Zamknij

Pierwsze objawy jelita drażliwego. Od czego się zaczyna IBS?

28.04.2022
Aktualizacja: 28.04.2022 15:05

Czujesz potrzebę wypróżnienia po posiłku? Masz częste bóle w dolnej części brzucha? Od dawna masz biegunki/zaparcia i nie wypróżniasz się "normalnie"? Możesz mieć zespół jelita drażliwego. To przewlekła, uprzykrzająca życie choroba, którą należy szybko zdiagnozować i odpowiednio leczyć. Jak rozpoznać wczesne objawy IBS? WYJAŚNIAMY.

Ból brzuch
fot. Shutterstcok
  1. Pierwsze objawy jelita drażliwego. Od czego się zaczyna?
  2. Rozpoznanie jelita drażliwego. Jakie badania wykonać?

Zespół jelita drażliwego (IBS - irritable bowel syndrome) zaliczany jest do chorób czynnościowych jelit. IBS jest częstą i nawracającą chorobą, która pomimo dobrego rokowania istotnie pogarsza jakość życia dotkniętych nią osób. Przyczyna choroby jest złożona i nie do końca wyjaśniona.

Rozpoznanie choroby na wczesnym etapie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i zmodyfikowanie diety, co hamuje rozwój choroby i podnosi komfort życia. Jak rozpoznać pierwsze objawy zespołu jelita drażliwego? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.  

Pierwsze objawy jelita drażliwego. Od czego się zaczyna?

IBS charakteryzuje się nawracającymi bólami brzucha związanymi z defekacją, zmianą rytmu wypróżnień i/lub zmianą konsystencji stolca. Podstawowym objawem zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha stały, lub nawracający, występujący najczęściej w jego dolnej części po lewej stronie. Ból brzucha może być ostry lub skurczowy, często występuje przed lub po wypróżnieniu, lub po posiłku.

Na wczesnym etapie choroby występują też:

  • wzdęcia brzucha (nawet po niewielkim posiłku, wypiciu napoju),
  • zaparcia i konieczność silnego parcia (twardy stolec w postaci bryłek),
  • potrzeba szybkiego wypróżnienia po posiłku/w stresie (uczucie parcia),
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • biegunki (stolce wodniste lub półpłynne),
  • naprzemienne występowanie zaparć i biegunek (brak "normalnych" stolców),
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • częste oddawanie moczu.

Wymienione wyżej objawy są wskazaniem do wizyty u lekarza. Zespół jelita drażliwego wymaga leczenia (często również leczenia psychologicznego) i stosowania odpowiedniej diety, w przeciwnym razie objawy będą się zaostrzać i obniżać komfort życia. Uporczywe biegunki i bóle brzucha uniemożliwiają niektórym chorym spożywanie posiłków "na mieście", w restauracjach, u znajomych. Bóle zatrzymują często w domu, wymuszając rezygnację z życia zawodowego i towarzyskiego. Nawracające dolegliwości wywołują zaburzenia nastroju, lęki, stany depresyjne.

Rozpoznanie jelita drażliwego. Jakie badania wykonać?

Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego opiera się na: dokładnym wywiadzie dotyczącym przebiegu dolegliwości, charakteru objawów i ich nasilenia, związku z określonymi sytuacjami (np. stresem, posiłkiem), chorób jelita występujących w rodzinie, a także badaniu pacjenta. W przypadku podejrzenia zespołu jelita drażliwego, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak: morfologia krwi, CRP (i/lub kalprotektyny bądź laktoferyny w kale), badanie hormonów tarczycy, badania krwi w kierunku celiakii, test oddechowy w kierunku zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, test tolerancji laktozy lub 2-tygodniowa próba stosowania diety bezlaktozowej. U niektórych osób konieczne może okazać się wykonanie kolonoskopii, a także gastroskopii.

Ważnymi cechami niezbędnymi do rozpoznania zespołu jelita drażliwego są: przewlekłość (początek objawów od co najmniej sześciu miesięcy), aktywność choroby (występowanie objawów w ciągu ostatnich trzech miesięcy), częstotliwość (objawy co najmniej raz w tygodniu) oraz niewystępowanie innych schorzeń, które mogłyby wywoływać objawy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl, "Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych" autorstwa Krystiana Adrycha z Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii, Gdański Uniwersytet Medyczny