Zamknij

Pierwsze objawy marskości wątroby. Na co zwrócić uwagę?

20.06.2022
Aktualizacja: 20.06.2022 16:50

Zmęczenie, bezsenność, utrata apetytu, zwdęcia - te niepozorne objawy mogą wskazywać na problemy z wątrobą. Choć marskość wątroby trudno wykryć na wczesnym etapie, to warto wiedzieć, na jakie symptomy zwrócić uwagę. Co powinno niepokoić? Zobacz LISTĘ objawów.

Objawy marskości wątroby
fot. Shutterstock
 1. Pierwsze objawy choroby marskości wątroby. Na co zwrócić uwagę?
 2. Rozpoznanie objawów marskości wątroby. Co dalej?

Marskość wątroby to postępujące włóknienie miąższu wątroby prowadzące do niszczenia jego struktury. W przypadku marskości wątroby włóknienie osiąga tak duże natężenie, że dochodzi do całkowitego zatarcia struktury anatomicznej narządu. W przebiegu choroby dochodzi do martwicy komórek wątrobowych i postępującej utraty czynnego miąższu, a ostatecznie do jawnych klinicznie zaburzeń czynności wątroby.

Marskość wątroby jest końcowym stadium wielu przewlekłych chorób tego narządu. Może być powodowana przez nadużywanie alkoholu, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, niektóre wrodzone i nabyte choroby metaboliczne (w tym cukrzycę, otyłość, stłuszczeniowe zapalenie wątroby), przewlekłe choroby dróg żółciowych, choroby z autoagresji, a także przewlekłe stosowanie niektórych leków.

Choć marskość wątroby może przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo, to warto zachować czujność i zwrócić uwagę na konkretne symptomy, które mogą wskazywać na problemy z wątrobą. Wczesne wykrycie choroby umożliwia podjęcie odpowiedniego leczenia i unikniecie groźnych powikłań, a nawet śmierci.

Pierwsze objawy choroby marskości wątroby. Na co zwrócić uwagę?

Na wczesnych etapach choroby jej rozpoznanie jest bardzo trudne. Długo ma ona przebieg bezobjawowy. Istnieje jednak kilka symptomów, które mogą nasuwać podejrzenie marskości wątroby. Wszelkie niepokojące objawy powinny być konsultowane z lekarzem. Bez wykonania odpowiednich badań niemożliwe jest potwierdzenie choroby wątroby.

Marskość wątroby przez wiele lat rozwija się w ukryciu, nie powodując żadnych dolegliwości. Rozpoznanie choroby w tej fazie jest zazwyczaj przypadkowe.

Po pewnym czasie zaczynają pojawiać się objawy związane z przewlekłą chorobą wątroby, takie jak:

 • uczucie zmęczenia,
 • gorsza tolerancja wysiłku,
 • zmniejszenie apetytu,
 • wzdęcia i uczucie ciężaru w nadbrzuszu po posiłkach,
 • częste odbijanie,
 • bezsenność,
 • świąd skóry.

Pełne objawy marskości wątroby pojawiają się wtedy, gdy zmniejsza się objętości czynnego miąższu wątroby i nie jest ona już w stanie pełnić funkcji metabolicznych i detoksykacyjnych, oraz  gdy narastają zaburzenia krążeniowe w dorzeczu żyły wrotnej (nadciśnienie wrotne). W zaawansowanym stadium choroby występują takie objawy, jak: żółtaczka, niezamierzona i szybka utrata masy ciała, nienaturalnie szybkie powiększanie się obwodu brzucha, często połączone z gwałtownym przybieraniem wadze masy ciała, obrzęki podudzi, zaburzenia miesiączkowania u młodych kobiet, zaburzenia potencji u mężczyzn, objawy skazy krwotocznej w postaci wybroczyn, wylewów podskórnych, krwawień z nosa, dziąseł czy dróg rodnych, zmiany na skórze łączone z chorobami wątrobowymi, uporczywy świąd skóry.

Rozpoznanie objawów marskości wątroby. Co dalej?

Objawy mogące wskazywać na chorobę wątroby powinny w każdym przypadku skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza POZ, który zleci odpowiednie badania i przekieruje do specjalisty.

Badania, które może zlecić lekarz:

 • badania krwi (aktywność enzymów wątrobowych, stężenie białka, parametry układu krzepnięcia, stężenie bilirubiny),
 • USG,
 • endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • biopsja wątroby z badaniem histopatologicznym.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), podyplomie.pl