Zamknij

Odbijanie zgniłym jajkiem może być objawem poważnej choroby. O czym świadczy?

27.09.2022
Aktualizacja: 27.09.2022 16:05

Powody nieświeżego oddechu mogą być całkiem błahe, ale jeśli podczas odbijania powietrza czujesz zapach zgniłego jajka, lepiej się tym na serio zainteresować. Taki zapach może świadczyć o niebezpiecznej chorobie układu pokarmowego.

Odbijanie zgniłym jajkiem to poważny objaw
fot. Schutterstock

Nieświeży oddech to częsta przypadłość – najczęściej jego powodem jest jedzenie produktów o silnym zapachu, choć przyczyną mogą być też choroby dziąseł. Zapach, który wydobywa się z ust, może też być jednak objawem choroby, która wymaga leczenia. Tak właśnie może być, jeśli podczas odbijania czujesz zapach nieświeżego jajka, czyli siarkowodoru.

O czym może świadczyć siarkowy zapach z ust?

Samo odbijanie (bekanie) nie jest szkodliwe i służy usuwaniu nadmiaru powietrza z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dostaje się ono tam zwykle przez usta podczas jedzenia. Mogą je też produkować bakterie jelitowe podczas rozkładania pokarmu.

To, co powinno zaniepokoić, to zapach siarkowodoru, który wydobywa się z ust podczas odbijania. Może to być oznaką poważnych problemów z układem pokarmowym. Jak wyjaśnia Metropolitan Gastroenterology Associates: „Siarkowodór jest jednym z produktów ubocznych trawienia. To normalne, jeśli jego zapach sporadycznie wydobywa się z ust, ale nadmierna jego produkcja często jest oznaką problemów trawiennych”.

Według ekspertów, przyczyną siarkowego zapachu z ust może być:

Siarkowy zapach podczas odbijania może też jednak wynikać z obecności w diecie niektórych pokarmów i napojów. Mogą to być: brokuły, brukselka, kalafior, czosnek, mleko i produkty mleczne, piwo.

Jak poradzić sobie z siarkowym odbijaniem?

Aby pozbyć się oddechu o zapachu zgniłego jajka, najważniejsze jest znalezienie przyczyny. Przede wszystkim warto prowadzić dzienniczek dietetyczny i zapisywać w nim produkty, które mogą odpowiadać za siarkowe odbijanie się. Gdy uda się je zidentyfikować, można na jakiś czas usunąć je z diety i zobaczyć, jakie będą efekty.

Najważniejsze jest jednak, żeby z problemem siarkowego oddechu pójść do lekarza, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak trudności w połykaniu, wymioty lub wymioty z krwią.

W pozbyciu się siarkowego odbijania (jeśli nie są ono objawem poważnej choroby) może też pomóc picie zielonej herbaty, która wspomaga trawienie. Trawienie poprawia również odpowiednie nawodnienie organizmu. Ważne jest też, by jeść w wolniejszym tempie, aby podczas posiłku nie połykać nadmiaru powietrza. pewno też warto jeść w wolniejszym tempie

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk