Zamknij

Nieswoiste zapalenia jelit: choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego

03.08.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 14:43
Nieswoiste zapalenia jelit: choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego
fot. Shutterstock

Nieswoiste zapalenia jelit to grupa chorób, które charakteryzują się silnymi dolegliwościami w postaci bólów brzucha i częstych biegunek, a także owrzodzeniami ścian przewodu pokarmowego. Wśród nieswoistych zapaleń jelit wyróżnia się szczególnie chorobę Leśniowskiego i Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Niestety przyczyna chorób nie została dokładnie poznana, dlatego ich leczenie jest głównie objawowe. Dowiedz się, jak rozpoznać nieswoiste zapalenie jelit.

Nieswoiste zapalenia jelit (NChZJ) to grupa chorób autoimmunologicznych, które charakteryzują się przewlekłymi biegunkami, bólami brzucha i owrzodzeniami ścian przewodu pokarmowego. Do tej grupy chorób zalicza się zwłaszcza chorobę Leśniowskiego i Crohna, a także wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Niestety, przyczyna występowania nieswoistych chorób zapalenia jelit nie została do tej pory poznana. Uważa się jednak, że kluczową rolę w powstawaniu stanów zapalnych odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne (zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego) i czynniki środowiskowe, czyli nieodpowiednia dieta i tryb życia oraz palenie papierosów.

Nieswoiste zapalenie jelit dotyka zazwyczaj osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Choroba komplikuje życie i zmusza dotąd aktywne osoby do zmiany diety, nawyków i trybu życia.

Zobacz także: Agata Młynarska leczy się terapią z marihuaną

Objawy nieswoistego zapalenia jelit

Wyróżnia się dwa główne rodzaje nieswoistych zapaleń jelit – chorobę Leśniowskiego i Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

  • Choroba Leśniowskiego i Crohna: to choroba przewlekła o charakterze postępującym. Typowymi objawami są bóle brzucha, gorączka, nudności i wymioty, a także biegunki. Zmiany chorobowe mogą być widoczne tylko w niektórych częściach jelita grubego, które są przedzielone zdrowymi odcinkami słony śluzowej jelita. Mogą obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego – zarówno okrężnicy, jak i jamy ustnej czy przełyku.
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: charakteryzuje się długotrwałym i rozległym zapaleniem błony śluzowej okrężnicy. Zmiany zapalne prowadzą do rozległych, choć płytkich owrzodzeń. Do objawów należą przede wszystkim częste i ostre biegunki, nierzadko z fragmentami śluzu i krwi (ataki biegunki mogą występować nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednego dnia), a także bóle brzucha nagłe uczucia parcia, brak apetytu, utrata wagi.

Obie choroby charakteryzują się rzutami, czyli okresowym zaostrzeniem objawów i okresami remisji o różnej długości trwania, podczas których objawy nie występują lub są łagodniejsze.

Rozpoznanie nieswoistego zapalenia jelit

Chorobę podejrzewać można na podstawie występujących objawów: przewlekłych bólów brzucha, stanów gorączkowych, biegunek, obecności krwi i śluzu w stolcu.

Lekarz powinien wykluczyć choroby infekcyjne jelit i zlecić wykonanie badania endoskopowego –  kolonoskopii, gastroskopii z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit zależy od zaawansowania choroby i nasilenia objawów, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Zarówno chorobę Leśniowskiego i Crohna, jak i wrzodziejące zapalenie jelita grubego leczy się farmakologicznie i żywieniowo. Leczenie ma prowadzić do uzyskania remisji choroby (wycofania się objawów) i podtrzymania takiego stanu.

Całkowite wyleczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest możliwe jedynie po jego całkowitym wycięciu. W przypadku choroby Leśniowskiego i Crohna nie jest możliwe wyleczenie, a wyłącznie uzyskanie remisji choroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl