Zamknij

Nieszczelne jelita: objawy. Co wskazuje na cieknące jelito?

27.09.2022
Aktualizacja: 27.09.2022 16:39

Objawy nieszczelnego jelita mogą dotyczyć całego organizmu, w tym układu pokarmowego, nerwowego i skóry. Choć zespół nieszczelnego jelita nie jest oficjalnie uznawany za jednostkę chorobową, to wiele osób uważa, że nieszczelne jelita są przyczyną trudnych do wyjaśnienia schorzeń. Jakie są objawy cieknącego jelita? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Objawy cieknącego jelita
fot. Shutterstock

Nieszczelne jelita to potoczna nazwa zespołu cieknącego jelita - rzekomego zespołu objawów wynikających z nieszczelności jelit. Zgodnie z hipotezą, przez mikroskopijne szczeliny w jelitach do krwiobiegu dostają się produkty przemiany materii oraz toksyny. Zespół nieszczelnego jelita nie jest oficjalnie uznawany za jednostkę chorobową

Nieszczelność jelit ma być wywoływana m.in. przez przewlekły stres, dysbiozę (zaburzenie mikrobioty jelitowej), niewłaściwą dietę, stosowanie niektórych leków, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze, niedoczynność tarczycy, leczenie onkologiczne, nadmierne spożycie alkoholu.

Zespół cieknącego jelita ma się rozwijać na podstawie stanu zapalnego błony śluzowej jelita cienkiego, który prowadzi do jej podrażnienia, a w konsekwencji do osłabienia. Odstępy pomiędzy komórkami, które tworzą błonę śluzową, stają się coraz większe i przez te mikroskopijne szczeliny do organizmu mają przedostawać się niebezpieczne substancje, takie jak toksyny i niestrawione resztki pokarmów.

Objawy cieknącego jelita

Wiele osób uważa, że za objawy ze strony układu pokarmowego i nerwowego mogą odpowiadać nieszczelne jelita. Cieknącym jelitom przypisuje się wiele problemów skórnych, alergie, problemy żołądkowe, a nawet problemy psychiczne. 

Wśród objawów cieknącego jelita wymienia się:

  • Objawy ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, zgaga, refluks, alergie i nietolerancje pokarmowe, zmniejszona produkcja enzymów trawiennych.
  • Objawy ze strony układu nerwowego: ciągłe zmęczenie, bezsenność, zmienność nastrojów, zaburzenia koncentracji.
  • Objawy skórne: trądzik, wysypki, egzema, przesuszona skóra.
  • Inne objawy: zapalenie zatok, świąd i łzawienie oczu, stany podgorączkowe niewiadomego pochodzenia, zapalenie dróg moczowych, wahania wagi, bóle mięśni i stawów, wahania ciśnienia.

Wymienionych wyżej objawów nie wolno lekceważyć. Kondycja jelit wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego gdy pojawią się niepokojące objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. W zależności od objawów, ich nasilenia i innych wskazań, lekarz może zlecić test manitolem i laktulozą, badanie stężenia zonuliny i alfa-1-antytrypsyny, test mikroflory jelitowej. Przy podejrzeniu chorób jelit przeprowadza się także morfologię krwi, OB, poziom TSH, badanie na krew utajoną, rektoskopię, kolonoskopię lub USG jamy brzusznej

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: onkolmed.pl