Zamknij

Objawy chorej trzustki. Na co zwrócić uwagę?

22.09.2021
Aktualizacja: 22.09.2021 16:50
Objawy chorej trzustki
fot. Shutterstock

Gdy choruje trzustka, funkcjonowanie całego organizmu może być zaburzone. Organ ten wytwarza hormony i wpływa na trawienie, dlatego choroba trzustki odbija się dotkliwie na życiu codziennym człowieka. Podejrzewasz, że możesz mieć chorą trzustkę? Sprawdź, jak rozpoznać objawy.

  1. Jakie są objawy chorej trzustki?

Trzustka to bardzo ważny narząd położony w górnej, tylnej części jamy brzusznej, mniej więcej na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

Trzustka pełni podwójną rolę: wydziela hormony (glukagon i insulinę), które regulują poziom cukru we krwi, a także wytwarza enzymy trawienne, które są odpowiedzialne głównie za trawienie tłuszczy.

Choroby trzustki istotnie wpływają na pracę całego organizmu, wywołując przykre objawy i trudne do zniesienia dolegliwości. 

ZOBACZ: Dlaczego boli trzustka? Najczęstsze przyczyny

Jakie są objawy chorej trzustki?

Objawy chorej trzustki są niespecyficzne, dlatego trudno je skojarzyć z tym narządem. Najczęściej występujące objawy to ból brzucha, problemy z wypróżnianiem, nudności, brak apetytu i inne dolegliwości gastryczne.

Ból trzustki to ból nadbrzusza, który zwykle promieniuje w kierunku pleców i ma charakter opasający. Zazwyczaj pojawia się niedługo po spożytym posiłku lub wypiciu alkoholu.

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę trzustki:

  • Ostre zapalenie trzustki: silny i uporczywy ból w nadbrzuszu, nudności i wymioty, gorączka, czasami zażółcenie skóry.
  • Przewlekłe zapalenie trzustki: ból brzucha występujący głównie po posiłku, chudnięcie, podwyższony poziom glukozy we krwi, uporczywe biegunki (o charakterze tłuszczowym, na skutek niepełnego trawienia pokarmu), świąd skóry. 
  • Torbiel trzustki: nudności, wymioty, uczucie pełności i dyskomfortu w brzuchu oraz ból brzucha promieniujący do pleców.
  • Rak trzustki: brak apetytu, szybkie uczucie sytości, osłabienie, chudnięcie, dyskomfort i ból w jamie brzusznej, mdłości, wymioty, świeżo wykryta cukrzyca lub zakrzepowe zapalenie żył, żółtaczka, odbarwione stolce, ciemny mocz, swędzenie skóry, bóle promieniujące do pleców lub łopatki.

Jeśli występują u Ciebie wymienione wyżek objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza gastrologa i wykonaj odpowiednie badania. Lekarz może zlecić wykonanie: badań laboratoryjnych na określenie aktywności enzymów trzustkowych, USG, tomografię komputerową z kontrastem lub rezonans magnetyczny, ECPW.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); enel.pl