Zamknij

Chorą wątrobę widać na skórze. Jakie objawy wskazują na choroby wątroby?

12.10.2018
Aktualizacja: 21.11.2020 09:07

Wątroba przez długi czas choruje „po cichu”. Jest narządem, który ma niezwykłe zdolności regeneracyjne i nawet niewielki, zdrowy fragment wątroby jest w stanie zachować równowagę w organizmie. To nie znaczy jednak, że narząd ten nie daje żadnych objawów, gdy choruje. Do ważniejszych, ale także często bagatelizowanych, zalicza się objawy ze strony skóry.

Chora wątroba
fot. Shutterstock

Wątroba jest narządem, który ma niesamowite zdolności regeneracyjne. Może sprawnie pracować nawet wtedy, gdy duża jej część jest uszkodzona. Z tego powodu chora wątroba może bardzo długo nie dawać żadnych objawy, a te, gdy się pojawią, są zazwyczaj niespecyficzne. 

Należy wiedzieć, że sama wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona. Jeśli pojawia się ból, to jest on wynikiem powiększenia wątroby i uciskania okolicznych tkanek. Ból nie jest jednak jedynym objawem ze strony chorej wątroby. Zazwyczaj wcześniej występują symptomy wskazujące, że wątroba choruje, ale są na tyle niespecyficzne, że chorzy je bagatelizują lub zupełnie nie kojarzą z tym narządem.

To może Cię zainteresować:

Chora wątroba „objawia się” na skórze

Do ważniejszych objawów chorej wątroby zalicza się zmiany i objawy ze strony skóry. Manifestacje skórne pojawiające się w przebiegu chorób wątroby to m.in.:

ŻÓŁTACZKA: żółta skóra jest wynikiem wzrostu stężenia bilirubiny we krwi. Zażółcenie jest intensywniejsze w górnych partiach ciała. 

ŚWIĄD SKÓRY: to najczęstszy i najbardziej niepokojący objaw choroby wątroby. Świąd może być łagodny lub bardzo uciążliwy, ma charakter uogólniony, a najbardziej nasilony jest w obrębie kończyn górnych i dolnych.  

TELEANGIEKTAZJE (PAJĄCZKI): zwane pajączkami naczyniowymi, to poszerzone tętniczki skórne, zlokalizowane zazwyczaj na szyi, ramionach i klatce piersiowej. Duża liczba pajączków może świadczyć o zespole wątrobowo-płucnym. Pajączki mogą być malutkie lub osiągać rozmiar kilku centymetrów. Co charakterystyczne, uciśnięcie pajączka powodu odpływ krwi i jego chwilowe zniknięcie, ale po zwolnieniu ucisku pajączek powraca. 

ZMIANY PIGMENTACJI SKÓRY: zmiany pigmentacyjne na skórze mogą sugerować przewlekłą chorobę wątroby. Przebarwienia lokalizują się najczęściej w okolicy ust, oczu, grzbietowych powierzchni dłoni, szczególnie na obszarach ciała narażonych na działanie promieni UV, a także na błonie śluzowej policzków i spojówek.

RUMIEŃ DŁONI: to objaw pojawiający się u osób z marskością wątroby. Rumieniowi towarzyszy zazwyczaj nadmierne ocieplenie dłoni. Może współwystępować z rumieniem części podeszwowej stopy.

ŻÓŁTAKI: to kępki żółte, czyli podskórne, miękkie złogi cholesterolu. Mają grudkowy charakter i żółte lub pomarańczowe zabarwienie. Zwykle jest ich dużo, są malutkie i zlokalizowane na powiekach, w okolicy stawu łokciowego i kolanowego, ścięgien, a także na rękach, stopach i w okolicy pośladków. Te małe grudki mogą sugerować pierwotną marskość żółciową wątroby.

ZMIANY NA PAZNOKCIACH: to często lekceważony, choć bardzo charakterystyczny objaw chorób wątroby. W przebiegu marskości dochodzi do zgrubienia, uwypuklenia płytki paznokciowej. Pojawia się podłużne jej pobruzdowanie i białe zabarwienie proksylalnej części płytki. Paznokcie po pewnym czasie mogą przybrać kształt zegarkowaty. Płytki paznokciowe są wtedy okrągłe i uwypuklone, przypominają szkiełka od zegarka. 

UTRATA OWŁOSIENIA: może być objawem marskości wątroby. Dochodzi wtedy do spadku tempa wzrostu zarostu na twarzy u mężczyzn, a także utraty owłosienia na przedramionach, pod pachami i w miejscach intymnych (u obu płci).

POSZERZENIA NACZYŃ ŻYLNYCH NA BRZUCHU: to objaw charakterystyczny dla marskości wątroby i innych przewlekłych chorób tego narządu. Naczynia przybierają kształt żylakowatych powrózków widocznych przez skórę brzucha. Czasami na skórze widoczne są drobne wybroczyny, które są konsekwencją kruchości naczyń lub niedoborów czynników krzepnięcia. 

SKÓRA BANKNOTOWA: przypomina papier, jest sucha, pomarszczona i z widocznymi popękanymi naczynkami. To charakterystyczny objaw dla alkoholowej marskości wątroby. 

Chorej wątrobie szkodzi współczesny styl życia

Wątroba jest wrażliwa na niehigieniczny i niezdrowy styl życia. Szkodzą jej przede wszystkim: alkohol, medykamenty, tłuste potrawy i przetworzona żywność. Wymienione czynniki działają na wątrobę niszczycielsko. Osoby, które spożywają duże ilości alkoholu, żywią się przetworzonym jedzeniem i prowadzą niezdrowy tryb życia, mają duże szanse na zachorowanie na jedną z chorób wątroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl