Oceń
Skaza białkowa to uczulenie na białka mleka krowiego, pochodzące ze spożywanych produktów mlecznych. Ta przypadłość dotyczy głównie małych dzieci. Szacuje się, że od 2 do 3 proc. dzieci w wieku wczesnodziecięcym (do 3. roku życia) ma objawy uczulenia na krowie mleko.
Eksperci przekonują, że alergie pokarmowe u dzieci występują rzadziej, niż się powszechnie uważa. Większość dzieci ma także szansę ,,wyrosnąć'' z alergii, czyli nabyć tolerancję na pierwotnie szkodliwy pokarm.
Objawy skazy białkowej
Symptomem skazy białkowej u dzieci są najczęściej zmiany alergiczno-atopowe na skórze.
Najczęstszym objawem jest wysypka w postaci drobnych grudek z zaczerwienieniem skóry i obszarami suchej, szorstkiej skóry, pojawiających się początkowo na policzkach i za uszami. Przy nasilaniu się reakcji alergicznej zmiany skórne obejmują także okolicę szyi, tułowia, występując na rękach i nogach, zwłaszcza w zgięciach łokciowych i kolanowych. Takie zmiany nazywa się atopowym zapaleniem skóry.
Jednak objawy uczulenia nie zawsze ukazują się na skórze. Małe dziecko może mieć objawy często mylone z infekcją, zwłaszcza niekończący się katar, kaszel, nieżyty gardła, oskrzeli (przebiegające bez gorączki), bardzo częste zapalenia ucha.
Mogą także pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego: kolki, ulewanie, wymioty, zaparcia czy biegunki. Dziecko może mieć także gorszy apetyt i słabiej przybierać na wadze. W stolcu może się pojawić śluz lub krew.
Objawy alergii mogą wystąpić tuż po zjedzeniu nieodpowiedniego pokarmu lub kilka, kilkanaście godzin później.
Leczenie skazy białkowej
W przypadku reakcji alergicznej wywołanej białkami mleka krowiego z diety dziecka powinno się wyeliminować mleko i produkty mleczne. Należy je zastąpić mieszanką mlekozastępczą (hydrolizatem kazeiny lub białek serwatkowych), którą cechują obniżone zdolności do alergizacji organizmu dziecka.
Niektóre dzieci z alergią na białka mleka krowiego leczone tego typu mieszankami, ze względu na utrzymujące się objawy uczulenia, wymagają zastosowania tak zwanej mieszanki elementarnej, w której całkowita frakcja białka mleka krowiego została zastąpiona syntetycznymi aminokwasami.
Warto wiedzieć, że mieszanki mlekozastępcze umieszczone w aktualnym wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych ministra zdrowia są refundowane, o ile są zalecone przez lekarza.
Zapobieganie skazie białkowej
Karmienie piersią (naturalne) uważa się za działanie zapobiegające skazie białkowej. Pokarm matki zawiera najłatwiej przyswajalne i niealergizujące białko, swoiste dla gatunku ludzkiego, a proporcje zawartych w nich innych składników odżywczych: węglowodanów tłuszczów, soli mineralnych są optymalne dla rozwoju niemowlęcia.
Podanie mleka modyfikowanego (mieszanki) powoduje, że układ immunologiczny niemowlęcia styka się z obcogatunkowym białkiem zwierzęcym o wysokiej koncentracji. Dla niektórych niemowląt karmionych taką mieszanką mleczną białko to staje się powodem uczulenia, a następnie rozwoju reakcji alergicznej.
Źródło: zdrowie.pap.pl
Oceń artykuł