z alergii, czyli nabyć tolerancję na pierwotnie szkodliwy pokarm. 

Objawy skazy białkowej

Symptomem skazy białkowej u dzieci są najczęściej zmiany alergiczno-atopowe na skórze. 

Najczęstszym objawem jest wysypka w postaci drobnych grudek z zaczerwienieniem skóry i obszarami suchej, szorstkiej skóry, pojawiających się początkowo na policzkach i za uszami. Przy nasilaniu się reakcji alergicznej zmiany skórne obejmują także okolicę szyi, tułowia, występując na rękach i nogach, zwłaszcza w zgięciach łokciowych i kolanowych. Takie zmiany nazywa się atopowym zapaleniem skóry.

Jednak objawy uczulenia nie zawsze ukazują się na skórze. Małe dziecko może mieć objawy często mylone z infekcją, zwłaszcza niekończący się katar, kaszel, nieżyty gardła, oskrzeli (przebiegające bez gorączki), bardzo częste zapalenia ucha.

Mogą także pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego: kolki, ulewanie, wymioty, zaparcia czy biegunki. Dziecko może mieć także gorszy apetyt i słabiej przybierać na wadze. W stolcu może się pojawić śluz lub krew.

Objawy alergii mogą wystąpić tuż po zjedzeniu nieodpowiedniego pokarmu lub kilka, kilkanaście godzin później.

Leczenie skazy białkowej

W przypadku reakcji alergicznej wywołanej białkami mleka krowiego z diety dziecka powinno się wyeliminować mleko i produkty mleczne. Należy je zastąpić mieszanką mlekozastępczą (hydrolizatem kazeiny lub białek serwatkowych), którą cechują obniżone zdolności do alergizacji organizmu dziecka. 

Niektóre dzieci z alergią na białka mleka krowiego leczone tego typu mieszankami, ze względu na utrzymujące się objawy uczulenia, wymagają zastosowania tak zwanej mieszanki elementarnej, w której całkowita frakcja białka mleka krowiego została zastąpiona syntetycznymi aminokwasami.

Warto wiedzieć, że mieszanki mlekozastępcze umieszczone w aktualnym wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych ministra zdrowia są refundowane, o ile są zalecone przez lekarza.

Zapobieganie skazie białkowej

Karmienie piersią (naturalne) uważa się za działanie zapobiegające skazie białkowej. Pokarm matki zawiera najłatwiej przyswajalne i niealergizujące białko, swoiste dla gatunku ludzkiego, a proporcje zawartych w nich innych składników odżywczych: węglowodanów tłuszczów, soli mineralnych są optymalne dla rozwoju niemowlęcia.

Podanie mleka modyfikowanego (mieszanki) powoduje, że układ immunologiczny niemowlęcia styka się z obcogatunkowym białkiem zwierzęcym o wysokiej koncentracji. Dla niektórych niemowląt karmionych taką mieszanką mleczną białko to staje się powodem uczulenia, a następnie rozwoju reakcji alergicznej.

Źródło: zdrowie.pap.pl