Zamknij

Polipy jelita grubego: przyczyny, objawy, leczenie polipów

03.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 14:57

Polipy jelita grubego to uwypuklenia błony śluzowej jelita, które znajdują się w jego wnętrzu. Mogą mieć różne rozmiary i wywoływać różne objawy. Choć zazwyczaj są to zmiany łagodne, to niektóre polipy mogą przechodzić w raka jelita, dlatego wszystkie zmiany profilaktycznie się usuwa. Dowiedz się, na czym polega diagnozowanie i leczenie polipów.

Ból jelita grubego
fot. Shutterstock

Polipy jelita grubego to uwypuklenia błony śluzowej ponad powierzchnię skierowane w stronę światła jelita, czyli do jego wnętrza. Polipy to nowotwory łagodne, które rozpoznaje się u 20-40 proc. osób, u których przeprowadzano kolonoskopię. 

Ze względu na kształt polipy jelita grubego dzieli się na siedzące i uszypułowane. Natomiast ze względu na budowę histologiczną polipy dzieli się na:

  • Polipy gruczolakowe: są to polipy niezłośliwe, które jednak mają zdolność przemiany w postać złośliwą do raka jelita grubego. 
  • Polipy hiperplastyczne: częściej rozwijają się w odbytnicy. Mogą powstawać w  odpowiedzi na zmiany zapalne, metaboliczne i niedokrwienne w nabłonku jelitowym. Ryzyko rozwoju raka nie jest tak duże, jak w przypadku polipów gruczolakowych, ale usuwa się je profilaktycznie.
  • Polipy hamartomatyczne: występują często w zespołach uwarunkowanych genetycznie.
  • Polipy rzekome: inaczej pseudopolipy, powstają w wyniku zniszczenia błony śluzowej przez proces chorobowy, na przykład w wyniku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. 
  • Polipy młodzieńcze: są najczęstszą przyczyną krwawień u dzieci oraz młodzieży, należą do zmian nienowotworowych. 

Ważnym aspektem, który lekarz musi brać pod uwagę, jest polipowatość rodzinna. To choroba uwarunkowana genetycznie, odpowiadająca za mniej niż 1 proc. zachorowań na raka jelita grubego. Klasyczna postać choroby objawia się obecnością co najmniej 100 polipów w obrębie jelita grubego, w jej przebiegu występują również polipy w innych częściach przewodu pokarmowego i szczególne objawy pozajelitowe. Polipy pojawiają się już w wieku dziecięcym lub młodzieńczym, a naturalny przebieg choroby prowadzi do rozwoju raka jelita grubego w młodym wieku.

Polipy jelita grubego: przyczyny

Wyróżnia się kilka czynników, które zwiększają ryzyko powstawania polipów jelita grubego. Do czynników ryzyka polipów jelita grubego zalicza się: wiek (częściej występują u osób powyżej 50. roku życia), nadwagę, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, występowanie polipów w rodzinie. 

Polipy jelita grubego: objawy

Większość polipów, szczególnie te małe, nie daje żadnych objawów i jest wykrywana przypadkowo podczas kolonoskopii. Dlatego zaleca się wykonywanie badania profilaktycznie.

Większe polipy mogą powodować krwawienie, zmianę rytmu wypróżnień, zaparcia, biegunki (często z domieszką krwi lub śluzu), parcie na stolec, niedokrwistość, bóle brzucha.

Polipy jelita grubego: diagnozowanie

Polipy jelita grubego rozpoznaje się podczas kolonoskopii. Badanie to polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego giętkiego wziernika zakończonego kamerą, źródłem światła i specjalnymi szczypczykami. Kolonoskopia pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego. Jeśli polipy zostaną rozpoznane, za pomocą specjalnego narzędzia można je usunąć.

Polipy jelita grubego: leczenie

Z powodu ryzyka rozwoju raka jelita grubego na podłożu polipów gruczolakowych, każdy polip powinien zostać usunięty w całości w trakcie badania endoskopowego.

W przypadku niektórych dużych, nieuszypułowanych zmian polipowatych usuwa się je etapowo w kilku sesjach endoskopowych. Polipy, których nie można usunąć metodą endoskopową, kwalifikują się do leczenia operacyjnego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pkk.org.pl