Zamknij

Polekowe uszkodzenie wątroby: przyczyny, objawy, leczenie

03.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 17:37

Regularnie przyjmujesz leki? To może poważnie obciążać wątrobę. Polekowe uszkodzenie wątroby może być wynikiem niepożądanej reakcji organizmu na lek, alergii lub zatrucia zbyt wysoką dawką leku. Może prowadzić do niewydolności tego narządu.

Polekowe uszkodzenie wątroby
fot. Shutterstock

Polekowe uszkodzenie wątroby to uszkodzenie tego organu lub zaburzenie jego czynności spowodowane przez leki. Toksyczne uszkodzenie wątroby może powodować ponad 800 leków.

Działanie toksyczne leku na wątrobę może wystąpić po zatruciu w wyniku zażycia zbyt dużej dawki leku lub jako działanie niepożądane leku, a także w wyniku alergii na przyjętą substancję.

Wątroba pełni decydującą funkcję w metabolizmie leków, dlatego organ cierpi najbardziej w wyniku przyjmowania toksycznych dla organizmu substancji. Najczęstszą przyczyną polekowego uszkodzenia wątroby są antybiotyki lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a także paracetamol.

Polekowe uszkodzenie wątroby: objawy

Polekowe uszkodzenie wątroby będące wynikiem alergii na lek objawia się zwykle w ciągu 5-90 dni od przyjęcia ostatniej dawki leku. Co ciekawe, polekowe uszkodzenie wątroby może także wystąpić z opóźnieniem do jednego roku i może przebiegać z przewlekłym utrudnieniem odpływu żółci. 

Polekowe uszkodzenie wątroby może się objawiać jako:

Polekowe uszkodzenie wątroby: badania

Rozpoznanie polekowego zapalenia wątroby następuje po wywiadzie z pacjentem, podczas którego lekarz ustala, jakie leki i w jakich dawkach przyjmuje pacjent, a także po wykluczeniu wirusowego zapalenia wątroby, autoimmunologicznego zapalenia wątroby i nadużywania alkoholu. 

W celu zdiagnozowania uszkodzeń wątroby wykonuje się badania z krwi, rzadziej biopsję wątroby.

ZOBACZ: Próby wątrobowe sprawdzają stan wątroby. Jak odczytać wynik badania? 

Polekowe uszkodzenie wątroby: leczenie

Podstawą leczenia polekowego zapalenia wątroby jest odstawienie przyjmowanych dotychczas leków, które przyczyniły się do rozwoju zapalenia.

W łagodnych przypadkach zapalenia wątroby stosuje się preparaty o działaniu ochronnym na wątrobę. Poważne uszkodzenia wątroby przebiegające pod postacią ostrej niewydolności wątroby mogą wymagać przeszczepienia narządu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.