Zamknij

Testosteron pomocny w leczeniu otyłości u mężczyzn. Może zastąpić operację

22.09.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 15:00

Okazuje się, że zastrzyki z testosteronem mogą być nowatorskim sposobem leczenia otyłości u mężczyzn. Najnowsze wyniki badań pokazują, że długoterminowa terapia testosteronem może być porównywalna z operacją odchudzania, z mniejszym ryzykiem powikłań.

Otyłość brzuszna: nowy pomysł leczenia.
fot. Shutterstock
  • Długotrwałe leczenie testosteronem może pomóc w leczeniu otyłości u mężczyzn. Zmniejsza to masę ciała średnio o 20%.

W 2025 r. aż 2,7 mld ludzi, czyli co czwarta osoba na świecie, może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. W Polsce nadwagę lub otyłość ma już 64% mężczyzn i 49% kobiet. Według najnowszych doniesień zastosowanie terapii testosteronem w leczeniu otyłości u mężczyzn może zastąpić nawet operację. 

Leczenie otyłości: są nowe pomysły

Otyłość jest złożonym problemem zarówno z przyczyn medycznych, jak i społecznych.  Utrata wagi jest wyzwaniem dla wielu osób. Naukowcy szukają nowych strategii, które pomogą w leczeniu otyłości - poza zwykłym zmniejszeniem kalorii.

Dane zaprezentowane niedawno na Europejskim i Międzynarodowym Kongresie otyłości przemawiają za zastosowaniem terapii testosteronem w leczeniu otyłości u mężczyzn.

Firma farmaceutyczna Bayer i Gulf Medical University w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kierowały badaniami, korzystając z danych zebranych w ciągu 11 lat. Naukowcy zgromadzili je od 471 mężczyzn z funkcjonalnym hipogonadyzmem lub niską produkcją testosteronu i otyłością.

Około 58% mężczyzn otrzymywało zastrzyk testosteronu co 3 miesiące przez cały czas trwania badania, podczas gdy pozostali nie zdecydowali się na leczenie i dlatego funkcjonowali  jako grupa kontrolna. Średni wiek uczestników to 61,57 lat.

Jakie były efekty po zastosowaniu testosteronu? Mężczyźni, którzy otrzymywali testosteron:

  • stracili średnio 23 kilogramy – równowartość 20% masy ciała, nieleczeni przybierali średnio 6 kg;
  • wskaźnik masy ciała (BMI) odpowiednio zmniejszył się o średnio 7,6 punktu u osób, które otrzymały terapię testosteronem, w porównaniu ze wzrostem o 2 punkty w grupie kontrolnej;
  • obwód talii zmniejszył się średnio o 13 cm w grupie leczonej w porównaniu z 7 cm wzrostem w grupie kontrolnej;
  • mężczyźni leczeni testosteronem mieli również mniej tłuszczu wewnętrznego (trzewnego) pod koniec okresu badania;
  • wykazywali mniejsze ryzyko chorób układu krążenia niż ci, którzy nie byli leczeni testosteronem.

Ważne jest również to, że gdy ponad 20% grupy kontrolnej rozwinęło cukrzycę typu 2 w okresie badania, u nikogo z grupy leczonej nie wystąpiła choroba.

Komentując wyniki, Farid Saad, konsultant ds. medycyny i andrologii z firmy farmaceutycznej Bayer powiedział: „Długotrwała terapia testosteronem u mężczyzn z hipogonadyzmem skutkowała głęboką i trwałą utratą wagi, która mogła przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności i chorób sercowo-naczyniowych”.

Naukowcy przedstawili również dane dotyczące mężczyzn, którzy kwalifikowali się do operacji bariatrycznej, czyli chirurgicznego leczenie otyłości, które obejmuje operację opaski żołądkowej, bajpasu żołądka i operacji rękawa żołądka. Chociaż chirurgia bariatryczna jest sprawdzonym sposobem na zmniejszenie masy ciała, istnieje poważne ryzyko związane z operacją, która nie zawsze daje pozytywne rezultaty.

W tej części badania wzięło udział 76 mężczyzn z otyłością 3. klasy (BMI 40 lub więcej). Spośród nich 59 otrzymało leczenie testosteronem i straciło średnio 30 kg. BMI mężczyzn również zmniejszyło się średnio o 10 punktów.

Wyniki te sugerują, że terapia testosteronem może być tak samo skuteczna jak operacja utraty wagi, ale bez ryzyka poważnych powikłań. „Uważamy, że terapia testosteronem powinna być omawiana z pacjentami jako alternatywa dla operacji i powinna być rozważana w przypadku mężczyzn, którzy nie mogą poddać się operacji” – podkreśla Farid Saad.

Otyłość: skutki

Nieleczona otyłość prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory. Niedawne ustalenia, że otyłość może również pogorszyć wyniki w przypadku COVID-19 , zachęciły niektóre rządy do stworzenia zupełnie nowych strategii zdrowia publicznego, aby zachęcić ludzi do utraty wagi.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl; medicalnewstoday.com