Oceń
Nieswoiste zapalenia jelit (NChZJ) to grupa chorób autoimmunologicznych, które charakteryzują się przewlekłymi biegunkami, bólami brzucha i owrzodzeniami ścian przewodu pokarmowego. Do tej grupy chorób zalicza się zwłaszcza chorobę Leśniowskiego i Crohna, a także wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Niestety, przyczyna występowania nieswoistych chorób zapalenia jelit nie została do tej pory poznana. Uważa się jednak, że kluczową rolę w powstawaniu stanów zapalnych odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne (zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego) i czynniki środowiskowe, czyli nieodpowiednia dieta i tryb życia oraz palenie papierosów.
Nieswoiste zapalenie jelit dotyka zazwyczaj osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Choroba komplikuje życie i zmusza dotąd aktywne osoby do zmiany diety, nawyków i trybu życia.
Zobacz także: Agata Młynarska leczy się terapią z marihuaną
Objawy nieswoistego zapalenia jelit
Wyróżnia się dwa główne rodzaje nieswoistych zapaleń jelit – chorobę Leśniowskiego i Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
- Choroba Leśniowskiego i Crohna: to choroba przewlekła o charakterze postępującym. Typowymi objawami są bóle brzucha, gorączka, nudności i wymioty, a także biegunki. Zmiany chorobowe mogą być widoczne tylko w niektórych częściach jelita grubego, które są przedzielone zdrowymi odcinkami słony śluzowej jelita. Mogą obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego – zarówno okrężnicy, jak i jamy ustnej czy przełyku.
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: charakteryzuje się długotrwałym i rozległym zapaleniem błony śluzowej okrężnicy. Zmiany zapalne prowadzą do rozległych, choć płytkich owrzodzeń. Do objawów należą przede wszystkim częste i ostre biegunki, nierzadko z fragmentami śluzu i krwi (ataki biegunki mogą występować nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednego dnia), a także bóle brzucha nagłe uczucia parcia, brak apetytu, utrata wagi.
Obie choroby charakteryzują się rzutami, czyli okresowym zaostrzeniem objawów i okresami remisji o różnej długości trwania, podczas których objawy nie występują lub są łagodniejsze.
Rozpoznanie nieswoistego zapalenia jelit
Chorobę podejrzewać można na podstawie występujących objawów: przewlekłych bólów brzucha, stanów gorączkowych, biegunek, obecności krwi i śluzu w stolcu.
Lekarz powinien wykluczyć choroby infekcyjne jelit i zlecić wykonanie badania endoskopowego – kolonoskopii, gastroskopii z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.
Leczenie nieswoistego zapalenia jelit
Leczenie nieswoistego zapalenia jelit zależy od zaawansowania choroby i nasilenia objawów, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Zarówno chorobę Leśniowskiego i Crohna, jak i wrzodziejące zapalenie jelita grubego leczy się farmakologicznie i żywieniowo. Leczenie ma prowadzić do uzyskania remisji choroby (wycofania się objawów) i podtrzymania takiego stanu.
Całkowite wyleczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest możliwe jedynie po jego całkowitym wycięciu. W przypadku choroby Leśniowskiego i Crohna nie jest możliwe wyleczenie, a wyłącznie uzyskanie remisji choroby.
Źródło: mp.pl
Oceń artykuł