Zamknij

Problemy z wypróżnianiem mogą być objawem endometriozy

31.08.2022
Aktualizacja: 31.08.2022 15:25
Ból brzucha endometrioza
fot. Shutterstock

Bóle podczas wypróżniania, częste zaparcia, a także nagłe biegunki w czasie menstruacji - tego typu problemy z wypróżnianiem mogą wskazywać na endometriozę. Ta przewlekła choroba kojarzona jest głównie z bólem menstruacyjnym i problemami z płodnością. Jednak endometrioza może też rozwijać się w przewodzie pokarmowym. Sprawdź, na jakie objaw zwrócić uwagę.

  1. Problemy z wypróżnianiem a endometrioza
  2. Badania wykrywające endometriozę przewodu pokarmowego

Endometrioza to przewlekła choroba ginekologiczna, która charakteryzuje się obecnością ektopowych wszczepów endometrium macicy poza prawidłową warstwą błony śluzowej macicy. Uważa się, że za rozwój endometriozy może odpowiadać tzw. menstruacja wsteczna, czyli cofanie się krwi miesiączkowej przez jajowody, z następowym wszczepianiem się komórek endometrialnych w otrzewną. Inna teoria zakłada rozprzestrzenianie się komórek endometrium drogą naczyń krwionośnych i chłonnych.

Najczęstszą lokalizacją endometriozy jest otrzewna miednicy, jajniki oraz przegroda odbytniczo‑pochwowa. Zdarza się jednak, że komórki endometrialne wszczepią się w przewodzie pokarmowym. Endometrioza przewodu pokarmowego jest często mylona z zapaleniem uchyłków jelita grubego, zapaleniem wyrostka robaczkowego, zapaleniem jelit, a nawet nowotworem jelita grubego. Endometrioza zlokalizowana w jelitach (cienkim i grubym) daje objawy ze strony jamy brzusznej i powoduje problemy z wypróżnianiem. 

Problemy z wypróżnianiem a endometrioza

Zazwyczaj podczas menstruacji nasilają się problemy z wypróżnianiem i jest to związane ze zmianami stężenia hormonów. Podczas miesiączki mogą pojawić się skurczowe bóle brzucha i biegunka, przed miesiączką często występują zaparcia. Tego typu problemy dotyczą wielu zdrowych kobiet. Jeśli problemy z wypróżnianiem występują bez względu na menstruację lub nasilają się znacznie podczas miesiączki i towarzyszą temu objawy ginekologiczne, takie jak silne bóle, obfite krwawienia, to warto wykonać badania pod kątem endometriozy i chorób zapalnych jelit.

Gdy endometrium zagnieździ się w jelicie, powoduje to powstanie w nim zrostu, przerastanie śluzówki jelita i jej zaciąganie. Zmniejsza to średnicę jelita i powoduje bolesne zaparcia i inne nieprzyjemne objawy związane z wypróżnianiem. Objawy endometriozy jelitowej (przewodu pokarmowego) występują w trakcie miesiączki, ale także i niezależnie od niej.

Najczęściej występują:

  • ból w jamie brzusznej i miednicy,
  • zaburzenia rytmu wypróżnień występujące pod postacią zaparć i biegunek,
  • bolesne parcie na stolec i skurcze jelit,
  • krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Powikłaniem endometriozy przewodu pokarmowego mogą być również przetoki i ropnie.

Badania wykrywające endometriozę przewodu pokarmowego

Endometriozę przewodu pokarmowego potwierdza się podczas badania USG, kolonoskopii, a nawet tomografii komputerowej. Zakres badań uzależniony jest od umiejscowienia ognisk endometriozy. Po wstępnym ustaleniu obecności ognisk endometriozy konieczna jest laparoskopia. Leczenie endometriozy polega na przyjmowaniu leków hormonalnych i zabiegach operacyjnych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gastroenterologia-praktyczna.pl, Medycyna Praktyczna (mp.pl)