Zamknij

Ryan Reynolds przegrał zakład i poddał się kolonoskopii przed kamerami

15.09.2022 10:46

Aktor Ryan Reynolds znany m.in. z roli w filmie Deadpool poddał się kolonoskopii w celu podniesienie świadomości na temat raka jelita grubego. Podczas procedury u aktora wykryto polipa. Cały materiał opublikowano w serwisie YouTube.

Ryan Reynolds/YouTube
fot. Ryan Reynolds/YouTube

- To prosty krok, który może dosłownie, i mam na myśli dosłownie, uratować ci życie – powiedział Ryan Reynolds. Film powstał we współpracy z organizacjami Lead from Behind i Colorectal Cancer Alliance.

Po 30-minutowym badaniu Reynolds został poinformowany przez swojego lekarza, że wykryto "niezwykle subtelny polip", czyli uwypuklenie błony śluzowej ponad powierzchnię, skierowane w stronę światła jelita - do jego wnętrza. To łagodny nowotwór, który rozpoznaje się u 20-40 proc. osób, u których przeprowadzano kolonoskopię. Niektóre rodzaje polipów mogą przekształcić się w raka, więc zaleca się ich usunięcie. Małe polipy usuwa się podczas kolonoskopii (endoskopii), duże podczas operacji.

Badaniu poddał się również inny aktor, Rob McElhenney, który w żartobliwy sposób stwierdził, że pomysł z kolonoskopią był wynikiem zakładu. Panowie mieli się założyć, że jeśli McElhenney nauczy się walijskiego, to Reynolds podda się kolonoskopii przed kamerami. Tak się stało. Po wygłoszeniu jednej sentencji po walijsku stało się jasne, że Reynoldsa czeka badanie. Ponieważ aktorzy mają po 45 lat, uznali, że to idealny moment, by poddać się profilaktycznej kolonoskopii.

Kolonoskopia to badanie endoskopowe okrężnicy — dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiej rurki zakończonej kamerą i źródłem światła, a także kanałem dla dodatkowych narzędzi służących do ewentualnego pobrania wycinków do badania histopatologicznego czy mikrobiologicznego. 

To badanie nieprzyjemne i mało komfortowe, dlatego przed zabiegiem pacjent otrzymuje leki uspokajające i znieczulenie. W przypadku dzieci stosuje się znieczulenie ogólne. W trakcie badani może być odczuwalne parcie na jelito. 

Dzięki kolonoskopii można wykryć nadżerki, owrzodzenia, nowotwory jelita grubego, polipy, zapalenie błony śluzowej.

Wskazaniem do wykonania kolonoskopii są przede wszystkim: 

  • podejrzenie raka jelita grubego,
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza o niewyjaśnionej przyczynie,
  • nieuzasadniona, szybka utrata masy ciała,
  • nasilona biegunka o nieznanej przyczynie,
  • biegunki i zaparcia występujące naprzemiennie,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.